Limitowana edycja kart PEKA oraz liczne gadżety na 1050 rocznicę chrztu Polski


1050 rocznica chrztu Polski będzie świętowana wspólnie. Przygotowują się do niej Poznań i Gniezno, władze województwa oraz Kościół. Odbędzie się wiele wydarzeń o wymiarze religijnym, państwowym i kulturalnym. Największym z nich będzie widowisko na Inea Stadionie „Jesus Christ Superstar” z Markiem Piekarczykiem w roli Jezusa. Z kolei na MTP obradować będzie Zgromadzenie Narodowe z udziałem najwyższych władz państwowych.

1050-lecie-chrztu-polski-konferencja-prasowa,pic1,1016,92305,135430,with-ratio,16_9

Obchody jubileuszu rozpoczną się w czwartek, 14 kwietnia w Gnieźnie, a zakończą w sobotę w Poznaniu na Inea Stadionie.

– Gniezno zaczyna, bo niezrozumiałe byłoby, gdyby jako pierwsza stolica Polski nie inaugurowało tych obchodów – zażartował Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, nawiązując do sporu o to, które z miast: Gniezno czy Poznań było pierwszą stolicą Polski. – Będziemy przypominać historię początków polskiej państwowości. Ale rocznicę zamierzamy wykorzystać także promocyjnie. Planujemy kampanię „Chrzcielnica Polski”, która obejmie m.in. produkcję limitowanej serii gadżetów. Będziemy też częstować kawą z Mieszkiem i Dobrawą.

Jednym z działań promocyjnych Poznania będzie z kolei limitowana edycja kart PEKA oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską w czasie trzech dni obchodów jubileuszu. Miasto organizuje też wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z głównych punktów na mapie obchodów będzie Brama Poznania. Poza ekspozycją, która przybliży poznaniakom i turystom historię sprzed 1050 lat, odbędzie się tu widowisko multimedialne „966”, nawiązujące do przyjęcia chrztu. W sumie Poznań przeznaczy na organizację obchodów ponad milion zł.

– To jest okazja do pokazania, jak ważną rolę odgrywał Poznań w historii Polski i w kulturze. Poprzez zaangażowanie w szereg wydarzeń kulturalnych chcemy to podkreślić – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Chrzest zdefiniował nasze miejsce w Europie i przynależność do określonego nurtu kulturowego. To, że teraz jesteśmy w Unii Europejskiej, to konsekwencja tamtej decyzji.

Najważniejszym miejscem jubileuszowych wydarzeń będzie Inea Stadion. To tam zaplanowano centralne obchody z całodziennym czuwaniem i finałowym widowiskiem „Jesus Christ Superstar”. Jezusa zagra Marek Piekarczyk, pamiętny odtwórca tej roli w słynnym musicalu w reżyserii Jerzego Gruzy, wystawionym przez teatr w Gdyni pod koniec lat 80-tych. Przedstawienie też można było obejrzeć w poznańskiej Arenie.

– Urodziłem się w Poznaniu, jako syn oficera, który za to, że nie był w partii, został za karę przeniesiony do Gniezna – wspominał Marek Piekarczyk. – Pamiętam przygotowania do obchodów 1000-lecia chrztu. Miałem 13 lat, wszyscy tym żyli. Niestety, nie mogłem wziąć udziału w tych wydarzeniach, bo ojca przenieśli tego roku do Bochni. To, co dzieje się teraz, jest pięknym zamknięciem tej historii i nagrodą za wyrzucenie z Gniezna 50 lat temu.

Jubileusz to wydarzenie ważne zarówno dla Kościoła, jak i polskiej państwowości, podkreślają organizatorzy.

– Rok 966 był w naszej wspólnej historii rokiem bardzo ważnym, dlatego te obchody są dla nas bardzo ważne. Organizujemy je wspólnie, by każdy mógł cieszyć się z tego jubileuszu – mówił biskup Damian Bryl.

– Obchody są wspólne, a do tego zachowana jest chronologia: od Gniezna, przez Poznań po całą Polskę. Przygotowaliśmy też wspólną pamiątkę, która będzie wyrażać naszą dumę z powodu tego wielkiego wydarzenia. Jest to specjalny szalik z napisem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, hasłem tego jubileuszu – dodał biskup Krzysztof Wętkowski. – Wydarzeniem, na które chciałbym zwrócić uwagę, jest nabożeństwo na Ostrowie Lednickim, które będzie miało charakter ekumeniczny, gdyż Mieszko I przyjmował chrzest kościoła niepodzielonego. Odnowimy przysięgę chrzcielną, zabrzmi tam też dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

W wymiarze państwowym najważniejszym wydarzeniem będzie sesja Zgromadzenia Narodowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz trzech dni między 14 a 16 kwietnia, warto zaznaczyć w kalendarzu także datę 30 czerwca. Tego dnia, w Murowanej Goślinie odbędzie się pierwszy pokaz spektaklu „Orzeł i Krzyż”, widowisko historyczne z udziałem 400 aktorów, które pozwoli w niecałe dwie godziny przeżyć ponad tysiąc lat dziejów Polski.

źródło poznan.pl / Joanna Żabierek/ biuro prasowe UMP

Dodaj komentarz