Zwycięstwo Warty (TABELA, GALERIA, PODSUMOWANIA)

Warta Poznań pokonała dzisiaj w kolejnym meczu I ligi piłkarskiej Polonię Bytom 2:1 (1:0).

Zdjęcia Roger Gorączniak

Mecz rozpoczął się od ataków… gości. Po kwadransie gospodarze otrząsnęli się z niemocy. W 19 minucie po strzale z rzutu wolnego Adama Mójty, bramkarz gości  wybił piłkę przed siebie, ale dobitka Krzysztofa Bartoszaka była niecelna. Potem szans nie wykorzystywali: Wojciech Trochim, Maciej Wichtowski i Łukasz Grzeszczyk. W 34. minucie Artur Marciniak znakomitym podaniem obsłużył Krzysztofa  Bartoszaka, który mimo ataku jednego z rywali, zdołał pokonać bramkarza bytomian Mateusza Mikę.

Po zmianie stron znów gospodarze marnowali sytuacje, ale w 73. minucie po rzucie rożnym Mójty, Mysiak wyskoczył najwyższej i głową zdobył drugą bramkę. Goście kontaktową bramkę zdobyli w  83. minucie.

– Najważniejsze były dla nas trzy punkty i je zdobyliśmy – powiedział po meczu Czesław Owczarek, trener Warty. – Tak jak przypuszczaliśmy Polonia okazała się trudnym przeciwnikiem w destrukcji. Rywale byli poukładani w obronie i stąd brały się nasze problemy w rozegraniu piłki. Ale mimo to mieliśmy wiele sytuacji podbramkowych, które powinniśmy wykorzystać. Jesteśmy zadowoleni z trzech punktów i na pewno pojedziemy tym faktem podbudowani na kolejny mecz do Nowego Sącza.

Warta: Adrian Lis – Grzegorz Bartczak, Maciej Mysiak, Maciej Wichtowski, Adam Mójta – Tomasz Magdziarz, Artur Marciniak, Łukasz Grzeszczyk, Wojciech Trochim (86. Alain Ngamayama), Krzysztof Bartoszak (69. Piotr Giel) – Bartłomiej Pawłowski (82. Marcin Trojanowski).

Polonia: Mateusz Mika – Tomasz Górkiewicz, Piotr Kulpaka, Martin Baran, Krzysztof Michalak – Kamil Banaś (59. Maksym Pokotyluk), Paweł Alancewicz, Daniel Pietrycha (76. Paweł Gamla), Dawid Krzemień (46. Tomasz Kaczor), Przemysław Szkatuła – Kamil Białkowski.

Bramki: dla Warty: Krzysztof Bartoszak (34), Maciej Mysiak (73-głową); dla Polonii: Tomasz Górkiewicz (83-głową).

Żółte kartki: Wojciech Trochim, Adam Mójta ( Warta); Piotr Kulpaka (Polonia).

Sędziował: Adam Lyczmański (Bydgoszcz).

Widzów: 1 500.

Sensacją 13. Kolejki jest porażka Floty Świnoujście na własnym boisku  z Cracovią 1:2. Przegrana zakończyła serię 19 kolejnych meczów bez porażki. Dzięki zwycięstwu krakowski zespół awansował na drugie miejsce w tabeli.

Ostatni raz Flota została pokonana 13 maja i długo nic nie wskazywało, że ta passa zakończy się dzisij. Wprawdzie goście objęli prowadzenie już w 9. minucie po bramce Vladimira Boljevica, ale po chwili wyrównał Sebastian Zalepa. Remis utrzymywał się do 86. minuty, kiedy to Adam Marciniak zapewnił Cracovii zwycięstwo.

Obie drużyny w tym miesiącu już ze sobą grały. 3 października w Świnoujściu w 1/8 finału Pucharu Polski zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne; 8:7 wygrali gospodarze. W regulaminowym czasie było 2:2.

Cracovia traci do Floty osiem punktów, ale ma jeszcze do rozegrania mecz zaległy.

W 13. kolejce porażki poniosły także inne drużyny z czołówki. Zawisza Bydgoszcz przegrał na wyjeździe z Kolejarzem Stróże 1:2 i spadł na trzecie miejsce w tabeli, ma punkt mniej od Cracovii. Z kolei punkt do bydgoszczan nadal traci Termalica Bruk-Bet Nieciecza, która uległa w Łęcznej Bogdance 0:1.

W dziewięciu meczach 13. kolejki padły 23 bramki. Sędziowie pokazali 38 żółtych kartek i dwie czerwone. Na trybunach zasiadło ok. 14,3 tys. widzów.

Pozostałe rezultaty spotkań 13. kolejki 1. ligi piłkarskiej:

Bogdanka Łęczna – Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:0 (1:0)

Stomil Olsztyn – Miedź Legnica                 1:2 (1:1)

GKS Katowice – Okocimski Brzesko               1:2 (1:2)

Arka Gdynia – Olimpia Grudziądz                0:1 (0:0)

Flota Świnoujście – Cracovia Kraków            1:2 (1:1)

Kolejarz Stróże – Zawisza Bydgoszcz            2:1 (1:1)

Warta Poznań – Polonia Bytom                   2:1 (1:0)

ŁKS Łódź – Sandecja Nowy Sącz                  3:2 (3:1)

Dolcan Ząbki – GKS Tychy                       0:1 (0:1)

6.Olimpia Grudziądz                                   13     21     17-13

7.GKS Tychy                                                  13    20      10- 9

16.Okocimski Brzesko                                 13       11   12-21

17.ŁKS Łódź                                                    13       10   15-30

18.Polonia Bytom                                         13          4     9-25