Koncert „Mazowsza” w Tarnowie Podgórnym


12 kwietnia w Tarnowie Podgórnym z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski wystąpi Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Mazowsze 06

Patron zespołu, który był kompozytorem i miłośnikiem folkloru, wraz ze swoją towarzyszką życia, znaną aktorką Mirą Zimińską-Sygietyńską o powstaniu zespołu marzyli jeszcze w ruinach bombardowanej Warszawy. Obiecywali sobie, że jeśli przeżyją II Wojnę Światową, doprowadzą swe plany do realizacji. Ostatecznie zespół „Mazowsze” powstał na skutek dekretu Ministra Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, a jego prowadzenie powierzono prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Od lat podczas wędrówek i spotkań z ludnością gromadził on przyśpiewki i tańce, spisywał je i dokonywał ich opracowań.

Zespół w swych założeniach miał uchronić folklor wsi mazowieckiej i regionalnej przed zatraceniem oraz ukazywać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Na siedzibę „Mazowsza” przeznaczono pałac w Karolinie pod Warszawą. Od końca 1948 roku zaczęli zjeżdżać tam młodzi ludzie z okolicznych wiosek i miasteczek. Pierwsi członkowie mieli nie więcej niż 16 lat. Przywozili ze sobą oryginalne stroje, a także swój talent, młodość, pasję i znajomość ludowych melodii. Premiera pierwszego programu odbyła się 6 listopada 1950 roku w warszawskim Teatrze Polskim. W roku 1954 zespół otrzymał zgodę na pierwszy wyjazd za „żelazną kurtynę”. Wystąpił wówczas w Paryżu. Błyskotliwa kariera grupy zawisła na włosku rok później, gdy zmarł Tadeusz Sygietyński.

Po jego śmierci funkcję dyrektora zespołu przejęła Mira Zimińska-Sygietyńska. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program do 40 regionów etnograficznych, opracowano niezbadane wcześniej pieśni religijne i patriotyczne. Do współpracy zaproszono ekspertów i choreografów. Dla „Mazowsza” tworzyli m. in.: Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Michał Jarczyk i Witold Zapała.

„Mazowsze” zarówno w czasach PRL, jak i dziś jest jednym z najważniejszych polskich „zespołów eksportowych”. Jak obliczono, zespół podczas swych tras koncertowych przejechał 2,3 miliona kilometrów, a ponad 6500 jego koncertów obejrzało łącznie 17 milionów widzów w Polsce i podczas 213 wyjazdów zagranicznych.

Obecnie „Mazowsze” prezentuje stylizowany folklor, opracowany w formie przedstawienia o wielkim ładunku ekspresji. Artystyczny wizerunek zespołu tworzy charakterystyczne, liryczne, pastelowe brzmienie, oparte na naturalnym brzmieniu głosów oraz barwna forma wizualnego przekazu układów choreograficznych. W repertuarze grupy, oprócz pieśni i tańców ludowych znajdują się pieśni Chopina, Verdiego, utwory Ogińskiego, Elsnera, kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne, staro-warszawskie. „Mazowsze” wykonuje również najpopularniejsze piosenki z 50 krajów świata, w oryginalnych językach, m. in. Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraela, Libanu, Francji, Chin, Japonii, Finlandii, Egiptu, Rosji.

Koncert w Tarnowie Podgórnym z pewnością przyniesie niezapomniane wrażenia miłośnikom folkloru, jak i osobom mniej znającym się na rzeczy. W końcu gościć będziemy artystów najwyższej próby. Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM” zaprasza do gościnnej hali OSiR w Tarnowie Podgórnym (przy ul. Nowej 15), we wtorek 12 kwietnia o godz. 18. Bilety w cenie 65 zł do nabycia od poniedziałku do piątku w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15), Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20) i Centrum Kultury Przeźmierowo (w godz. 9-12 i 17-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl.

Dla naszych Czytelników mieliśmy jedno podwójne zaproszenie. Konkurs zakończyliśmy, a laureata poinformowaliśmy mailowo.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Fot. Materiały Prasowe

Jarek Krawczyk

 

Dodaj komentarz