Psia gala na Targach


W sobotę i niedzielę w pawilonach nr 1, 2, 3, 3A, 4 i 8 na terenie MTP odbędą się dwie duże, liczące się w europejskiej skali wystawy, z których niedzielna ma szczególny charakter. Jest mianowicie jubileuszową, 50. z kolei tak wysokiej rangi imprezą kynologiczną organizowaną przez Oddział Poznański Związku Kynologicznego w Polsce.

Łącznie, w ramach obu wystaw zaprezentowanych zostanie 4535 psów spośród 243 ras. Wystawcami będą hodowcy i miłośnicy rasowego psiarstwa z 30 państw tj. z: Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Czarnogóry, Chile, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji Szwecji, Ukrainy, Walii, Węgier i Włoch.

Psy oceniane będą w godzinach od 10.00 do 14.00 w 42 ringach rozmieszczonych w przestronnych i gościnnych dla Związku Kynologicznego w Polsce pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich .

Najliczniej zgłoszone rasy to m.in.: golden retriever, buldog francuski, labrador retriever, berneński pies pasterski, gończy polski (i to jest prawdziwa niespodzianka oraz powód do dumy, bowiem dotychczasowy lider ras polskich – owczarek nizinny wyraźnie ustąpił pola, nie tylko zresztą na wystawach. Na ulicach także się ich nie widzi), yorkshire terier, nowofundland.

W czołówce ras popularnych – jak przed rokiem i dwoma laty: syberyjski husky, japoński akita, owczarek podhalański, sznaucery miniaturowe w różnych umaszczeniach oraz najmniejsze psy świata , meksykańskie krótko- i długowłose chihuahua.

Wystawiane psy ubiegać się będą o cenne tytuły, m.in. Zwycięzca Młodzieży, Najlepszy Junior w Rasie, Zwycięzca, Zwycięzca Rasy, a także o certyfikaty na Championa Polski (CWC), Międzynarodowego Championa Piękności (CACIB) i Res.CACIB.

Wystawa niedzielna daje ponadto możliwość zdobycia tytułów Młodzieżowego Zwycięzcy Polski, Zwycięzcy Polski oraz niezwykle cennej nominacji do udziału w prestiżowej wystawie psów rasowych CRUFTS w Birmingham w Anglii.

Także w niedzielę , w pawilonie 3A, o godzinie 14.00 rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski 2012 w konkurencji Młody Prezenter (Junior Handling) rozgrywanej tradycyjnie w dwóch grupach wiekowych i mającej na celu rozwijanie umiejętności profesjonalnego wystawiania psów rasowych wśród najmłodszych miłośników kynologii.

Liczące 43 osoby międzynarodowe gremium sędziowskie składa się z wysokiej klasy arbitrów, znawców psiego eksterieru reprezentujących kynologie państw członkowskich FCI: Bułgarię, Czechy, Holandię, Irlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Rosję, Serbię, Słowację, Włochy i oczywiście Polskę.

Od godziny 15.30 w ringu głównym, w pawilonie 3A rozpoczynać się będą konkurencje finałowe, w ramach których wybierane będą: Najpiękniejsze Baby (dla psów naprawdę najmłodszych), Najpiękniejsze Szczenię, Najpiękniejszy Junior, Najpiękniejszy Weteran (dla psów starszych niż ośmioletnie), Najpiękniejszy Pies Ras Polskich (jest ich 5: polski owczarek nizinny, owczarek podhalański, gończy polski, chart polski i ogar polski), Najlepsza Grupa Hodowlana (minimum 3, maksimum 5 psów tej samej rasy bez względu na płeć, z tym samym przydomkiem hodowlanym), Najlepsza Para Psów (pies i suka tej samej rasy w rękach jednego właściciela).

Kolejne rozgrywki finałowe dotyczyć będą wyłonienia zwycięzców wszystkich dziesięciu grup psich ras według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Finał finałów każdego dnia, zwykle około godziny 18,00 – to wybór Najpiękniejszego Psa Wystawy.

Na teren wystawy można wejść korzystając ze wszystkich wejść oferowanych przez MTP oraz wjechać samochodem od strony ulicy Śniadeckich.

Jak każdego roku, także i w ten weekend obu wystawom towarzyszyć będą stoiska handlowe oferujące wszystkie psie akcesoria – miski, smycze, legowiska, wszelkiego rodzaju zabawki oraz wielki wybór karm.

Poznańskie wystawy są najstarszymi i największymi w Polsce. Początki kynologii polskiej lokują się w pierwszych latach XX wieku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Rozpoczęły się wtedy na szeroką skalę wszelkie pokazy, konkursy, próby sprawności psów służbowych, przede wszystkim zaś myśliwskich. Pies powrócił do życia gospodarskiego jako stróż, w domostwach, policji, straży granicznej, wojsku, przewodnictwie niewidomym i jako nieodzowny pomocnik w pasterstwie i myślistwie.

W okresie międzywojnia powstało około 15 stowarzyszeń psiarskich skupiających hodowców i użytkowników psa rasowego.

Kilkanaście takich stowarzyszeń, między innymi: Klub Kynologów z Torunia, Towarzystwo Miłośników Psa Służbowego z Warszawy, Polski Związek Hodowców Psów Rasowych również z Warszawy, Stowarzyszenie Racjonalnego Myślistwa „Łowiec Wielkopolski” z Poznania, Setter Klub i Pointer Klub w Polsce z Warszawy, Wielkopolski Związek Myśliwych z Poznania – powołało Międzyklubowy Komitet Kynologiczny, który 28 lipca 1938 roku, uzgadniając założenia organizacyjne i generalia statutowe przyjął nazwę „Polski Kennel Klub”. Artykuł 1 ustalonego wtedy dokumentu brzmiał: „Związek Kynologiczny w Polsce, utworzony na mocy niniejszego statutu, nosi nazwę „Polski Kennel Klub” (w skrócie P.K.K) i ma własną pieczęć z tymże napisem”.

Statut zatwierdzony został pod numerem 1396 na mocy komisarza Rządu jako „stowarzyszenie” posługujące się nazwą POLSKI KENNEL KLUB w dniu 6 kwietnia 1939 roku, a 2 czerwca 1939 roku polska formacja kynologiczna przyjęta została oficjalnie do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) na zjeździe w Szwecji.

Przełomem w historii współczesnej kynologii polskiej było posiedzenie nowych władz kynologicznych dnia 5 maja 1948 roku kiedy przyjęto nowy statut i powołano nowe władze .

Pierwsze powojenne wystawy odbyły się w roku 1946 i 1947 w Bydgoszczy, a ich organizatorem był Polski Związek Łowiecki i Związek Hodowców Drobnego Inwentarza. Pierwszą ogólnopolską wystawę psów rasowych przygotował Wrocław w roku 1948, druga miała miejsce w Warszawie rok później, trzecia – w Katowicach w roku 1950. W roku 1953 do grona organizatorów dołączył Poznań, w którym pięć lat wcześniej (1948) powołano do życia oddział ZKwP zwany początkowo Oddziałową Radą Kynologiczną.

Ta pierwsza Wielkopolska Wystawa Psów Rasowych na terenie boiska klubu sportowego „Pocztowiec” była na tyle udana, że postanowiono działania te kontynuować, jakkolwiek następne spotkanie hodowców i wystawców przygotowano dopiero w roku 1955.

Trzecia „wielkopolska” odbyła się w roku 1956, potem wystawy poznańskie zyskały zasięg krajowy. W roku 1957, już na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce skromniutka, z udziałem zaledwie 149 psów IX Krajowa Wystawa, potem, po rocznej przerwie, w latach 1959 – 1961 – kolejne krajowe, oznaczone numerami: XI, XII i XIII.

W roku 1962 przygotowano w Poznaniu pierwszą polską wystawę rangi międzynarodowej. Odbyła się 21 października, tak jak jedna z wystaw tegorocznych, była jednak imprezą niewielkich rozmiarów : zgłoszono bowiem 480 psów , w tym 60 z zagranicy.

Tradycja organizowania wystaw wielkopolskich przetrwała – z przerwami – do roku 1982, tyle, że lokalizowane były w różnych miastach regionu: dwukrotnie w Kaliszu (1963 i 1974), w Ostrowie Wlkp.(1964), w Gorzowie Wlkp. (1965), w Gnieźnie (1966), w Pile (1967) i ponownie w Poznaniu (1968, 1982). Cykl wystaw międzynarodowych przerwany został dwukrotnie, w latach 1963 i 1969. Dwukrotnie też zachwiały nim wydarzenia polityczne lat 1968 i 1982.

Płynął czas i międzynarodowe spotkania sympatyków rasowego psiarstwa w Poznaniu rozrastały się, zyskując na znaczeniu w kraju i zagranicą.

W roku 2000 Międzynarodowa Federacja Kynologiczna przyznała Polsce prawo organizacji Europejskiej Wystawy Psów Rasowych. W pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich ocenionych zostało niemal 9000 psów z 288 ras.

Sześć lat później, w roku 2006, w tym samym miejscu stolica Wielkopolski gościła wystawców i hodowców psów rasowych z całego niemal świata. Światowa Wystawa Psów Rasowych zgromadziła rekordową liczbę 21000 psów z 354 ras!

Od roku 2010 w stolicy Wielkopolski organizowane są dwie, niezależne od siebie wystawy rangi międzynarodowej. Hodowcom i właścicielom psów rasowych daje to możliwość dwukrotnego wystawienia swoich ulubieńców w niemal tym samym czasie i w tym samym miejscu lecz przed innym gremium sędziowskim, a tym samym możliwość wywiezienia z Poznania – jakby za jednym zamachem – ewentualnie podwojonych najcenniejszych tytułów nobilitujących wystawiane zwierzęta.

Fot. J. Podolski

1 komentarz

  1. Eugen pisze:

    Fajne pieski, ale nie ma to jak mój Figaro – beagel :)

Dodaj komentarz