Poznański Rower Miejski: umowa z operatorem systemu już podpisana


Zarząd Transportu Miejskiego rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na obsługę oraz rozbudowę Poznańskiego Roweru Miejskiego. Operatorem systemu od 1 kwietnia w latach 2016-2018 jest Nextbike Polska.

Poznański Rower Miejski3

Poznański Rower Miejski kręci się już piąty sezon. Od 1 marca 2016r. mimo zmiennej i nie zawsze sprzyjającej aury, mieszkańcy chętnie z niego korzystają: do systemu przystąpiło 1097 nowych użytkowników, a bilans wynajmów w marcu zamknął się liczbą 11 788. Najwięcej nowych użytkowników – 132 – zarejestrowało się w PRM w Poniedziałek Wielkanocny.

Obecnie do dyspozycji chętnych są 443 rowery w 37 stacjach w lokalizacjach znanych z ubiegłego roku (sprawdź na: http://www.ztm.poznan.pl/komunikacja/rowery/pozna-ski-rower-miejski-prm/). Zostało też wprowadzonych wiele nowości, a system zostanie rozbudowany o stacje w nowych lokalizacjach.

Przede wszystkim rowery w stacjach będą szybciej uzupełniane, co wpłynie na większą płynność wypożyczeń. Jeżeli w danej stacji zostanie jeden bicykl (lub nie będzie żadnego), operator będzie miał maksymalnie 1 godzinę na dostawienie jednośladów.

Na przełomie kwietnia i maja planowane jest uruchomienie dodatkowej możliwości wypożyczania rowerów bez konieczności rejestracji w systemie. To wygodne ułatwienie ma służyć zwłaszcza turystom i osobom będącym przejazdem w Poznaniu, ale chcącym skorzystać z ekologicznego roweru miejskiego. Podstawą wynajmu w takim przypadku będzie użycie karty kredytowej, która spełni funkcję identyfikatora wypożyczającego, a jednocześnie umożliwi pobranie kaucji przez system.

W ramach nowej umowy możliwe jest także wydłużenie okresu wypożyczeń o 1 miesiąc w ciągu roku. W minionych latach sezon trwał z reguły od 1 marca do 30 listopada. Teraz umowa gwarantuje ZTM możliwość wydłużenia sezonu.

W bieżącym sezonie zaplanowano rozbudowę o 24 stacje. Przy wyborze nowych lokalizacji są brane pod uwagę miejsca wcześniej wskazane i zgłaszane przez mieszkańców, rady osiedli oraz stowarzyszenia rowerowe. Istotna jest także dbałość o spójność systemu i zachowanie korzystnej dla użytkownika logiki funkcjonowania roweru miejskiego umożliwiającej 20 minut jazdy PRM za darmo. Procedura ustalania lokalizacji nowych stacji znajduje się na finiszu. Montaż nowych stacji jest zaplanowany na czerwiec/lipiec. Docelowo – w 2018 roku – PRM ma obejmować około 1000 rowerów w 100 stacjach.

Kolejną, oczekiwaną przez użytkowników nowością będą foteliki przystosowane do przewożenia dzieci.  Zostanie w nie wyposażonych 10 proc. (65 sztuk) nowych rowerów. Pierwsze będą udostępniane w czerwcu/lipcu. Zostanie też udostępniona specjalna aplikacja do znajdowania rowerów z fotelikami, której start zaplanowano równolegle z pojawieniem się fotelików.

Celem zaplanowanej na lata 2016-2018 rozbudowy systemu PRM jest stworzenie atrakcyjnej, ekologicznej i prozdrowotnej alternatywy do przemieszczania się po mieście, a także stworzenie spójnej oferty, którą zagwarantuje jeden system. Dlatego w tym roku, po 10 latach funkcjonowania zakończyła działalność wypożyczalnia rowerów ZTM na Dworcu Sobieskiego. Docelowo w jej miejscu będzie się znajdować  największa stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego. Już w ubiegłym roku ten plan został częściowo zrealizowany, stacja PRM na Dworcu Sobieskiego obejmuje 36 (z planowanych 72) stojaków roweru miejskiego i jest jedną z największych w systemie.

Czwarty sezon PRM, który zakończył się 30 listopada 2015 r.,  był rekordowy. Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowery wypożyczono 123 tys. razy. W roku 2015r. liczba stacji została zwiększona do 37 (z 16), a użytkownicy mieli do dyspozycji 443 rowery (o 273 więcej niż w 2014r.). W efekcie rower miejski w stolicy Wielkopolski stał się czwartym pod względem wielkości systemem w Polsce.

źródło ZTM/el

Dodaj komentarz