Nagroda z Genewy dla literata


W sobotę odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Kościelskich w Miłosławiu. Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

 

Przez 50 lat istnienia wręczana była w różnych miejscach Europy; po 1989 roku uroczystość miała miejsce naprzemiennie w Krakowie, Warszawie i właśnie w Miłosławiu. Do grona laureatów należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literatury, m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Konwicki, a także związani z Wielkopolską, m.in.: Stanisław Barańczak, Przemysław Czapliński czy Adam Wiedemann. Tegorocznym laureatem jubileuszowej – przyznanej po raz 50. – Nagrody im. Kościelskich za rok 2012 został Andrzej Dybczak. Jury Fundacji Kościelskich pod przewodnictwem Francois Rosseta doceniło reportażową książkę „Gugara” (Wydawnictwo Zielona Sowa 2008 i Wydawnictwo Czarne 2012). Jak napisano w uzasadnieniu: „Jury nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią. Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie”.

Andrzej Dybczak urodził się w 1978 roku w Krynicy. Z wykształcenia jest etnologiem. „Gugara” jest owocem jego podróży na północ Kraju Krasnojarskiego. Autor jest także współtwórcą filmu pod tym samym tytułem. Swoje teksty drukuje w „Lampie”, „Studium” i „Autoportrecie”, „Twórczości”.

Wręczenie nagrody nastąpi w sobotę, 13 października 2012 roku, w Miłosławiu – dawnym majątku rodziny Kościelskich. Natomiast dzień wcześniej, w piątek, zaplanowano Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym” w liceach Poznania i Wrześni, z udziałem m.in. Mikołaja Łozińskiego, Andrzeja Franaszka i Marcina Jaworskiego, spotkanie „Miłosz-Turowicz” oraz wystawę „Jerzy Turowicz” z okazji 100. rocznicy urodzin w Collegium Maius przy ul. Fredry w Poznaniu. Po wręczeniu Nagrody w Miłosławiu otwarta zostanie wystawa prac Mieczysława Piotrowskiego oraz odbędzie się recital Krystyny Prońko. Uroczystości, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zakończy tradycyjne Wielkie Nocne Czytanie.

Fot. Urząd Gminy Miłosław

Dodaj komentarz