Dni Twierdzy Poznań po raz trzeci


Dni Twierdzy Poznań to prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji, ale także dla mieszkańców i turystów. Trzecia edycja odbędzie się w weekend 20-21 czerwca 2015 roku. Organizatorem imprezy jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wraz z partnerami.

II Dni Twierdzy Poznan 2-3.08.2014 fot. Marek Zakrzewski / PLOT

II Dni Twierdzy Poznan 2-3.08.2014 fot. Marek Zakrzewski / PLOT


W dwóch pierwszych edycjach Dni Twierdzy Poznań udział wzięło ponad 20 tysięcy osób. Dla Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz stowarzyszeń fortecznych, muzeów i innych zaangażowanych instytucji była to najlepsza zachęta, by zorganizować kolejną edycję. Odbędzie się ona w przededniu 187. rocznicy rozpoczęcia budowy Twierdzy Poznań, które nastąpiło 23 czerwca 1828 roku.
– Dni Twierdzy Poznań to przede wszystkim sukces poznańskich stowarzyszeń miłośników fortyfikacji, muzeów i innych instytucji. Dzięki ich zaangażowaniu i wspólnemu wysiłkowi poznańskie fortyfikacje stają się jedną z najciekawszych propozycji poznańskiej turystyki kulturowej – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Udostępnione do zwiedzania będą między innymi znane z poprzednich edycji XIX-wieczne forty (III, IVa, Va, oraz VII), muzea na Cytadeli, Śluza Katedralna oraz schrony z czasów I i II wojny światowej, a także z lat późniejszych. Wśród tych ostatnich znajdzie się schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach oraz schron z okresu zimnej wojny przy ul. Babimojskiej.
Z najdawniejszymi umocnieniami miejskimi będzie można się zapoznać w Rezerwacie Archeologicznym „Genius Loci” oraz dzięki Makietom Dawnego Poznania.
Nie zabraknie także nowości. Wśród nich Fort VI – obiekt unikalny, ponieważ należy do najlepiej zachowanych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale w Europie. Załoga fortu przygotowała nie tylko wycieczki po zabytkowych kazamatach, ale także piknik rodzinny.
Innym obiektem biorącym po raz pierwszy udział w Dniach Twierdzy Poznań jest Galeria Werkbank, znajdująca się w schronie przeciwlotniczym z lat 30. na Komandorii.
Po fortach będą oprowadzać przewodnicy w mundurach z różnych epok. Na zwiedzających poza możliwością poznania tajemnic ponad stuletnich budowli, będą czekały dodatkowe atrakcje. Będzie można przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe, a na dzieci będą czekały specjalne warsztaty, przybliżające tematykę fortyfikacji. Zwiedzanie atrakcji ułatwi specjalna Forteczna Linia Autobusowa.

Dodaj komentarz