Superkomputer już działa w Poznaniu


Druga co do wielkości moc obliczeniowa w Polsce, a osiemdziesiąta na świecie – i wszystko to w Poznaniu. WK Leung z CTO Huawei i prof. Jan Węglarz, pełnomocnik dyrektora IChB PAN d/s PCSS uruchomili system komputerowy HPC „Orzeł/Eagle” o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops, zajmującego 80. pozycję na liście TOP500 najszybszych systemów na świecie. W ten sposób powołali do życia Centrum Innowacji PCSS-Huawei.

Huawei

Centrum Innowacji PCSS-Huawei zostało powołane na mocy porozumienia podpisanego 23 listopada 2015 roku w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. Powstawanie centrów współpracy jednostek B+R z partnerami technologicznymi jest priorytetem Unii Europejskiej w programie Horyzont 2020,a Huawei jest wiodącym dostawcą rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych, którego urządzenia obliczeniowe, telekomunikacyjne i mobilne są dostarczane do ponad 170 krajów na świecie. Wybór przez taki koncern PCSS jako partnera w pracach badawczo-rozwojowych stanowi wyraz uznania dla dotychczasowych osiągnięć Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w zakresie najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Celem pierwszego etapu wspólnych działań będzie kooperacja zespołów badawczych Huawei i PCSS w tematach związanych z systemami przetwarzania w chmurze (Cloud Computing), składowania danych w chmurze (Cloud Storage) oraz architekturami superkomputerowymi. Współpraca Centrum Innowacji w tym zakresie koncentrować będzie się na optymalizacji platform obsługowych oraz problemach bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych.
Podczas inauguracji działalności Centrum Innowacji PCSS-Huawei nastapiło oficjalne przekazanie do eksploatacji systemu superkomputerowego „Orzeł/Eagle” firmy Huawei o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops. System ten, na ogłoszonej podczas konferencji SC2015 w Austin (Texas, USA) liście TOP500, zajmuje 80. pozycję najszybszych systemów na świecie, będąc drugą co do wielkości instalacją superkomputerową w Polsce. Superkomputer, użytkowany w innowacyjnym modelu chmury HPC, będzie stanowił węzeł przetwarzania i gromadzenia danych dla laboratoriów technologii informacyjno-komunikacyjnych (powstałych m.in. w ramach projektów CBPIO i FutureICT, realizowanych w PCSS), oferując usługę chmurową na niedostępnym dotychczas poziomie, w trybie „Laboratorium IT jako usługa”.
Superkomputery, czyli komputery dużej mocy (HPC – High Performace Computing), przeznaczone są do zaawansowanych zastosowań wymagających bardzo dużych zasobów, zarówno pod względem szybkości obliczeń, jak i wielkości pamięci operacyjnej.  Przykładem takich zastosowań mogą być badania nad ludzkim mózgiem czy projekty wykorzystania energii z fuzji jądrowej jako alternatywnego, taniego i bezpiecznego źródła energii przyszłości.
Nowa infrastruktura, obejmująca zarówno system „Orzeł”, jak i chmurę gromadzenia i archiwizacji danych oferującą przestrzeń około 47 PB danych, będzie wykorzystywana do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych m.in. z obszaru chemii obliczeniowej, fizyki wysokich energii (CERN), bioinformatyki, w tym wyznaczania sekwencji genomów, radioastronomii (VLBI, LOFAR), czy symulacji zanieczyszczeń środowiska. Stanowić będzie również ważny element budowy większego systemu obliczeniowego w Europie, realizowanego przez inicjatywę PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe).
System ten będzie otwarty również na realizację biznesowych analiz dużych zbiorów danych (Big Data) i obliczeń superkomputerowych w modelu chmury HPC, dedykowanej do obsługi firm komercyjnych, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Usługi tego typu będą miały duże znaczenie dla podmiotów zajmujących się innowacyjną działalnością w zakresie budowy cyfrowego świata.

źródło poznan.pl / PCSS/el

Dodaj komentarz