Jak smakuje i jak zrobić bambrzok?


Czy jeszcze ktoś wie, czym jest Bambrzok i jak on smakuje? Wypiekany na blasze placek ziemniaczany o tej nazwie to bardzo popularna przed wiekami, a dziś zupełnie zapomniana, potrawa. Bambrzok był chętnie jadany na podwieczorek jeszcze w XIX stuleciu. Powiat Poznański, w ramach produktu turystycznego „Naturalnie dookoła Poznania, chce przywrócić pamięć o tej potrawie.

Każdy będzie miał okazję, by przyrządzić własną wersję Bambrzoka. Każdy, kto w niedzielę, 7 października, między godziną 10.00 a 11.00 dostarczy przygotowane przez siebie 2 blachy tego szczególnego placka ziemniaczanego do Muzeum w Szreniawie będzie mógł wziąć udział w konkursie kulinarnym na najlepszy Bambrzok.

A dla wszystkich, którzy niekoniecznie chcą wziąć udział w rywalizacji kulinarnej, ale mają smaka na coś co jadły nasze prababcie podajemy przepis:
Składniki:
2 kg zmieniaków
120g mąki pszennej
3g (1 łyżeczka) sody oczyszczanej
3 jajka
sól
cukier (do smaku)
tłuszcz
Przygotowanie: Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na drobnej tarce. Dodać mąkę, jaja, sodę, sól i cukier. Wymieszać. Ciasto wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem blachę, rozsmarować je na grubość 2 cm i na wierzchu posmarować tłuszczem. Piec w piecu chlebowym do otrzymania złotego koloru.
Podawać koniecznie z kawą zbożową.

Uwaga! Osobiście nigdy nie robiłem bambrzoka, trudno mi więc powiedzieć ile i w jakiej temperaturze piec w normalnym piekarniku. Myślę, że każdy musi to sprawdzić samemu. Chętnie poznam Państwa opinie. Zapraszam do komentowania tekstu.
Przepis został zaczerpnięty z Kuchni Wielkopolskiej wczoraj i dziś wydanej w Poznaniu w 1995 roku i jak zastrzegają autorzy jest jak najbardziej oryginalny.

Na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Mosinie znalazłem natomiast taki o to przepis:
Do przyrządzenia potrawy w tradycyjny sposób potrzebne są następujące składniki :
1. ziemniaki 2 kg
2. mąka pszenna 120 g
3. jajka 4 szt.
4. soda oczyszczona 1 łyżeczka
5. sól (do smaku)
6. tłuszcz 3 – 4 łyżki
Jeżeli Bambrzok przygotowujemy z boczkiem, kiełbasą , kaszanką lub cebulką to możemy podawać go jako danie główne.
Natomiast na podwieczorek przygotowujemy Bambrzoka na słodko, z dodatkiem 80 – 100 g cukru i wtedy podajemy go z musem jabłkowym lub powidłami i kawą zbożową.
Ziemniaki należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce, tak jak na plendze. Następnie dodać mąkę, jajka, sodę, sól, cukier i dobrze wymieszać. Ciasto wyłożyć na posmarowaną tłuszczem blachę, rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni blachy i posmarować na wierzchu rozpuszczonym tłuszczem. Piec w temperaturze 250 stopniach C na złoty kolor około 30 minut.
Bambrzok podawany jest na ciepło.
Rada : Jeżeli starte na tarce ziemniaki mają dużą zawartość soku, dobrze jest włożyć je na sito wyłożone płótnem, żeby odciekły.

Na stronie Urzędu Miasta i Gminy Mosina do pobrania także regulamin i formularz zgłoszenia do konkursu a najlepszy bambrzok.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Mosina.

1 komentarz

  1. michał pisze:

    Ten przepis jest wg mnie ,,,nie bardzo. placek musi być tłusty a taki robiła moja mama i babcia

Dodaj komentarz