I Bieg Powstania Wielkopolskiego – zapisy (bezpłatne) trwają niemal do ostatniej chwili


Środowisko biegaczy skupionych wokół parkrun Poznań postanowiło uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego zrywu powstańczego w historii Polski. 27 grudnia, o g. 9 na Cytadeli wystartuje I Bieg Powstania Wielkopolskiego. Do pokonania dystans 5 km, a wystartować może każdy niezależnie od doświadczenia biegowego. Co ważne nie trzeba wnosić opłaty startowej, ani pilnować krótkiego terminu zapisów. Wystarczy przed biegiem zarejestrować się w systemie parkrun nawet godzinę przed startem.

Bieg Powstania

Co to parkrun?
Biegi parkrun rozgrywane są w miastach na całym świecie, na dystansie 5km (obecnie 777 lokalizacji). Można w nich brać udział bez względu na poziom zaawansowania sportowego, czy wiek. To także jeden z niewielu bezpłatnych biegów z profesjonalnym pomiarem czasu. W ramach parkrun Poznań biegacze spotykają się od ponad 3 lat w każdą sobotę na Cytadeli, niezależnie od pogody czy przypadających w danym dniu świąt.

Bieg dla powstańców
W grudniu dodatkowy bieg odbędzie w niedzielę, kiedy przypada dokładnie rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zasady udziału są jednak takie same jak w każdym zwykłym biegu parkrun. Jeśli ktoś nie jest jeszcze zrejestrowany w systemie powinien wejść na stronę parkrun.pl/poznan, gdzie znajduje się szczegółowa instrukcja rejestracji. Później na bieg wystarczy przynieść wydrukowany kod kreskowy uczestnika. Po przekroczeniu mety otrzymuje się od wolontariusza token. To mała karteczka z kodem kreskowym. Po jej otrzymaniu trzeba zgłosić się do drugiego z wolontariuszy, który zeskanuje kartę uczestnika oraz otrzymany token. W ten sposób odczytany i zapisany zostanie wynik.
Ponieważ jednak jest to wyjątkowa rocznica, tego dnia bieg będzie pełen wyjątkowych nowości, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Medale nie z metalu
Jak przystało na parkowy bieg wśród drzew, medal Biegu Powstania Wielkopolskiego wykonany został z drewna. Na dzień biegu przygotowano 500 medali. Jeśli jednak uczestników będzie więcej (a wszystko na to wskazuje) nie powinni martwić się ci, którzy nie zmieszczą się w pierwszej „pięćsetce”. Każdy kto ukończy bieg otrzyma medal na jednym z kolejnych biegów parkrun bądź też pocztą. Wystarczy skontaktować się z w tej sprawie z organizatorem po biegu.
Oprócz medali będą też puchary. Organizatorzy planują wręczyć ich łącznie aż 36 w następujących kategoriach (miejsca 1-3, osobno kobiety i mężczyźni): OPEN; do 25 lat; 26-35 lat; 36-45 lat; 46 lat-55 lat; 56 lat i więcej. Nagrody się nie dublują, więc osoby z miejsc 1-3 nie będą nagradzane drugi raz w kategoriach wiekowych.

„Słupy graniczne” odmierzą kilometry
Start umiejscowiony jest na początku pierwszej alei po prawej stronie nad cmentarzem bohaterów. Miejsce zbiórki znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli. Trasa prowadzi w większości ścieżkami asfaltowymi przez park Cytadela, najczęściej wśród drzew. Niewielki fragment trasy jest poprowadzony po nawierzchni żwirowej oraz kostką brukową (szczegółowy opis trasy na: biegpowstaniawielkopolskiego.eu). Jeśli chcecie poznać trasę i sprawdzić jak biega się po Cytadeli możecie wcześniej wziąć udział w jednym z parkrun-ów.
Trasa będzie oznakowana co 500 m. Aby bardziej jeszcze nawiązać do historycznego wydarzenia z grudnia 1918 r. znaki kilometrów będą wykonane w formie „słupów granicznych” w kolorach biało-czerwonych. Na każdym z nich zostanie umieszczone wyraźne oznaczenie dystansu oraz krótkie informacje wraz z ilustracjami na temat Powstania Wielkopolskiego – mapki, główne postacie i wydarzenia. Jeśli więc nie planujecie bicia rekordu życiowego w biegu na 5 km, można przystanąć co 500 m i rzucić na nie okiem.
Dodatkowo podczas biegu obecni będą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej z Poznania. Podobno mają zamiar pokonać całą trasę w historycznych mundurach z epoki Powstania Wielkopolskiego.

„Kijkarze”, „szpikowcy”, „rozgrzewacze”
Do udziału w imprezie zaproszeni zostali także amatorzy Nordic Walking. Specjalnie dla nich odbędzie się marsz tą samą trasą i na takich samych zasadach jak dla biegaczy. Kijkarze również muszą zarejestrować się w systemie parkrun. Wystartują 10 minut po starcie biegaczy zgodnie z informacjami spikera (ok. g. 9.10).
Podczas biegu, w miasteczku zawodów, swoje stoisko będzie miała Drużyna Szpiku. Jej wolontariusze chcą propagować rejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz prowadzić kwestę na potrzeby fundacji.
O profesjonalną rozgrzewkę zadbają z kolei instruktorzy z klubu Red Fitness. Pamiętajmy, że bieg odbędzie się w warunkach zimowych. Dobra rozgrzewka jest więc na wagę złota, a niezależnie od tego warto zadbać o odpowiedni ubiór.

Numery startowe i kotyliony
W biegach typu parkrun nie używa się numerów startowych. Wyjątek zostanie uczyniony w Poznaniu właśnie z okazji Biegu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorzy przygotują dla uczestników specjalne pamiątkowe numery startowe. Wystarczy przed biegiem podejść do stanowiska w biurze zawodów i odbierać numer. Kto szybszy, ten dostanie niższy numer. Numery startowe są niezależne od systemu pomiaru czasu parkrun.
Specjalnie z okazji biegu uczniowie z II LO w Poznaniu przygotowali kotyliony, w których będą mogli wystartować uczestnicy. Zapewne nie wystarczy ich dla wszystkich, więc organizatorzy zachęcają do przyjścia z własnymi kotylionami, flagami, albo po prostu z akcentami biało-czerwonymi w stroju.

Nagrody, nagrody
Dzięki hojności sponsorów uczestnicy biegu mogą wrócić nie tylko z pamiątkowymi medalami. Będzie losowanie 10 kalendarzy książkowych na 2016 r. Losowany będzie też voucher – kupon o wartości 120 zł , który upoważnia do bezpłatnego wypożyczenia kamery GoPro Hero 4 wraz z dwoma akcesoriami – MonoPod + szelki na klatkę piersiową na trzy dowolnie wybrane przez zwycięzcę dni (np. cały weekend). Przygotowano też sześć zestawów słuchawek Jabra Wireless Pace. Komu one przypadną organizatorzy jeszcze ogłoszą (czy zwycięzcy, czy może część z też zostanie wylosowana). No i jeszcze 16 voucherów – bezpłatnych zaproszeń na świetne zabiegi do Centrum Relaksu Vasco da Gaia. Trzy pierwsze panie oraz trzech pierwszych mężczyzn na mecie (a więc miejsca 1 – 3 OPEN) otrzymają voucher na dowolny pakiet z oferty regeneracji potreningowej lub podwójną sesję floatingową. Dodatkowo spośród wszystkich, którzy ukończą nasz bieg, rozlosujemy aż 10 zaproszeń na podwójną sesję w kapsule do floatingu!

Coś na ogrzanie
Po biegu uczestnicy mogą spotkać się w restauracji „Umberto”, gdzie niezależnie od poczęstunku i ciepłych napojów zapewnianych przez organizatorów biegu, każdy będzie mógł odpłatnie skorzystać z oferty lokalu, np. napić się ciepłej herbaty lub kawy albo zjeść coś słodkiego. Specjalnie z okazji biegu restauracja Umberto (obok Muzeum Uzbrojenia – bardzo blisko startu i mety naszego biegu) w dniu 27 grudnia będzie otwarta już od godz. 10.

Będzie rekord frekwencji?
Niniejszy tekst pisałem pod koniec października. Wtedy na facebookowym profilu biegu chęć uczestnictwa zgłosiło już ponad 800 osób (jeśli więc czytacie artykuł na początku grudnia sprawdźcie, co się zmieniło). Rekord frekwencji parkrun w Polsce (29 lokalizacji) należy właśnie do Poznania (395 osób). Na świecie rekord został ustanowiony w RPA, niedaleko Johannesburga (1803 biegaczy). Drugie miejsce na liście ma Bushy Park w Londynie (1705 osób). Jako ciekawostkę przytoczę, że tam właśnie odbył się pierwszy bieg parkrun w historii. W październiku 2004 r. na mecie stanęło… 13 uczestników.
Jeśli 27 grudnia na Cytadeli zgromadzi się około 1000 biegaczy, parkrun Poznań nie tylko umocniłby swoją pozycję w kraju, ale wskoczyłby na około siódmego miejsca na świecie (na 777 biegów). Jeszcze jeden powód, aby pobiec w zimowy, niedzielny poranek.

Pierwszy, nie ostatni
„Jedynka” w nazwie biegu wyraźnie wskazuje, że ma to być nowa, cykliczna impreza biegowa w Poznaniu. Biorąc pod uwagę pasję i zaangażowanie organizatorów oraz zainteresowanie biegaczy – możemy spodziewać się kolejnych edycji w następnych latach. Bieg Powstania Wielkopolskiego już po jego ogłoszeniu (jeszcze latem) od razu znalazł się w kalendarzu najpopularniejszych imprez zamieszczanych na portalach biegowych. I niech już tak zostanie. Widzimy się więc 27 grudnia na Cytadeli. Kto nie pobiegnie niech przyjdzie zagrzewać dopingiem uczestników.

Mateusz Malinowski

  • I Bieg Powstania Wielkopolskiego
  • 10 Cytadela
  • 8 otwarcie biura zawodów i wydawanie numerów startowych
  • 8.40 rozgrzewka
  • 8.55 odegranie hymnu państwowego
  • 9 start biegu na 5 km
  • 9.10 start Nordic Walking
  • g. 9.16 pierwszy zawodnik na mecie
  • g. 10 ostatni zawodnik na mecie
  • 11 zamknięcie imprezy.
    Fot. Parkrun Poznań, źródło www.poznan.pl

 

Dodaj komentarz