Czy moda to sztuka? (Program, Galeria)


W Starym Browarze trwa Art & Fashion Festival. Tym razem pokazuje on wielopłaszczyznowe związki mody i sztuki.

Z całą skalą emocji, które pojawiają się z połączenia dwóch odrębnych dziedzin – od inspiracji, flirtu, zauroczenia i miłości aż po zazdrość i nienawiść. AFF jest jednak przede wszystkim o rezultatach tych związków – w pracowni, na wybiegu, na ekranie, ulicy, ale też w galerii czy muzeum. Można je zobaczyć w Starym Browarze już od 9 października, gdzie będą tematem warsztatów wykładów, przeglądów filmowych i finałowej wystawy!

AFF co roku stawia ważne pytania z dziedziny mody i sztuki – w tym te, które aktualnie najbardziej nurtują: „Czy moda jest sztuką dopiero wtedy, kiedy nie ma celu?” Czy też zgodnie z opinią Martina Margieli „moda jest inspiracją, rzemiosłem, techniczną wiedzą, ale nie formą sztuki”? Równie wiele jest punktów widzenia na wzajemne relacje między nimi. Moda wiele zawdzięcza sztuce, choćby kultową sukienkę Yves Saint Laurent’a inspirowaną twórczością Pieta Mondriana. Jednak sztuka współczesna również nie ma oporów, by czerpać z mody – przykładem są choćby prace Erwina Wurma, który za punkt wyjścia do fotografii stawia abstrakcyjne kostiumy wizjonerskiego Waltera Van Beirendoncka. Jeśli więc takie kooperacje okazują się sukcesem, to może nie ma już potrzeby mówić o wyższości czy podległości, ale właśnie o twórczym łączeniu dziedzin i wzajemnej fascynacji?

Interdyscyplinarne podejście do mody i sztuki z pewnością najłatwiej przyjdzie młodym, otwartym umysłom, dla których przygotowano aż siedem warsztatów modowych. Również w tym roku młode talenty będą miały okazję współpracować z najlepszymi prowadzącymi: Rafał Milach będzie stał na czele warsztatu fotografii (Fashion Photography), projektowanie biżuterii poprowadzi Anna Orska (Fashion Jewellery), a pisać o modzie nauczą Hanna Rydlewska i Marcin Różyc (Fashion Writing). Nowością w programie będzie obecność Rafała Antosa (prowadzącego Fashion Design), który przez lata pracował jako projektant w domu mody Giorgio Armani, a następnie w londyńskim oddziale GAP Europe. Zmieniła się także koncepcja warsztatu ilustracji mody, który poprowadzi Olka Osadzińska w duecie z ikoną mody – Barbarą Hulanicki (Fashion Illustration). Jednak 10–dniowe warsztaty to nie koniec przygody z modą, ponieważ laureat każdego z głównych warsztatów będzie mógł w nagrodę uczestniczyć w letnim kursie na prestiżowej uczelni w Londynie – Central St. Martins College of Art & Design! Dodatkowo przygotowano również dwa warsztaty towarzyszące, w tym znany z poprzedniej edycji, AFF Fashion Video prowadzony przez W P Onaka oraz Fashion Sound tworzony przez Wojtka Mazolewskiego.

Film jest ważnym medium tegorocznego festiwalu, któremu towarzyszy od momentu powstania koncepcji tegorocznej edycji. Inspiracją dla kuratorki festiwalu, Basi Metelskiej, był fragment musicalu „Lekkoduch” (1936 r.) z piosenką „A Fine Romance” śpiewaną przez Ginger Rogers i Freda Astaire. Filmowe związki mody i sztuki będą w tym roku pokazane podczas dwóch przeglądów filmowych. Pierwszy to AFF In Motion, na który składają się filmy fabularne wybrane ze względu na rolę mody, która uwodzi – zarówno postaci filmowe jak i widzów. Trudnego wyboru dziesięciu najważniejszych filmów dokonał Marek Hendrykowski, który każdy film poprzedzi prelekcją. Dzięki profesorowi ponownie zobaczymy nie tylko takie obrazy jak „Blue Velvet” czy „Absolwent”, ale także zwrócimy uwagę na stroje, które budują i potęgują atmosferę napięcia. Drugi przegląd filmowy AFF In Motion Doc prezentuje filmy dokumentalne o modzie, które zostały wybrane przez filmoznawcę, Michała Chacińskiego. Tu znajdą się filmy reportersko przedstawiające życie zawodowe wybitnych projektantów (jak „Viktor And Rolf: Because We’re Worth It!”), a także pokazujące styl pracy artystów związanych z modą (Helmut Newton: Frames from the Edge). W tym gronie znajdą się również dokumenty o świecie mody, będące efektem współpracy reżysera i projektanta (Wim Wenders i Yohji Yamamoto przy „Notebook on Cities and Clothes”).
Artystycznym wydarzeniem AFF będzie finałowa wystawa w przestrzeniach Starego Browaru, która zaprezentuje osiągnięcia uczestników wszystkich warsztatów. Interdyscyplinarny koncept wystawy został przygotowany przez kuratora Adama Mazura – historyka sztuki, krytyka i kuratora związanego z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a formę architektoniczną wystawy zaprojektował Mikołaj Wierszyłłowski. Dzięki temu Art & Fashion będzie więc oddziaływać na wiele zmysłów – nie tylko poprzez obraz, kształt i słowo, ale również dźwięk i obraz ruchomy, dając możliwość przeżycia związków mody i sztuki na wiele sposobów.

Festiwal jest o współtworzeniu, któremu towarzyszy pasja, przyciąganie, chemia. Bez niej zapewnie trudno byłoby wyobrazić sobie sukces projektów Takashi’ego Murakami’ego dla marki Louis Vuitton. Jednak AFF analizuje nie tylko współpracę pomiędzy artystami a projektantami, czy duetami inspirujących się projektantów, ale także kooperacjami między markami z różnych światów – „haute couture” a „pret a porter” (jak np. Karl Lagerfeld dla H&M). Dlaczego to, co wydawało by się nie do pogodzenia, zostało z aplauzem przyjęte przez rynek mody? Te i inne zawiłości dotyczące mody i sztuki będą omawiane podczas wykładów Open Unversity, które w tym roku odbędą się w ramach finałowego weekendu AFF (20-21.10.2012). Wtedy dowiemy się także, jak funkcjonuje marketing mody w Polsce i jak wygląda proces kreatywny oraz jego przełożenie na oczekiwania docelowej grupy klientów (wykład Moniki Kapłan-Gerc). Jak rodzą się trendy, skąd pochodzą i kto je wyznacza, a przede wszystkim jak rozprzestrzeniają się nowatorskie idee, które stają się źródłem sukcesu? (Wykład Lidy Hujić, autorki książki „The First To Know”). Będziemy również mieli okazję usłyszeć Joannę Klimas – damę polskiej mody, a także młodych projektantów, którzy podbijają modowy rynek (Michał Szulc, Anna Poniewierska, Zuo Corp, Showroom i Maldoror). Wśród wielu gości będzie również długo oczekiwany Scott Schuman, autor słynnego amerykańskiego bloga modowego The Sartorialist, który od 2005 rok pokazuje styl ludzi ulicy nie tylko w Nowym Jorku, ale także w różnych zakątkach świata. Scott Schuman przylatuje do Polski po raz pierwszy na naproszenie Art & Fashion Festival, a jego wykład z pewnością spotka się z uznaniem wszystkich miłośników mody i będzie mocnym zakończeniem tegorocznej edycji festiwalu.

Warto dodać, że motyw graficzny VI edycji Art & Fashion Festivalu jest autorstwa Barbary Hulanicki, a logotyp został wyhaftowany własnoręcznie przez kuratorkę festiwalu, Basię Metelską.

Fot. Łukasz Brzeskiewicz i Roman Lipigórski

 

Program Festiwalu:

Art & Fashion In Motion DOC:

Pokazy filmów dokumentalnych o modzie, które zostały wybrane przez filmoznawcę Michała Chacińskiego . Pokazy odbędą się:
– w dniach 9 – 18.10.2012 od godz. 19:00 w Słodowni Starego Browaru ( poziom +2);
– powtórka wszystkich filmów w dniach 20 – 21.10.2012 od godz. 11.00 w Słodowni Starego Browaru (poziom+1). Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

1.Viktor and Rolf: “Because We’re Worth It! (2006)
reż. Femke Wolting
Wtorek, 9.10. o godz.19:00

2.Dressed (2011)
reż. David John Swajeski
Środa, 10.10. o godz.19:00

3.Helmut Newton: Frames from the Edge (1989)
reż. Adrian Maben
Czwartek, 11.10. o godz.19:00
4.Notebook on Cities and Clothes (1989)
reż. Wim Wenders
Piątek, 12.10. o godz.19:00

5.Hype! (1996)
Reż. Doug Pray
Sobota, 13.10. o godz.19:00

6.“Szalona Miłość” – Yves Saint Laurent (2010)
reż. Pierre Thoretton (2010)
Niedziela, 14.10. o godz.19:00

7.About the face: Supermodels Then and Now (2012)
reż. Timothy Greenfield-Sanders (2012)
Poniedziałek, 15.10. o godz.19:00

8.Bert Stern – Prawdziwy Madman (2011)
reż. Shannah Laumeister
Wtorek, 16.10 o godz.19:00

9.Material Success (2012)
reż. Jesse Mann
Środa, 17.10 o godz.19:00

10.Political Dress (2011)
reż. Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska
Czwartek, 18.10 o godz.19:00

Art & Fashion In Motion

Pokazy filmów fabularnych, które uwodzą modą. Wybór profesora Marka Hendrykowskiego, który przed każdym seansem wygłosi krótką prelekcję. Pokazy odbędą się w dniach 9-18.10.2012 o godz. 21.00 w Multikino Stary Browar (Pasa, poziom +2).
Bilet na jeden seans: 5zł/ karnet na cały cykl: 30zł
Ilość miejsc ograniczona.
1. Jadzia, (1936)
reż. Mieczysław Krawicz
Wtorek, 9.10. o godz. 21.00

2. Zabawna buzia, (1957)
reż. Stanley Donen
Środa, 10.10. o godz. 21.00

3. Absolwent (1967)
reż. Mike Nichols
Czwartek, 11.10. o godz. 21.00

4. Start (1967)
reż. Jerzy Skolimowski
Piątek, 12.10. o godz. 21.00

5. Dyskretny urok burżuazji,( 1972)
reż. Luis Bunuel
Sobota, 13.10. o godz. 21.00

6. No i co, doktorku? ( 1972)
reż. Peter Bogdanovich
Niedziela, 14.10. o godz. 21.00

7. Anatomia miłości, (1972)
reż. Peter Bogdanovich
Poniedziałek 15.10. o godz. 21.00

8. Papierowy księżyc, (1973)
reż. Peter Bogdanovich
Wtorek, 16.10. o godz. 21.00

9. Julia, (1976)
reż. Fred Zinnemann
Środa 17.10. o godz. 21.00

10. Blue Velvet, (1985)
reż. David Lynch
Czwartek 18.10 o godz. 21.00
Art & Fashion. A Fine Romance

Artystyczne wydarzenie w postaci finałowej wystawy, która zaprezentuje osiągnięcia uczestników wszystkich warsztatów. Dzięki temu Art & Fashion będzie oddziaływać na wiele zmysłów – nie tylko poprzez obraz, kształt i słowo, ale również dźwięk i obraz ruchomy, dając możliwość przeżycia związków mody i sztuki na wiele sposobów.
Interdyscyplinarny koncept wystawy został przygotowany przez kuratora Adama Mazura – historyka sztuki, krytyka i kuratora związanego z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Wernisaż wystawy: 19.10.2012 o godz. 19:00
Wystawa w dniach: 20-30.10.2012
Miejsce: Atrium i Pasaż Starego Browaru.
Art & Fashion Open University

Wykłady osobowości ze świata mody i sztuki w dniach 20-21.10.2012 w Słodowni Starego Browaru (poziom +2). Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Sobota. 20.10.2012:

JASIEK STACH I MICHAŁ JUDA
WARM UP by SHOWROOM
godz. 10.30 – 11.30

TOMASZ JASTRUN – TRENER AKADEMII ZWIERCIADŁA
Dressed & Naked
godz. 12.00 – 13.00

NATALIA HATALSKA

It’s high time to dress up In tech.
Fashion and new technologies – what they have in common.
godz. 13.30-14.30

BARBARA RUEDIGER i SUSANNA NEUBURGER (MUMOC)
Reflecting Fashion
godz. 15.00-16.00

PANEL PROJEKTANTÓW
Godz. 16.30-18.00
Rozmawiają: JOANNA KLIMAS, ANNA PONIEWIERSKA, MICHAŁ SZULC, MALDOLOR, ZUO CORP (Bartek Michalec + Łukasz Laskowski)
Moderator: PIOTR ZACHARA

Niedziela, 21.10.2012

MONIKA KAPŁAN-GERC
Fashion Marketin. Creative Business
godz. 12.00-13.00

LIDA HUJIC
The First To Know: An Insight into Trend-setters
godz. 13.30-14.30

MAREK HENDRYKOWSKI I MICHAŁ CHACIŃSKI
How to Film The Fashion
godz. 15.00-16.00

SCOTT SCHUMANN
The Sartolialist on the New Book CLOSER
godz. 16.30-17.30

 

 

Dodaj komentarz