„Alicja – Twoje odbicie w lustrze”


W niedzielę (27 września) w Teatrze im. A Fredry w Gnieźnie o godz. 19.00 wyjątkowym pokazem / improwizacją w wykonaniu gnieźnieńskiej młodzieży, zakończył się tygodniowy cykl warsztatów powiązanych merytorycznie z ostatnią, czerwcową premierą teatru – „Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam” Michała Kmiecika w reżyserii Justyny Łagowskiej.

Teatr Fredry 4

 

Projekt ten, będący integralną częścią koncepcji programowej nowego „Fredry”, był odpowiedzią na stosunkowo niewielką i trudną do sformułowania ofertę teatralną dla widza młodzieżowego. Jego innowacyjny, w skali Gniezna, charakter stworzył młodym ludziom unikalną możliwość warsztatowej pracy ze znakomitymi artystami, która stanowiła niepowtarzalną okazję do rozwijania własnego potencjału, twórczego, nabywania umiejętności i doświadczeń.

Istotą projektu „Alicja – Twoje odbicie w lustrze” było wykreowanie przestrzeni dla artystycznej wypowiedzi młodzieży w wieku 13- 16 lat, a tym samym umożliwienie jej aktywnego włączenia się w proces poznawania i tworzenia teatru. Prowadzący mieli za zadanie stworzyć pewien obszar dla twórczej działalności młodych i wspierać ich swą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu warsztaty w ramach projektu, inspirowane gotowym dziełem teatralnym, stały się miejscem spotkania, pobudzania i wyzwalania kreatywności i spontaniczności, przestrzenią uczenia się poprzez działanie, ale też doskonalenia relacji interpersonalnych czy kształtowania umiejętności pracy w grupie.

Zajęcia poprowadzili twórcy przedstawienia. Reżyserka i scenografka Justyna Łagowska uczyła młodych ludzi tworzenia znaczeń, rytmów i sensów z przedmiotów i znaków plastycznych, dramaturg Michał Kmiecik dzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi trudnej sztuki komunikacji za pomocą właściwie dobranego słowa, a uczestnicy próbowali kreować własną, bardzo osobistą wypowiedź artystyczną. Natomiast z kompozytorem Robertem Piernikowskim wspólnie tworzyli oryginalną muzykę teatralną, nagrywając ścieżkę dźwiękową do własnego spektaklu. Projekt zakończyła praca z pedagogiem teatru Agnieszką Szymańską, koordynatorką całego projektu oraz finałowego pokazu pracy warsztatowej.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz