Wyróżnienia Honorowe Miasta Poznania


W poniedziałek 29 czerwca, na XIV uroczystej Sesji Rady Miasta wręczono Wyróżnienia Honorowe Miasta Poznania, a także nagrody: naukową, sportową i artystyczną. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w zabytkowej Wielkiej Sieni poznańskiego ratusza.

-,pic1,1016,82998,116227,with-ratio,16_9

Otwierając poniedziałkową sesję, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz przypomniał, że po ostatnich wyborach samorządowych miasto doczekało się nowego gospodarza i wielu nowych radnych. Podkreślał też znaczenie XVI-wiecznej łacińskiej sentencji pochodzącej właśnie z poznańskiego ratusza, która nakazuje rajcom miejskim dobrze pełnić swój urząd, a wszelkie „afekty” zostawiać za drzwiami obrad. – Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to czynić – powiedział. – Tego właśnie życzę radnym miejskim i osiedlowym oraz panu prezydentowi. A jeszcze bardziej samym mieszkańcom, tak żebyśmy wszyscy potrafili tej odpowiedzialności sprostać.

„Całe serce oddałam temu miastu”

Najważniejszym punktem sesji było przyznanie Wyróżnień Honorowych Miasta Poznania, a zwłaszcza Honorowego Obywatelstwa Miasta dyrygentce Agnieszce Duczmal, za jej wybitne osiągnięcia muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. – Trudno oddzielić dyrygenta od jego orkiestry, ale wszystkich osiągnięć Pani Agnieszki Duczmal naprawdę wymienić nie sposób – tłumaczył Grzegorz Ganowicz. Sama laureatka w krótkim przemówieniu dziękowała przede wszystkim rodzinie – rodzicom, którzy nauczyli ją miłości do muzyki i literatury, mężowi, z którym od 46 lat pracuje w orkiestrze i dzieciom, które już w trzecim pokoleniu kontynuują muzyczne tradycje. – Całe moje serce oddałam mojej orkiestrze i temu miastu – powiedziała na koniec.

Z kolei tytuły „Zasłużony dla Miasta Poznania” otrzymali: profesor dr hab. Jacek Wiesiołowski (historyk i znawca poznańskich archiwów, pracownik Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wieloletni  redaktor naczelny „Kroniki Poznania”), Jana Subrova (bibliotekarka na co dzień mieszkająca i pracująca w Brnie, „niestrudzony ambasador Poznania i Wielkopolski w stolicy Moraw”), Helena Tzoka- „Eleni” (piosenkarka, znana z szerokiej działalności charytatywnej), Michał Grudziński (wybitny poznański aktor, po kilku sezonach w Teatrze Polskim związany na stałe z Teatrem Nowym, grał m.in. w takich spektaklach jak „Na dnie”, „Turoń”, „Wizyta starszej pani” czy ostatnio – „Wiśniowy sad”) i Towarzystwo Miłosników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Poznaniu (wyróżnienie odbierała jego prezes Bożena Łączkowska).

Skromna poznańska pracowitość

Podczas sesji przyznano również dyplomy w trzech dziedzinach: nauce, sporcie i sztuce. Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Iwona Matkowska – wicemistrzyni świata w zapasach, Nagrodę Artystyczną  – projektant i designer Aleksander Kuczma z Uniwersytetu Artystycznego, a Nagrodę Naukową profesor Marek Hendrykowski z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

– Jeśli policzyć studia, jestem w Poznaniu już 50 lat. Żadne pokusy świata nie były w stanie zmienić mojej drogi, która cały czas biegnie przez to miasto – mówił ten ostatni. -Mam poczucie skromnej poznańskiej pracowitości, która jest powszechnie doceniana i szanowana, choć na co dzień nie błyszczy – dodał.

Stypendia związane z wyróżnieniami trafią do laureatów w październiku.

Kompromis zamiast błota

Na uroczystej sesji głos zabrał również prezydent Jacek Jaśkowiak, który podziękował za wspólne sześć miesięcy pracy. – Wydaje mi się, że to okres, w którym coraz lepiej się rozumiemy i coraz sprawniej rozwiązujemy problemy – podsumowywał i apelował: – Przed nami wielki zaszczyt, a przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Mam nadzieję, że dobrze wykonamy swoją pracę. Nie obrzucajmy się błotem, ale szukajmy kompromisów, żeby z jednej strony spełniać oczekiwania mieszkańców, a z drugiej dbać o stan finansów, jaki zostawimy przyszłym rządzącym – powiedział. (as)

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz