Cetkovska wygrywa w Powiat Poznański Open

Petra Cetkovska triumfatorką drugiej edycji tenisowego turnieju Powiat Poznański Open. W finale 30-letnia Czeszka pokonała 18-letnią Łotyszkę  Jelenę Ostapenko 3:6, 7:5, 6:2. Zwyciężczyni otrzymała 115 punktów do rankingu WTA oraz czek na 11 400 tysięcy dolarów. Dzięki wygranej awansuje w światowym rankingu w okolice 165. miejsca (awans o ok. 60 miejsc).

Powiat Poznański Open

Mecz na korcie centralnym rozpoczął się nie najlepiej dla Jeleny Ostapenko. 18-letnia tenisistka z Łotwy w pierwszym gemie popełniła aż cztery podwójne błędy serwisowe. Nic dziwnego, że przegrała gema otwarcia. Zwyciężczyni ubiegłorocznego juniorskiego Wimbledonu szybko jednak opanowała nerwy i wyszła na prowadzenie 4:2. Doskonale rozprowadzała Czeszkę po korcie, często grając kończący backhand po linii. Największy problem Ostapenko miała przy własnym serwisie. Pierwsze podanie słabo funkcjonowało, a z drugiego Cetkovska grała agresywny return, często przynoszący jej punkty. Ostatecznie tenisistka z Rygi, po 43 minutach i za czwartą okazją wygrała seta.

Druga partia to obustronna gra pomyłek. Pewniej zaczęła Ostapenko, która prowadziła już 3:1. Później gra się wyrównała. Łotyszka cały czas starała się być agresywną na korcie, ale oddała rywalce mnóstwo punktów po niewymuszonych błędach.

W trzecim, decydującym secie doświadczenie byłej 25. rakiety świata było już widoczne. Wprawdzie Ostapenko prowadziła 2:1, ale w kolejnych gemach Cetkovska solidnością i dokładnością uderzeń wypunktowała rywalkę.

– To był najgorszy mecz w turnieju, a może nawet w tym sezonie – powiedziała krótko rozczarowana Jelena Ostapenko.

– Do tenisa wracam po dłuższej przerwie, którą wymusiła kontuzja. Jestem szczęśliwa, że wygrałam w Sobocie. Dziękuję trenerowi, organizatorom, sponsorom turnieju. Szczególnie słowa podziękowania dla fizjoterapeuty Barnaby Perka, który codziennie dbał o to, żebym była dobrze przygotowana do kolejnego meczu – mówiła uśmiechnięta Petra Cetkovska. I dodała, że o wygranej zdecydowała zmiana taktyki po przegranym drugim secie, kiedy zaczęła grać bardziej agresywnie.

Triumfatorka drugiej edycji PPO otrzymała czek w wysokości 11,4 tysiąca dolarów i 115 punktów do rankingu WTA. Jelenie Ostapenko organizatorzy wręczyli czek na kwotę 6 tys. dolarów. Do światowego rankingu dopisze sobie 70 pkt.