Będą rąbać, piłować po to, by zostać mistrzem świata!


Ponad 100 najlepszych zawodników z całego świata, ryk pił mechanicznych, zapach ciętego drewna i lecące dookoła wióry. 13-14 listopada w Poznaniu odbędzie się jedno z najbardziej fascynujących widowisk na świecie – Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® Series. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Pawilonie 3A, reprezentanci z 20 państw będą walczyć w konkurencjach drużynowych i indywidualnych o tytuł mistrza świata w cięciu i rąbaniu drewna.

Jason Wynyard of New Zealand performs at the finals of the Stihl Timbersports World Championships at the Olympia Hall in Innsbruck, Austria on November 15, 2014.

Jason Wynyard z New Zealand.

Poznań, podobnie jak inne miasta, w których rozgrywano Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® Series, tj. Innsbruck (2014), Stuttgart (2013) i Lillehammer (2012), jest również miastem sportu. Niedawno, bo w maju, odbyły się tutaj mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Sześć miesięcy później, dokładnie 13-14 listopada, Poznań gościć będzie elitę zawodników STIHL TIMBERSPORTS® z Europy oraz z Australii, Nowej Zelandii, Kanady i USA.

– Cieszę się, że Poznań będzie gospodarzem kolejnych, międzynarodowych zawodów i w dodatku o takiej randze. Jestem przekonany, że będzie to wielkie i emocjonujące wydarzenie, które z pewnością przyczyni się do popularyzacji tej dyscypliny sportu w całej Polsce – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Polska drużyna zapowiada walkę o tytuł
W pierwszym dniu zawodów, 13 listopada, w Drużynowych Mistrzostwach Świata wezmą udział zespoły z ponad 20 krajów. Drugiego dnia mistrzostw o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata walczyć będzie 12 najlepszych zawodników. Każdego dnia zawody trwać będą ok. 3 godziny, a towarzyszyć im będzie atrakcyjny program artystyczny.

W ubiegłorocznych mistrzostwach świata rozegranych w Austrii, tytuł mistrzowski w klasyfikacji indywidualnej zdobył Nowozelandczyk Jason Wynyard, pokonując w finale zawodników z Czech i Australii. Drużynowo zwyciężyli Australijczycy przed zespołami z Kanady i USA. Polska drużyna, z aktualnym mistrzem Polski i kapitanem Arkadiuszem Drozdkiem, ma w planach walkę o tytuł z najlepszymi, ale sukcesem będzie także awans do grona ośmiu najlepszych zespołów świata. W 2008 roku podczas rozgrywanych w St. Johann in Tirol w Austrii Drużynowych Mistrzostw Europy, Polacy zdobyli tytuł wicemistrzów.

– W tym roku po raz kolejny udało mi się wywalczyć tytuł mistrza Polski. Jednak tegoroczne zwycięstwo jest dla mnie wyjątkowo cenne, ponieważ dzięki niemu będę mógł reprezentować nasz kraj w Mistrzostwach Świata, których gospodarzami będziemy po raz pierwszy. To niezwykły zaszczyt, ale też i zobowiązanie. Myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że przy dopingu naszej wspaniałej publiczności jesteśmy w stanie walczyć o czołowe lokaty – obiecuje Arkadiusz Drozdek.

Organizatorzy spodziewają się przybycia fanów z Polski i całego świata, zwłaszcza z Niemiec, Czech i Skandynawii, gdzie sport ten cieszy się dużą popularnością. Sporo widzów spodziewanych jest także z firmy Volkswagen Samochody Użytkowe – sponsora Mistrzostw: fabryka mająca siedzibę w Poznaniu, produkująca VW Caddy, zatrudnia ponad 7.000 pracowników.

Spektakularne konkurencje, które fascynują widzów
STIHL TIMBERSPORTS® Series to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870. 21 lat później odbyły się na Tasmanii pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport ten zyskuje coraz większą popularność na świecie. Trafia do Ameryki Północnej oraz do Europy. Prawie wszystkie konkurencje: trzy z użyciem siekiery i trzy z użyciem pilarki/piły, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Zarówno podczas Mistrzostw Świata w Poznaniu, jak i podczas mistrzostw krajowych, odbywających się na całym świecie od maja do października, rozgrywanych jest 6 konkurencji – Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop i Hot Saw. W zawodach drużynowych w mistrzostwach świata i Champions Trophy nie rozgrywa się konkurencji Springboard i Hot Saw. Mistrzostwa świata śledzą na żywo tysiące fanów, a zawody transmitowane w Eurosporcie i innych stacjach telewizyjnych obserwują miliony widzów na całym świecie.

Dodaj komentarz