Lepsza metropolia za 200 mln euro


12 projektów – infrastrukturalnych, edukacyjnych i społecznych – zostanie zrealizowanych za unijne pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Celem jest poprawa jakości życia mieszkańców Poznania i przyległych gmin. W ramach ZIT Stowarzyszenie Metropolia Poznań ma do dyspozycji łącznie prawie 200 mln euro. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwiązania komunikacyjne.

jaśkowiak grabkowski

Mobilność to obecnie największe wyzwanie Poznania i innych europejskich metropolii. Problemy z przemieszczaniem się w ramach aglomeracji to wynik przede wszystkim szybkiej suburbanizacji.

– Obserwujemy rozlewanie się miast, migrację mieszkańców na przedmieścia, których konsekwencją jest większe zatłoczenie na drogach i problemy z mobilnością w granicach metropolii – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań – Musimy wyjść naprzeciw tym procesom i znaleźć rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie miast i przyległych gmin. Dlatego aż 108 mln z dostępnych w ramach ZIT środków zamierzamy przeznaczyć na rozwiązania komunikacyjne, przede wszystkim na kolej metropolitalną.

W ramach tego projektu najważniejszym działaniem będzie budowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach i przystankach kolejowych, które umożliwią dogodną zmianę środka transportu. Ale to także m.in. modernizacja dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych, budowa tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride.

– Dzięki realizacji tych projektów będziemy w efekcie zupełnie inną przestrzenią metropolitalną. Do tej pory mieliśmy do czynienia z dziką suburbanizacją. Nie było w tym żadnego planu, nie myślano o komunikacji zbiorowej, niewystarczającej przepustowości dróg czy braku infrastruktury społecznej takiej jak szkoła czy przedszkole – podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski, wiceprezes SMP – Dlatego oprócz tych działań twardych służących poprawie mobilności mieszkańców metropolii będziemy też realizować działania miękkie, m.in. wspierające szkolnictwo zawodowe.

Wartość projektów na rzecz poprawy jakości kształcenia w metropolii to niemal 22 mln euro. Działania obejmą przede wszystkim rozwój infrastruktury szkół zawodowych oraz dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

– Główny cel to wyrównanie szans edukacyjnych w całej metropolii oraz poprawa dostępności do wysokiej jakości usług profilaktyki zdrowotnej – mówi burmistrz Śremu Adam Lewandowski, wiceprezes SMP.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę chorób, które są najczęstszą przyczyną dezaktywacji zawodowej mieszkańców i wykluczenia z rynku pracy. W ramach ZIT-ów poznańska metropolia przeznaczy na ten cel ponad 4 mln euro. Podobna kwota przewidziana jest na realizację projektów poprawiających dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym m.in. tworzenie dodatkowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach oraz dofinansowanie tych placówek czy też wydłużenie pracy żłobków i klubów dziecięcych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to też szansa na poprawę atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Metropolii Poznań. Ważnym działaniem w tym kierunku będzie modernizacja zabytkowych obiektów użyteczności publicznej, m.in. poprzez udostępnianie tych przestrzeni mieszkańcom i tworzenie w nich miejsc integracji społecznej. Przedsięwzięcia w ramach tego projektu będą wybierane na drodze konkursu. Do rozdysponowania jest 8,5 mln euro.

źródło poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe UMP

Dodaj komentarz