5 goli Lecha na początek

W meczu inaugurującym piłkarską wiosnę Lech Poznań zwyciężył z tegorocznym beniaminkiem ekstraklasy Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 5:2 (2:1). Fenomenalne spotkanie rozegrał Karol Linetty i to on został jego bohaterem z trzema asystami na koncie. Gole dla Lecha zdobyli Szymon Pawłowski – 2, debiutant – Nicki Bille oraz Dawid Kownacki – 2.

Lech

Spotkanie rozgrywane na średniej jakości murawie szybko wskoczyło na najwyższy ligowy poziom. Już w jedenastej minucie zgrabną akcję przeprowadzili gospodarze. Po przechwycie Łukasza Trałki piłka trafiła pod nogi Szymona Pawłowskiego. Skrzydłowy Lecha, który dwa dni temu przedłużył kontrakt (więcej czytaj tutaj – kliknij), „poklepał” przed polem karnym z Karolem Linettym tak, że wychowanek Lecha dograł mu piętką na wolne pole. Pawłowski znalazł się w sytuacji sam na sam z nowym nabytkiem Termaliki – Krzysztofem Pilarzem i szansy nie zaprzepaścił. 29-letni skrzydłowy Kolejorza przepuścił futbolówkę pomiędzy nogami bramkarza gości i drużyna trenera Urbana cieszyła się z wczesnego otwarcia wyniku.

Na gola Kolejorza szybko mógł odpowiedzieć Wojciech Kędziora. Po zamieszaniu pod „szesnastką” Jasmina Burica piłka odbiła się jednak tylko od słupka i powróciła na plac gry. Spotkanie było bardzo zacięte, ale – czego można było się spodziewać – inicjatywę przejęli mistrzowie Polski. Dwukrotnie do piłki ścigał się Nicki Bille – nowy napastnik „Poznańskiej Lokomotywy”. Jego rywalem był bramkarz gości i za każdym razem to Krzysztof Pilarz był szybszy od charyzmatycznego napastnika.

Karty obróciły się w 42. minucie. Wtedy fenomenalnym rajdem popisał się Karol Linetty. Wychowanek Lecha minął z piłką przy nodze kilku defensorów z Niecieczy i jeszcze lepiej podał do Nicki Billego. Grający z numerem „19” zawodnik bez zastanowienia huknął zewnętrzną częścią stopy i piłka zatrzepotała w siatce Pilarza. Dwie minuty później nadeszła odpowiedź zespołu trenera Piotra Mandrysza i piłkę z bramki wyjmował Jasmin Burić. Strzelcem kontaktowego gola był Wojciech Kędziora. Jeszcze przed przerwą akcję zakończoną bramką wyprowadzili dwaj debiutanci w barwach Kolejorza. Z lewego skrzydła dośrodkował Volkov, a głową trafił Nicki Bille. Sędzia wskazał jednak spalonego.

Druga połowa rozpoczęła się do szybkiego gongu w wykonaniu beniaminka. Po dośrodkowaniu Jakuba Biskupa z lewego skrzydła, piłkę do bramki znów wbił Wojciech Kędziora. Termalica nie tylko złapała kontakt z zespołem mistrzów Polski, ale i wyrównała wynik spotkania. Na ratunek znów przyszedł Karol Linetty. W 57. minucie posłał piękne prostopadłe podanie do wybiegającego Szymona Pawłowskiego. Pawłowski minął bramkarza i załadował do pustej bramki. W efekcie, Karol Linetty skompletował hattricka asyst, a waleczny skrzydłowy po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Dał tym samym do zrozumienia, że łatwo placu Sisiemu nie sprzeda.

Na dwie minuty przed końcem przy owacjach na stojąco boisko opuszczał Nicki Bille. Zmienił go 19-letni Dawid Kownacki i skrzętnie wykorzystał daną mu przez Jana Urbana szansę. W 90. minucie w polu karnym sfaulowany został Darko Jevtić i na jedenastym metrze z piłką ustawiło się trzech lechitów. Dawid Kownacki przekonał jednak starszych kolegów, żeby dali mu wykonać rzut karny. „Kownaś” pewnie trafił w lewy dolny róg bramki, a już chwilę później cieszył się nawet z kolejnego zdobytego gola. Młody napastnik Kolejorza w cudowny sposób przyjął futbolówkę w polu karnym i udwerzył z woleja po długim rogu ustalając wynik meczu.

Kolejorz pokonał Termalicę 5-2, a już za tydzień czeka go wyjazd do Bielsko-Białej, gdzie zagra z miejscowym Podbeskidziem.

Trener Jan Urban powiedział: – czytaj tutaj.

Lech Poznań – Termalica Bruk-Bet Nieciecza 5:2 (2:1)

Bramki: 11. , 67. Pawłowski, 42. Nicki Bille, 90, 92. Kownacki – 44., 49. W. Kędziora

Żółte kartki: 37. Trałka, 71. Linetty

Lech: Burić – T.Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Volkov – Trałka, Tetteh (77.Gajos)– Lovrencsics (65. Jevtić), Linetty, Pawłowski – Nicki Bille (88.Kownacki)

Termalica: Pilarz – Ziajka, Stano, Putivtsev, Jarecki – Kupczak(85.Kowal), Babiarz – Plizga, Foszmańczyk, Biskup(79. Juchar), W. Kędziora

Sędzia główny: Paweł Gil

Widzów: 17 148.