SONDAŻ: Znamy aktualne preferencje wyborcze poznaniaków


Jeśliby wybory odbyłyby się w niedzielę, w Poznaniu wygrałaby Platforma Obywatelska, na drugiej pozycji PiS, na trzeciej zaś – inicjatywa Pawła Kukiza. Najnowszy sondaż preferencji wyborczych Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych TriC na zlecenie Naszego Głosu Poznańskiego.

sondaż!

Warunkiem dotarcia do wyborców z efektywnym przekazem marketingowym jest zrozumienie natury rynku wyborczego. Taką możliwość oferuje między innymi defragmentacja grup wyborców ze względu na zmienne demograficzne – głównie płeć i wiek. Wyniki ostatnich wyborów prezydenckich potwierdzają niezwykłą rangę tego typu podejścia, bowiem to właśnie ono ujawniło w segmencie wyborców najmłodszych zjawisko, które politolodzy i publicyści określają dzisiaj mianem buntu, rewolucji czy fali niezadowolenia. To właśnie przesunięcie sympatii politycznych ludzi młodych zdecydowało w dużej mierze o sukcesie Andrzeja Dudy i być może zadecyduje też o wyniku najbliższych wyborów parlamentarnych.

Dlatego właśnie zapytaliśmy poznaniaków o aktualne preferencje wyborcze, zwracając szczególną uwagę na określające ich cechy demograficzne (płeć i wiek).

         Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dzisiaj, w Poznaniu wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą głos zamierza oddać 36,1 % badanych. Na drugim miejscu plasuje się koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską i Polską Razem (z wynikiem 32,7 %), na trzecim zaś ruch/partia Pawła Kukiza – z poparciem 18,2 %. I na obecną chwilę są to jedyne trzy ugrupowania, których reprezentanci zajmą miejsca w parlamencie.

         Tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych TriC. Wynik ten nie powinien zaskakiwać, biorąc pod uwagę tradycyjnie dość duże poparcie dla Platformy w Wielkopolsce. Co ciekawe, w męskiej grupie badanych PO uzyskuje zwycięski wynik jedynie wśród wyborców w wieku od 25 do 34 lat (30,4%, podczas gdy PiS 21,7%). W pozostałych grupach wiekowych przewagę uzyskują partie opozycyjne oraz wciąż jeszcze niesprecyzowana formalnie inicjatywa Pawła Kukiza. Wśród kobiet PO zyskuje wyraźną przewagę również w tym właśnie segmencie (42,1%, podczas gdy PiS 26,3%). Wśród wyborców najmłodszych, będących obecnie „języczkiem u wagi”, bacznie obserwowanym przez specjalistów od marketingu politycznego, wygrywa bezapelacyjnie Kukiz, na którego zagłosowałoby aż 56,1% mężczyzn i 45% kobiet w wieku 18-24 lat.

Badanie ujawnia wyraźny brak zainteresowania młodych wyborców dotychczasową ofertą polityczną, zdominowaną przez dychotomiczny podział między PO i PiS. Jeśli przyjąć, że zjawisko to jest efektem wspomnianego wcześniej społecznego niezadowolenia, to zdecydowanie bardziej niezadowolony jest wyborca męski. W tej grupie (mężczyźni 18-24 lat) Platforma liczyć może jedynie na 4,9% głosów, podczas gdy PiS na 9,8%. PiS razem ze swoimi koalicjantami osiąga tu wprawdzie przewagę, jednak biorąc pod uwagę wynik Pawła Kukiza, jest to wciąż niewiele. Tymczasem kobiety z tej samej grupy wiekowej chętniej oddadzą swój głos na PO (20%, podczas gdy PiS 15%). Fenomen Kukiza znajduje także dość sporą sympatię w grupie badanych w wieku 25-34 lat, gdzie poparcie dla znanego muzyka osiąga 19,6% wśród mężczyzn i 18,4% wśród kobiet.

Analiza wyników ujawnia także, że to właśnie w tej grupie wiekowej ukryty jest elektorat nowej marki na arenie politycznej – Nowoczesna.pl. Na formację Leszka Balcerowicza i Ryszarda Petru oddałoby swój głos 17,4% poznaniaków w wieku 24-34 lat, oraz 10.5% poznanianek w tym samym przedziale wiekowym. W segmentach wyborców starszych (45-54, 55-64 i 65+) w dalszym ciągu trwają tytaniczne zmagania pomiędzy dwoma głównymi obozami politycznymi, wyznaczające wyraźny bipolarny podział sympatii politycznych w tych grupach. Co ciekawe jednak, w grupie mężczyzn na prowadzenie wysuwa się PiS, która może liczyć na głosy 45,9% poznaniaków w wieku 45-54 lat (podczas gdy PO 35,1%), 45,5% wyborców w wieku 55-64 (podczas gdy PO 32,7%) oraz 46,4% w wieku 65+ (podczas gdy PO 33,6%). Także poznanianki w wieku 45-54 lat chętniej zagłosowałyby na PiS (50%, podczas gdy PO 40,9%). W pozostałych grupach wiekowych na prowadzenie wysuwa się jednak PO, na którą oddałoby swój głos 52,7% badanych kobiet w wieku 55-64 (podczas gdy na PiS 35,2%) oraz 49,2% kobiet w wieku 65+ (podczas gdy na PiS 42,6%).

Sondaż został przeprowadzony 9 i 10 czerwca 2015 roku na reprezentatywnej próbie 800 mieszkańców Poznania. Błąd statystyczny wynosi 3,5%. Więcej informacji na temat sondażu można uzyskać pisząc na adres mailowy tric@tric.pl.

Szczegółowe dane z sondażu preferencji wyborczych z 9-10 czerwca 2015 roku (n=800; błąd 3,46%).

 

s.1

 

s.2

Link do tabel sondażu w pdf_

dr Piotr Pawlak
Ekspert marketingu politycznego
IBRS TriC
www.TriC.pl

 

 

 

1 komentarz

  1. hedex pisze:

    no chyba k… nie

Dodaj komentarz