Murowana Goślina: przed nami kolejny weekend z husarią


W sobotę i niedzielę w Murowanej Goślinie znów zobaczymy „Husarię pod Gnieznem”. Widowisko, w którym bierze udział ponad dwustu aktorów i statystów w ubiegłym tygodniu zobaczyło blisko 4 tysiące widzów. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję także i tym razem.

Husaria 1

 

– W trwającym godzinę widowisku cały czas coś się dzieje. Są walki na szable, wystrzały armatnie i szarżujące konie. Całość dopełniają zapierające dech efekty pirotechniczne, świetlne i skomponowana na potrzeby przedstawienia muzyka – mówi Piotr Owczarek, rzecznik wydarzenia..

Dodatkową atrakcją dla widzów będą pokazy husarskie, które odbywają się na kilkanaście minut przed widowiskiem. Rekonstruktorzy prezentują wtedy swoje umiejętności, między innymi we władaniu kopią i w strzelaniu do celu, w czasie pozorowanego ataku.

Tematem tegorocznego widowiska jest niezwykle ciekawa historia Wespazjana Kochowskiego – młodego poety, który walczył w wielkopolskim oddziale Dywizji Czarnieckiego. Była ona zaliczana do najskuteczniejszych formacji wojskowych w dziejach kawalerii. – Losy wojny jeszcze się ważyły, kiedy Stefan Czarniecki zastawił pułapkę na armię króla Karola Gustawa pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem. Trzy dni przed bitwą, 5 maja 1656 roku, stacjonujące tu wojsko polskie zelektryzowała wieść o cudzie w gnieźnieńskiej katedrze. Krucyfiks stojący na jednym z bocznych ołtarzy zaczął… krwawić! Sceptyczny Wespazjan własnoręcznie dotknął krucyfiksu i upewniwszy się, sam później napisał: „to prawdziwa krew płynie”. Podobno właśnie wtedy obudził się w nim talent, którym zasłużył sobie na miano staropolskiego wieszcza.

Widowisko rozpoczyna się o godzinie 22.00

Z Poznaniu można na nie dojechać specjalnym pociągiem HUSARZ w cenie 5 złotych – w obie strony!

Tegoroczne widowisko będzie już piątym, które odbędzie się w Murowanej Goślinie. Z roku na rok zainteresowanie inicjatywą rośnie, dlatego w 2015 – postanowiliśmy pokazać widowisko aż sześciokrotnie – mówią organizatorzy. „Husaria pod Gnieznem” będzie jednocześnie kolejnym etapem przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 roku. Murowana Goślina chce wówczas stworzyć widowisko opowiadające historię od początków Państwa Polskiego do wyboru Papieża Polaka i Solidarności.

WIDOWISKO PLENEROWE „HUSARIA POD GNIEZNEM”

Scenariusz:                 Jacek Kowalski

Reżyseria:                  Marcin Matuszewski

Muzyka:                      Marcin Matuszewski

Aktorzy i statyści:        mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania i okolic

Terminy widowiska:

3, 4, 5 lipca

Miejsce:

Stare Probostwo w Murowanej Goślinie, ok. 5 min drogi od przystanku kolejowego Zielone Wzgórza.

1 komentarz

  1. Byłem pisze:

    Byłem, szkoda czasu pieniędzy.

Dodaj komentarz