– To, co najważniejsze dla współczesnej cywilizacji, to efektywna relacja: odkrycia naukowe-innowacje-biznes. Integracja nauki z biznesem zawsze była i jest wspaniałym wyzwaniem – powiedział w jednym z wywiadów prof. Bogdan Marciniec, rektor UAM w latach 1988 – 1990, twórca Fundacji UAM, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii, laureat wielu znamienitych nagród, w tym Polskiego Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych reakcji i nowych katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym.
To dzięki jego zaangażowaniu i realizacji snu o polskiej dolinie krzemowej Poznań może poszczycić się dziś innowacyjnym modelem transferu wiedzy, w którym nauka spotyka się z biznesem, a młodzi ludzie komercjalizują wyniki badań naukowych.
4 lutego prof. Marciniec skończył 75 lat. Z tej okazji, aby uhonorować wiele lat intensywnej i efektywnej pracy oraz zasługi prof. Marcińca na rzecz wspierania innowacji i rozwoju gospodarczego kraju, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacja UAM zapraszają na uroczyste obchody jubileuszu 75-lecia prof. Bogdana Marcińca.
Uroczystość odbędzie się w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus UAM, przy ul. Wieniawskiego 1, o godzinie 10:00.
SYLWETKA PROF. BOGDANA MARCIŃCA
Prof. Bogdan Marciniec jest światowym autorytetem w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i katalizy metaloorganicznej (współtworzył nową dyscyplinę wiedzy – katalizę metalonieorganiczną). Dzięki rezultatom badań prof. Marcińca powstają zaawansowane materiały i nanomateriały.
Wydał 15 książek (w tym dziewięć po angielsku) i 380 publikacji, ma też 170 patentów i zgłoszeń, oraz 42 opracowania technologiczne. 14 z nich wdrożono w Przedsiębiorstwie Innowacyjno-Wdrożeniowym UNISIL w Tarnowie-Mościcach, pierwszym uniwersyteckim spin-offie, który współtworzył. Jego priorytetami zawsze było podnoszenie innowacyjności polskiej gospodarki i wdrożenie koncepcji europejskiego modelu relacji nauka–innowacje–biznes (uhonorowany m. in. Perłą Honorową Polskiej Gospodarki „Polish Market” w 2009 r.).
Od ponad ćwierć wieku konsekwentnie realizuje wizję łączenia nauki z biznesem, przekuwając wyniki badań w realne rozwiązania i innowacyjne zastosowania dla przemysłu i gospodarki. Każde działanie Profesora, każdy projekt który realizuje, nacechowane są wizjonierskim podejściem, któremu przyświeca wspólna idea – innowacyjność i rozwój. Wbrew powszechnemu marazmowi, jaki na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku panował w polskim środowisku naukowym, prof. Bogdan Marciniec zainicjował i doprowadził do uruchomienia pionierskiego jak na tamte czasy projektu – pierwszego w Polsce parku naukowo-technologicznego. Poznański Park Naukowo-Technologiczny już od 20 lat wspiera młode przedsiębiorstwa w innowacyjnym działaniu i pomaga wdrażać wyniki badań w gospodarce. PPNT koncentruje się na przygotowaniu nowych technologii i rozwoju usług naukowo-technicznych dla potrzeb małych i średnich firm. Aktualnie na terenie PPNT działa ponad 90 innowacyjnych przedsiębiorstw, startup’ów, oraz firm typu spin-off a także ośrodki badawczo-rozwojowe firm zagranicznych i polskich oraz centra badawcze świadczące szerokie usługi dla firm. To realizacja amerykańskiego snu o dolinie krzemowej.
Realizacja zakończona sukcesem i kontynuacją – dziś prof. Bogdan Marciniec realizuje swoje wizje innowacyjnej gospodarki tworząc Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. To unikatowy na światową skalę, multidyscyplinarny ośrodek badawczo-technologiczny skupiający najlepszych specjalistów nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Podstawą działalności WCZT jest opracowanie oryginalnych selektywnych dróg syntez chemikaliów i biochemikaliów (agrochemikaliów) – tzw. fine chemicals, a także nowej generacji bio- i nanomateriałów lub ich prekursorów i następnie opracowanie technologii ich wytwarzania z przeznaczeniem dla optoelektroniki, medycyny, rolnictwa, farmacji, i innych dziedzin przemysłu i techniki.
Determinacja we wdrażaniu innowacyjności wiąże się z pasją naukową. Profesor Bogdan Marciniec należy do ścisłej czołówki współczesnych polskich chemików. Jest profesorem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, członkiem rzeczywistym PAN, laureatem Polskiego Nobla.
To niekwestionowany, światowy autorytet w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i katalizy metaloorganicznej oraz zastosowaniu badań katalitycznych w syntezie organicznej i syntezie nanomateriałów. Odkrył nowe reakcje i nowe katalizatory w chemii krzemu (także boru i germanu) prowadzące do wytworzenia materiałów krzemoorganicznych i metaloorganicznych (Polski Nobel, 2009). Spektakularnym sukcesem było odkrycie reakcji sililującego sprzęgania olefin z winylosilanami – uznawanej za jedną z najbardziej perspektywicznych reakcji w chemii krzemu. W literaturze światowej spotyka się określenie „metatezy Marcińca” lub „sprzęganie Marcińca”. Profesor Marciniec jest współtwórcą chemii metalonieorganicznej, która będzie podstawą syntez nowych materiałów w XXI w. Zastosowania krzemu i jego związków są bardzo rozległe: to m.in. podstawowe surowce w przemyśle szklarskim, ceramicznym, materiałów budowlanych, przemyśle elektronicznym (tranzystory i układy scalone, procesory) oraz polimerowym (produkty silikonowe). Jedną z głównych metod otrzymywania związków krzemoorganicznych, która znalazła powszechne zastosowanie przemysłowe, jest hydrosililowanie katalizowane kompleksami metali. Prof. Bogdan Marciniec jest światowym ekspertem w dziedzinie hydrosililowania, autorem jedynych w światowej literaturze naukowej monografii poświęconych tej reakcji.