Poznański policjant dowódcą misji pokojowej policjantów w Kosowie


Mł. insp. Paweł Kubiś, policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu został  dowódcą XXV rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. To już X zmiana policjantów w ramach misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie.

1

Funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. insp. Paweł Kubiś z rąk Komendanta Głównego Policji otrzymał rozkaz dowodzenia XXV. rotacją Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. Dzień później, 3 listopada, policjanci pochodzący z całej Polski (w tym 3 kobiety) wylecieli na 6 miesięcy do bazy w południowej Mitrovicy. Wraz z nimi poleciał Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski. Cel służby policjantów w Kosowie od lat jest ten sam – niedopuszczanie do zakłóceń porządku publicznego i zapewnianie bezpieczeństwa ludności mieszkającej w Kosowie.

Wśród 95 policjantów biorących udział w misji, 8 pełni służbę w Wielkopolsce. Przygotowania do wyjazdu trwały ponad miesiąc na specjalnym szkoleniu, które odbyło się w Szkole Policji w Słupsku. Należy jednak pamiętać, że zanim policjant zakwalifikuje się do wyjazdu na misję pokojową musi zdać egzaminy sprawnościowe i ze znajomości języka angielskiego.

Dla dowódcy XXV. rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie mł. insp. Pawła Kubisia to już czwarta misja. W latach 2007-2008 był w Kosowie, w 2008-2009 w Gruzji, a w 2011-2012 w Liberii. Pomimo 22 lat w mundurze i dużego doświadczenia, które zdobył biorąc udział w operacjach pokojowych, rozkaz był dla niego ogromnym wyróżnieniem. Jako dowódca będzie odpowiedzialny za logistykę, finasowanie, zapewnienie ciągłości służby i szkolenie lokalnych policjantów. Jak sam przyznaje priorytetem będzie dla niego jednak bezpieczeństwo ludzi służących w jego jednostce.

Opowiadając o misjach młodszy inspektor Kubiś przyznaje: – Każda misja jest inna, łączy je jednak podstawowa zasada – bezstronność. Ze wszystkich jego wyjazdów najgorzej wspomina dzień 17 marca 2008 roku, gdy podczas interwencji pod budynkiem sądu w północnej Mitrovicy w Kosowie, z blisko 60 polskich policjantów 30 zostało rannych. W wyniku zamieszek zginął także ukraiński milicjant. Za przygodę życia uważa późniejszą misję w Liberii. Tam wraz z innymi policjantami, widząc biedę i ubóstwo, zaangażował się w pomoc dla jednego z miejscowych sierocińców. Funkcjonariusze kupowali dzieciom wyżywienie, węgiel i cukierki. Również po powrocie wraz z żoną kwestował we Wronkach, zbierając na najpotrzebniejsze rzeczy dla wychowanków tego ośrodka. Wówczas akcja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i zebrano ponad 5 tys. zł.

Jednostka Specjalna Polskiej Policji w operacji pokojowej na terenie Kosowa uczestniczy od 2000 roku i do służby w niej delegowano (łącznie z XXV rotacją JSPP) 2.836 policjantów, w tym 82 kobiety. Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest integralną częścią państwa. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.

źródło KWP w Poznaniu

Dodaj komentarz