Koleje Wielkopolskie docenione


Koleje Wielkopolskie 15 października otrzymały Cetyfikat ISO, potwierdzający prowadzenie polityki najwyższej jakości w świadczeniu usług kolejowych w zakresie Zintegrowanego Systemu Zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To nie pierwszy laur przyznany Kolejom Wielkopolskim. We wrześniu tego roku spółka została uhonorowana Złotym Godłem Najwyższa Jakość Quality International 2015 w kategorii QI SERVICES – usługi najwyższej jakości. Natomiast miesiąc wcześniej Koleje Wielkopolskie zostały dobrze ocenione przez TÜV Rheinland – niezależny podmiot cieszący się wysokimi standardami certyfikacji, znany i ceniony w Europie. Ponadto Koleje Wielkopolskie zostały wyróżnione Srebrnym Godłem Quality International.

Wręczenie medalu QI 2015 miało miejsce 28 września w Warszawie podczas Europejskiego Forum Jakości 2015. Złote Godło Najwyższa Jakość Quality International 2015 odebrał Włodzimierz Wilkanowicz – prezes Zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie.

– Najwyższa Jakość Quality International jest projektem mającym na celu promowanie efektywnych metod zarządzania jakością w firmach i instytucjach oraz wskazanie firm i instytucji reprezentujących najwyższe standardy w zakresie zapewniania produktów
lub usług na najwyższym poziomie – poinformowała Agnieszka Chudzińska z Wydziału Handlu i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

Serwis podstawą

Te wszystkie nagrody to odpowiedź na jakościowe zmiany struktury organizacyjnej Spółki. Wymagały one zaangażowania wszystkich jej pracowników. To również odpowiedź na wysokie oczekiwania wobec świadczonych przez Koleje Wielkopolskie usług. Dostrzegli to m. in. poprzez poprawę usług przewozowych, wymianę taboru przede wszystkim pasażerowie. Ale duży był w tych działaniach udział samorządu województwa wielkopolskiego, a także dobre oceny instytucji nadzorujących funkcjonowanie rynku kolejowego.

Jednym z wielu zadań, które miały wpływ na funkcjonowanie Kolei Wielkopolskich był nie tylko zakup nowego taboru, lecz także jego serwisowanie. Nieużytkowane od lat 90-tych ubiegłego wieku obiekty w Zbąszynku zamienione zostały w funkcjonujący punkt serwisowania pojazdów kolejowych. Koleje Wielkopolskie są dziś w Polsce jednym z przewoźników, którzy samodzielnie serwisują pojazdy. Obrazem, jak duże jest to przedsięwzięcie niech będzie fakt, iż w Zbąszynku wykonuje się w miesiącu do 130 podstawowych przeglądów, do 15 przeglądów okresowych i od 2 do 4 przeglądów okresowych o szerokim zakresie naprawczym posiadanego taboru. Natomiast w Poznaniu i Lesznie wykonywanych jest około 120 podstawowych przeglądów, 9 przeglądów okresowych oraz do 2 przeglądów okresowych o szerokim  zakresie naprawczym. Dalsze plany przewidują adaptację drugiej części hali w Zbąszynku poprzez wyposażenie jej w odpowiednie oprzyrządowanie dźwigowe, przygotowanie stanowisk do przeglądów pojazdów elektrycznych oraz spalinowych, a także budowę automatycznej myjni oraz lakierni. W planach jest też punkt serwisowania składów kolejowych w Wągrowcu.

Warto zaznaczyć, iż Spółka KW buduje kadry w oparciu o dobrze wykształconych pracowników dzięki podpisanej umowie z Zespołem Szkół Komunikacji
z Poznania.

Ułatwienia dla pasażerów

Natomiast z działań w sferze obsługi klienta Koleje Wielkopolskie wprowadzają i rozbudowują elektroniczne kanały dystrybucji biletów. Z automatów KW korzysta coraz więcej pasażerów; możliwością są płatności kartą. Funkcjonuje też internetowy system sprzedaży biletów, w tym okresowych.

Ostatnią nowinką, wprowadzoną w maju 2015 roku jest możliwość zaplanowania podróży przy pomocy Google Maps. Tę funkcjonalność Spółka zaoferowała jako drugi przewoźnik w Polsce, po PKP Intercity S.A. Tym sposobem użytkownicy mogą sprawdzić rozkłady jazdy pociągów, i wyszukać najdogodniejsze połączenia na terenie naszego Województwa. Podróżny dostaje również informacje, ile czasu zajmie podróż pociągiem w porównaniu do jazdy samochodem na danym odcinku.

************************************************

Spółkę Koleje Wielkopolskie, mającą obsługiwać lokalne trasy, utworzył w 2009 r. samorząd województwa wielkopolskiego. Dwa lata później pojechały pierwsze pociągi z Leszna do Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Zbąszynka. Obecnie Spólka KW obsługuje także szlaki ze Zbąszynka przez Poznań do Kutna, z Poznania do Gniezna, Gołańczy i do Wolsztyna. Z Kolei Wielkopolskich rocznie korzysta około 7 mln pasażerów.

Tabor KW zasilają 22 elektryczne zespoły trakcyjne – „Elfy” z bydgoskiej Pesy, 6 zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN-57 oraz 20 spalinowych zespołów trakcyjnych. Za około 63 mln euro planowany jest zakup 14 nowych pociągów, pod uwagę brana jest również dzierżawa kolejnych pojazdów szynowych.

Zdjęcia: Andrzej Świątek

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz