Gotycki kościół w piwnicach Poznańskiego Centrum Świadczeń


Średniowieczne cmentarzysko to nie jedyna tajemnica, jaką dotąd skrywał obszar położony tuż obok budowy Za Bramką. W piwnicach Poznańskiego Centrum Świadczeń odkryto właśnie fundamenty gotyckiego kościoła, który pochodzi z XV wieku.

wykopaliska

Poznań jest dla archeologów prawdziwą skarbnicą wiedzy. Po licznych odkryciach, których dokonano na Starym Rynku przed Ratuszem przyszła pora na kolejne, tym razem dotyczące obszaru obok budowy prowadzonej przy placu Za Bramką. Podczas prac remontowych piwnic Poznańskiego Centrum Świadczeń natrafiono na fundamenty gotyckiego kościoła. Specjaliści twierdzą, że pochodzi on z XV wieku.

– Pierwsze wzmianki na temat cmentarza pochodzą z 1419 roku. Już w trakcie jego użytkowania wzniesiono kościół p.w. Wszystkich Świętych, choć dokładna data jego powstania nie jest znana. Informacje zaczerpnięte ze źródeł pisanych potwierdzają  pochówki przecięte przez  wkop pod fundament – mówi archeolog Ewa Pawlak – W samych piwnicach Poznańskiego Centrum Świadczeń odkryliśmy już około 120 szkieletów, które na bieżąco inwentaryzujemy. Następnym etapem będzie opracowywanie antropologiczne i konserwacja zabytków. Dopiero wówczas będziemy mogli skupić się na eksponowaniu odkrycia – dodaje.

Relikty fundamentów kościoła zostały już odpowiednio zabezpieczone. Po ekspertyzach zostaną one udostępnione dla zwiedzających.

– Podczas remontu spodziewaliśmy się, że możemy na coś tutaj natrafić. W końcu teren budynku znajduje się na pocmentarnym obszarze. Kościół z XV wieku był jednak dla nas sporym zaskoczeniem. Chcemy wyeksponować to miejsce, pojawi się tu szklana szyba, która zamontowana będzie w podłożu w taki sposób, aby każdy widział co tu odkryliśmy – mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Na miejscu pojawi się również tabliczka, na której przedstawiona zostanie rekonstrukcja dawnego kościoła. W ten sposób każdy będzie mógł sobie wyobrazić jego wygląd. Takich odkryć może być niebawem więcej. Pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu rozpoczynają bowiem swoje prace w rejonie Odwachu oraz Pomnika Bamberki. Dotychczasowe wykopaliska prowadzone tuż przy Ratuszu, dały specjalistom ponad 1000 zabytków, dzięki którym zgłębiono historię Starego Rynku i jego rolę dla dawnych mieszkańców miasta. O tym, ile odkryć przyniosą następne prace, będzie można przekonać się już niedługo. Pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na płycie centralnego placu będą działać do końca roku. DP

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz