Od dzisiaj Poznańskie Targi Edukacyjne oraz Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców


Jak co roku setki tysięcy uczniów stają wiosną przed dylematem, którą szkołę wybrać na dalszym etapie kształcenia. Rodzice i młodzież zdają sobie sprawę, jak wiele od tej decyzji zależy. W jej podjęciu gimnazjalistom, maturzystom i uczniom szkół średnich i tym razem pomogą Targi Edukacyjne, których dwudziesta, jubileuszowa edycja odbędzie się od 18 do 20 marca 2016 w Poznaniu. W tym samym czasie już po raz piętnasty Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, wraz ze współorganizatorami Centrum Kultury „Zamek” i Wydawnictwem Miejskim POSNANIA, zapraszają na Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

Targi edukacyjne

„Wielkie wybieranie nowej budy”

Poznańskie Targi Edukacyjne cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. To największe tego typu wydarzenie w kraju co roku odwiedzane przez ponad 30.000 osób. W ciągu paru dni od założenia jego strona na Facebooku opatrzona hasłem „Wielkie wybieranie nowej budy” zgromadziła kilka tysięcy zadeklarowanych uczestników. Żadna inna impreza wystawiennicza w Polsce nie prezentuje tak szerokiej oferty polskich i zagranicznych szkół. Całość dopełnia bogaty i różnorodny program konferencji. W tegorocznej edycji targów udział weźmie ponad 200 placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, policealnych i wyższych, oraz innych instytucji dydaktycznych, działających na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych. Na targach zapoznać będzie się można również z ofertą zajęć dodatkowych: plastycznych, kulturalnych oraz kursów językowych. Wskazówek udzielać będą także poradnie psychologiczno–pedagogiczne.

Co po maturze?

 Na abiturientów na Targach Edukacyjnych będzie czekać szeroka oferta edukacyjna przeznaczonych dla nich szkół z Polski i zagranicy. Wśród wystawców jest 47 uczelni, w tym prawie wszystkie publiczne szkoły wyższe z Poznania, zgromadzone na wspólnym stoisku informacyjnym Akademicki Poznań, a także liczna reprezentacja uczelni z innych rejonów Polski, m.in. uniwersytety ze Szczecina, Torunia, Olsztyna, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy z Bydgoszczy, politechniki z Gdańska (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa) i Wrocławia oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny ze Szczecina i Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu. Po raz pierwszy na targach w Poznaniu zaprezentuje się też renomowana Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Na młodzież zainteresowaną karierą w żegludze czekać będą przedstawiciele Akademii Morskich w Gdyni i w Szczecinie. Obecne będą również stoiska 14 szkół policealnych.

 Może studia za granicą?

 Młodzież ma obecnie ogromne możliwości kontynuowania nauki na uczelniach zagranicznych. To nie tylko okazja do zdobycia dyplomu zwracającego uwagę rekruterów, ale także szansa na znaczące podniesienie kwalifikacji językowych. Na Targach Edukacyjnych swoją ofertę zaprezentuje 13 szkół wyższych z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Niemiec. Ponadto odbędą się warsztaty kariery międzynarodowej „Studia w Anglii – umiejętności przyszłości”. Podczas tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się, jak zaplanować swoją ścieżkę kariery międzynarodowej uwzględniając globalizujący się rynek pracy, jakie umiejętności przyszłości będą poszukiwane przez pracodawców w firmach międzynarodowych i dlaczego studia w Anglii umożliwiają ich zdobycie, a także dlaczego od 2004 roku studia w krajach Unii Europejskiej dostępne są finansowo dla każdego studenta z Polski.

Dwa dni konferencji

 Tradycyjnie Targom Edukacyjnym towarzyszy bogaty program konferencji skierowany do dyrektorów szkół/ placówek i nauczycieli. W tym roku odbędą się 24 seminaria i warsztaty jak zawsze przygotowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. XX edycję targów zainauguruje wykład „Jak sprawić by inwestycje w nowe technologie przełożyły się na sukces ucznia” z udziałem Colina Rose’a – psychologa, współtwórcy brytyjskiej „Kampanii na Rzecz Uczenia się. Wystąpi on również w sobotę na konferencji Nowe technologie w edukacji, w której wezmą udział prof. Janusz Morbitzer i prof. Jacek Pyżalski zwracając uwagę na to, że wykorzystanie nowych technologii to także wyzwanie dla zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży będzie także tematem przewodnim piątkowej konferencji „Edukacja dla bezpieczeństwa a zagrożenia XXI wieku” przygotowanej we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Połączona jest ona tematycznie z sobotnią prezentacją filmu „Dopalacze niszczą życie” i prowadzonymi przez policjantów z WPKWP w Poznaniu warsztatami dla uczniów.

Wyniki badań nad funkcjonowaniem mózgu przedstawi dr Marek Kaczmarzyk. Wykład „Szkoła neuronów. O nastolatkach w szkole i wychowaniu” z pewnością wzbudzi wiele refleksji na temat stosowanych obecnie metod dydaktycznych i wychowawczych.

Podczas licznych konferencji będzie można z pewnością poszerzyć swoją wiedzę matematyczną w czym dopomogą wykłady: „Enigma – jak lingwiści ustąpili matematykom”, „O rozwiązywaniu zadań z planimetrii”, „Z matematyką od Miletu do Syrakuz” oraz „Innowacyjne programy nauczania matematyki z GeoGebrą dla gimnazjum oraz dla liceum ogólnokształcącego”. Biologom i przyrodnikom warto polecić „Lekcje przyrody, geografii i biologii w wielkopolskich zabytkach”, a zainteresowanym tańcami, niezależnie od etapu edukacyjnego, „Folk for fun. Etniczna przygoda czyli nauka tańców korowodowych z różnych stron świata.

Pracujących w szkołach masowych z pewnością zaciekawi też temat piątkowej konferencji „Uczeń z niepełnosprawnością w szkole masowej”. Warto chyba także nauczyć się „Rozpoznawania temperamentu uczniów i wychowanków metodą prof. Georga Nelsona”.

Ważnym wydarzeniem Targów będzie sobotnia konferencja wpisująca się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Podczas gali „Piękne, dumne i mądre – rzecz o kobietach
w kręgu Piastów. Gala projektu Szkoła dziedzictwa. Projekt 966”
podsumowany zostanie wielkopolski etap projektu „Szkoła dziedzictwa. Projekt 966” realizowanego we współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczyciel w Poznaniu z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt Brama Poznania pod honorowym patronatem Marszałka województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Aż 45 wielkopolskich szkół realizujących projekty spotka się aby podzielić się swoimi doświadczeniami projektowymi i wysłuchać wykładu o piastównach – kobietach pięknych, dumnych i mądrych. W program konferencyjny wpisują się także spotkania dotyczące wyboru zawodu i rozwoju czytelnictwa. Więcej https://odn.poznan.pl.

Erasmus+ i Europejski Fundusz Społeczny

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na stoisko informacyjne programu Erasmus+ (Salon Wyposażenia Szkół i Przedszkoli , pawilon nr 7). Eksperci programu Erasmus+ oraz ECVET opowiedzą o możliwościach, jakie program Erasmus+ daje uczniom, studentom, nauczycielom, kadrze zarządzającej oświatą oraz instytucjom edukacyjnym. Udzielą również informacji na temat Europejskiego systemu akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET), który ułatwia zdobywanie kwalifikacji zawodowych, a przez to wspiera mobilność zawodową oraz uczenie się przez całe życie. Osoby, które chcą znaleźć inspirację, dowiedzieć się, jakie są formalne warunki otrzymania dofinansowania
w programie lub jak wyjechać na studia i praktyki zawodowe za granicę, zapraszamy
18 i 19 marca br. na spotkania informacyjne. Będą one organizowane w ramach towarzyszącego targom Dnia Informacyjnego programu Erasmus+ w Poznaniu.
W pawilonie 7, obok stoiska Erasmus +, zlokalizowany będzie również punkt konsultacyjny Europejskiego Funduszu Społecznego, w którym informacji udzielać będą pracownicy Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Kształcenie zawodowe

Absolwenci gimnazjów coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia
w szkołach zawodowych. Zaletą tej drogi edukacyjnej jest możliwość zdobycia poszukiwanego zawodu. Wybór ten nie zamyka jednak przecież możliwości dalszej nauki
i studiowania. Okazją do przyjrzenia się ofercie kształcenia zawodowego będzie przestrzeń Aleja Zawodów, na której odbywają się specjalne pokazy umiejętności uczniów szkół zawodowych, między innymi: samochodowej, budowlanej, gastronomicznej, spożywczej, elektrycznej, odzieżowej i poligraficznej. Ponadto ze specjalną prezentacją wystąpi Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, które będzie promować zawód kucharza poprzez organizację warsztatów dla uczniów szkół gastronomicznych.

 Gra „1050”

 Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprasza wszystkich zwiedzających Targi do udziału w „Grze 1050”. Na 12 stoiskach specjalnie przygotowanych w różnych punktach targów znajdować się będą pytania z 1050 letniej historii Polski. Na każdym stoisku będą pytania z innego wieku. Każdy kto odpowie poprawnie przynajmniej na
5 pytań otrzyma nagrodę – niespodziankę. Informacje i wiek X na stoisku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, a wiek XXI i odbiór upominków na stoisku Centrum Turystyki Kulturowej Trakt Brama Poznania.

Eko Forum

W trakcie tegorocznych Targów Edukacyjnych po raz siódmy zorganizowane zostanie stoisko pod nazwą Eko Forum. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja podmiotów zajmujących się nieformalną edukacją ekologiczną oraz przedstawienie ich bogatej oferty w atrakcyjny sposób, uwzględniając bliski kontakt z naturą. W tegorocznej edycji Eko Forum swój udział zadeklarowało 25 państwowych i samorządowych instytucji oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze ochrony środowiska. Koordynatorem organizacji przedsięwzięcia jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – samorządowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W ramach Eko Forum odbędzie się szereg niecodziennych pokazów, warsztatów i prelekcji, m. in. spotkanie „Ryby śpiewają nie tylko w Ukajali” (20.03.2016), podczas którego uczestnicy ubiegłorocznej ekspedycji amazońskiej śladami Arkadego Fiedlera opowiedzą, jak wyjechać do „zielonego raju” i wrócić cało z „zielonego piekła”. W programie znajduje się także prelekcja dla nauczycieli wychowania plastycznego „Mniej znaczy więcej” (18.03.2016), które mają być źródłem inspiracji do wykorzystywania podczas zajęć materiałów recyklingowych i rozwijania w ten sposób zarówno zdolności motorycznych najmłodszych, jak i wspierania rozwoju ich wyobraźni oraz abstrakcyjnego myślenia. Z kolei prelekcja dla nauczycieli przyrody „Zwierzęta
w szkole”
dotyczyć będzie aspektów edukacyjnych i prawnych wykorzystywania żywych oraz spreparowanych zwierząt w nauczaniu przyrody.

Innowacyjne wyposażenie szkół i przedszkoli

Ekspozycję Targów Edukacyjnych wzbogaci również Salon Wyposażenia Szkół
i Przedszkoli
. Oferta salonu skierowana jest do wszystkich, którym zależy na stworzeniu innowacyjnej przestrzeni edukacyjnej – nauczycieli, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz przedstawicieli samorządów. Tematyka ekspozycji obejmuje m.in. meble i wyposażenie sal, pomoce dydaktyczne, zabawki edukacyjne i wyposażenie placów zabaw. Wśród wystawców będą firmy promujące zastosowania nowych technologii informacyjno – komunikacyjnych w nauczaniu – dostawcy oprogramowania, dystrybutorzy sprzętu interaktywnego i multimedialnego.

Hitem tegorocznej edycji będzie Laboratorium Szkoły Przyszłości – nowatorska przestrzeń edukacyjna zaaranżowana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PAN, umożliwiająca dzieciom i młodzieży udział w wymagających eksperymentowania, poszukiwania i odkrywania interdyscyplinarnych przygodach edukacyjnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Laboratorium pozwoli zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, wziąć udział w lekcji z zakresu algorytmiki
z wykorzystaniem wirtualnych kloców, sensorów zadań oraz zabawach edukacyjnych
z tzw. „interaktywnym piaskiem”.

Szczegółowe informacje na stronie w www.wyposazenieszkoly.pl

Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców

Równolegle w tym samym kompleksie pawilonów odbędą się renomowane targi Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców – ważne wydarzenie kulturalne, łączące zabawę
z promocją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość
. Podczas tych targów zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze a autorzy i ilustratorzy podpisywać będą książki. Odbędą się także liczne warsztaty przygotowane przez wystawców. Dodatkową atrakcją będą wyjątkowe wystawy ilustracji i grafiki dziecięcej. Szczegółowe informacje na stronie www.targiksiazki.pl.

Honorowy Patronat nad Targami Edukacyjnymi objęli:

  • Minister Edukacji Narodowej
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

 Targi Edukacyjne to wspólne przedsięwzięcie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
w Poznaniu, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zwiedzanie

Targi Edukacyjne można zwiedzać w dniach:

  • 18-19 marca 2016 r. w godzinach: 10.00-00,
  • 20 marca 2016 r. w godzinach: 10.00 – 00.

Wstęp na targi jest bezpłatny!

Więcej informacji: www.edukacja.mtp.pl, www.wyposazenieszkoly.pl.

XV Poznańskie Spotkania Targowe Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców

Impreza barwna i radosna, jak barwne i radosne powinno być dzieciństwo, a równocześnie starannie obudowana bogatym programem wydarzeń merytorycznych, kulturalnych i artystycznych. Już po raz piętnasty Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, wraz ze współorganizatorami Centrum Kultury „Zamek” i Wydawnictwem Miejskim POSNANIA, zapraszają na Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które odbędą się w dniach 18-20 marca.

Głównym przesłaniem poznańskiej imprezy jest promocja książek i czytelnictwa wśród młodych czytelników oraz uświadomienie, jak ważna jest obecność dobrych i mądrych lektur w codziennym życiu rodzinnym. Adresatami targów są przede wszystkim dzieci, młodzież i ich rodziny. To także ważne miejsce spotkań pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych, jak i prezentacji dokonań edytorskich oraz dyskusji merytorycznych i warsztatowych. Podczas tych targów zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze a autorzy i ilustratorzy podpisywać będą książki. Honorowy patronat nad targami objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

Premiery na książkowych półkach

Wizyta na targach to okazja by dowiedzieć się, jakie nowe pozycje, ciekawe wznowienia czy przekłady książek dla młodych czytelników przygotowały oficyny wydawnicze oraz jakie są ich najbliższe plany i co wkrótce będzie można znaleźć na księgarskich półkach. Swoją najnowszą ofertę wydawniczą przedstawi ponad 50 wydawców, m.in.: Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, EneDueRabe, Debit, Format, Literatura, Akapit Press, Muchomor, czy grupa wydawców poznańskich – Media Rodzina, Publicat, G&P, Wydawnictwo Miejskie POSNANIA i Albus.

Spotkania z twórcami

Spotkania z autorami to chyba najbardziej ekscytujące momenty programu. Zwiedzający mają wyjątkową okazję do porozmawiania z pisarzami i ilustratorami oraz zdobycia ich autografów na stoiskach wydawnictw oraz w przestrzeniach warsztatowych. Szczegółowy program spotkań z twórcami znajduje się na stronie edukacja.mtp.pl

Będzie można spotkać się także z tegorocznymi laureatami Pegazika. Statuetki już po raz dwunasty zostaną przyznane w dwóch kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel książki dla dzieci – dla wybitnych twórców, osobowości i instytucji szczególnie zasłużonych dla literatury dziecięcej i czytelnictwa. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbędzie się podczas uroczystości otwarcia targów.

Warsztaty, zabawy i inne atrakcje

Podczas targów na specjalnie przygotowanych przestrzeniach odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów i kreatywnych zabaw. Akapit Press zaprosi na przykład na warsztaty ze „Srebrnym dzwoneczkiem” pt. „W czarodziejskim ogrodzie” dla uczestników w wieku 6-10 lat. Każdy z nich będzie mógł stworzyć własny bajkowy, trójwymiarowy ogród pełen tajemniczych zakątków. Wydawnictwo ZAKAMARKI zachęci do wykonania królika ze skarpetki i zapoznania się z książką Benjamina Chauda „Żegnaj, Skarpetko!”. Wraz z uczestnikami podejmie również przyrodnicze wyzwania z „Ilustrowanym inwentarzem drzew” i „Ilustrowanym inwentarzem zwierząt”. Będzie można wykonać czarodziejską różdżkę dla Alberta, bohatera książki „Hokus-pokus, Albercie”, kolorować z Mamą Mu, Pippi, księżniczkami, rycerzami, Lassem i Mają, a także rozwiązywać łamigłówki i zagadki z Antykwariatem pod Błękitnym Lustrem.

Atrakcyjne wydarzenia odbędą się na scenie. Będzie można się tu spotkać z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” i wziąć udział w bardzo urozmaiconym programie historycznym Fundacji Puenta noszącym tytuł „Księżna Dobrawa Matka chrzestna Polski” poświęconym 1050 rocznicy chrztu, początkom Państwa Polskiego i postaciom jego pierwszych władców. Łejery zaprezentują występ „Od zimy do wiosny” z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego. Tradycyjnie odbędzie się też Szara Godzina, w tym roku poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi, z programem przygotowanym przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, zainspirowanych „Ogniem i mieczem”. Z miłośnikami bohaterów z kliniki małych zwierząt spotka się i swój koncert zagra Tomasz Szwed, autor najnowszej książki „Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”.

Z okazji Jubileuszu 15-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom 19 marca o godz. 12.00 Fundacja ABCXXI ogłosi na scenie wyniki IV Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży oraz wręczy nagrody najlepszym Koordynatorom kampanii czytania. Również w sobotę o godz. 15.00 w sali konferencyjnej B (paw. 7) prezes fundacji Irena Koźmińska wygłosi wykład dla rodziców i nauczycieli „Czytanie jako sztuka przetrwania”, natomiast o godz. 11.00 i 16.00 w przestrzeni warsztatowej Poczta Książkowa poprowadzi zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci. Młodsi czytelnicy zapraszani są do udziału w Targowej Grze Książkowej – zabawie polegającej na odszukaniu stoisk wybranych wydawnictw i zdobyciu odpowiedzi na pytania literackie. Na uczestników czekają nagrody!

W niedzielę, w pawilonie 7 w sali konferencyjnej B, będzie można wysłuchać Gawędy pt. „Kto Cię Polsko będzie kochał?” Barbary Wachowicz – pisarki i dziennikarki, rozmiłowanej w ojczystej historii, odznaczonej między innymi Orderem Uśmiechu. Jest autorką cykli książek dla młodzieży, poświęconych wybitnym Polakom, tradycjom narodowym i harcerstwu. Opowie o tych, którzy stali się symbolem miłości Ojczyzny (jak Mickiewicz, Chopin, Sienkiewicz, Żeromski, harcerze, powstańcy Warszawy).

Wystawy ilustracji

Ich stała coroczna obecność na Targach sprawia, że przez trzy dni Poznań staje się największą w kraju galerią ilustracji i grafiki książkowej. W tym roku również szczególnie ważną. Staje się to za sprawą wystawy poświęconej POLSKIEJ SZKOLE ILUSTRACJI – niezwykłemu zjawisku z lat 1960-1980 o randze światowej. Projektując tę wystawę Polskie Towarzystwo Wydawców Książek postanowiło uczcić swoje 95-lecie, jak też jubileusz zainaugurowanego w 1921 roku – i organizowanego po dziś dzień – Konkursu PTWK na Najpiękniejszą Książkę. Na wystawie zobaczymy 300 prac autorstwa 47 znakomitych ilustratorów – laureatów polskich i międzynarodowych konkursów. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, bardzo wartościowy katalog, starannie opracowany i wydany. Ambitne zamierzenie wystawy „Polska szkoła ilustracji. 1960-1980” było możliwe do zrealizowania dzięki niezwykłemu zaangażowaniu grupy wybitnych specjalistów i pasjonatów oraz finansowemu wsparciu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także UWI Inwestycje SA. Oddzielne podziękowania należą się Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Będzie to wystawa z cyklu „Mistrzowie ilustracji.

Na uczestników targów czekają także inne interesujące wystawy ilustracji:

  • SALON ILUSTRATORÓW, cykliczna wystawa ciesząca się dużym powodzeniem, towarzyszy Targom od 2003 r. W tym roku pokazane będą prace 42 twórców, przeważnie reprezentujących młode pokolenie. W Salonie debiutowali prawie wszyscy liczący się obecnie ilustratorzy.
  • „ZLATA STUHA” NAGRODY CZESKIEJ SEKCJI IBBY 2004 – 2014, przegląd najpiękniejszych nagrodzonych prac, przywiezionych przez Bibliotekę J. Machena z Brna, zagości w Poznaniu na trzy dni.
  • RAFAŁ OLBIŃSKI – ILUSTRACJE – to wystawa ilustracji książkowych wybitnego współczesnego artysty, znanego przede wszystkim z plakatów. Nowoczesne komputerowe środki i poetycka wyobraźnia.
  • ZROZUMIEĆ, PRZEŻYĆ, ZOBACZYĆ – „OGNIEM I MIECZEM” – inspirowane powieścią H. Sienkiewicza prace uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach dla Dzieci Niewidomych, wykonane pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak.

 Ważne tematy

Cechą wyróżniającą Targi Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców jest starannie dobrany program wydarzeń merytorycznych i artystycznych adresowanych do różnych grup wiekowych i zawodowych – od dziecka do profesora uniwersytetu. Są dwa główne podmioty: Dziecko – jako najważniejszy adresat – odbiorca oraz Książka – jako najważniejszy nośnik kultury, inspirujący i rozwijający młodego człowieka od najwcześniejszego okresu jego życia. Jest jeszcze trzeci podmiot – Rodzina, bo książka dla dziecka w rzeczywistości jest książką dla Rodziny. W magiczny wręcz sposób wypełnia przestrzeń między dzieckiem i jego najbliższymi. Sprawia, że fizyczna bliskość staje się bliskością emocjonalną i intelektualną, oswaja świat, pomaga go zrozumieć. Uczy samodzielnego myślenia. Wspomaga edukację w wieku szkolnym. Pełni ważną rolę terapeutyczną – w przypadku dziecka chorego, czy też z niepełnosprawnością zarówno fizyczną, jak i umysłową. Te problemy poruszane będą na targach podczas spotkań, wykładów i dyskusji, a także warsztatów prowadzonych bezpośrednio z dziećmi.

Komitet Honorowy XV Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Ambasador RP w Republice Francuskiej  Andrzej Byrt, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, Prezes Fundacji ABCXXI Irena Koźmińska, twórcy: prof. Joanna Papuzińska i Bohdan Butenko.

 W tym samym czasie

Wraz z Targami Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców odbędą się XX Targi Edukacyjne, na których zaprezentuje się ponad 200 szkół i instytucji oświatowych różnych szczebli i specjalności – również spoza Polski. Ekspozycję Targów Edukacyjnych wzbogaci Salon Wyposażenia Szkół i Przedszkoli.

Zwiedzanie

Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców można zwiedzać w dniach:

  • 18-19 marca 2016 r. w godzinach: 10.00-00,
  • 20 marca 2016 r. w godzinach: 10.00 – 00.

Wstęp na targi jest bezpłatny!

 

Dodaj komentarz