DELI Park – świat w pigułce


Filleas Fogg przemierzył świat w 80 dni. To już nie rekord, teraz wystarczy wybrać się do Rosnówka pod Poznaniem do DELI Parku, by zwiedzić go w kilka godzin. To podróż zarówno w czasie, kiedy na ziemi dominowały mamuty, po dziś i supernowoczesne wieżowce. Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, stąpanie po ziemi i chodzenie w powietrzu między drzewami, żywe zwierzęta i gigantyczne owady, dziesiątki kolorów kwiatów i szum wody. Po prostu DELI Park to świat w pigułce.

SONY DSC

SONY DSC

W ostatnich dniach dzieci i dorośli mają tam jeszcze jedna atrakcję. Jest nią Podniebna Eko-Wioska. To jedyna taka atrakcja w Polsce. Dzieci nie chcą z niej wychodzić. Zwiedzają ją wraz z rodzicami po kilka razy, oglądają przez lornetki zwierzęta z Wielkopolskiego Parku Narodowego, podziwiając gigantyczne pająki i robiąc zdjęcia wiewiórkom.

Zanim jednak wioskę wzięły we władanie dzieci, przemierzyli szlakiem między drzewami dorośli ważni goście, którzy 29 maja pojawili się w parku na jej otwarcie. DELI Park znajduje się w powiecie poznańskim na styku dwóch gmin i na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego przybyli niecodzienni goście. Był przedstawiciel starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego, który objął patronat honorowy nad uroczystością. Przybyli również i to oni przecinali wstęgę: Jan Broda, wójt gminy Komorniki, Włodzimierz Pinczak, burmistrz gminy Stęszew i Adam Kaczmarek, dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego. Gości witał gospodarz Józef Sadłocha. Jak podsumowali przybyli – to miejsce łączy pokolenia od dziadka do wnuczka, ale też Wielkopolan i rządzących nimi ludzi.

– Podniebna Eko-Wioska stanie się wielką atrakcją nie tylko dla DELI Parku, ale też dla Wielkopolski, bo to jedyna taka ścieżka edukacyjna w Polsce – powiedział Józef Sadłocha, zapraszając gości do przejścia pomiędzy drzewami na wysokości 5 metrów.

Wokoło drzew zostały zawieszone domki. W każdym z nich można przyjrzeć się innej grupie zwierząt. Jeden pokazuje, jakie duże zwierzęta zamieszkują WPN, w innym można przeczytać, kiedy wstają ptaki. Są multimedialne ekrany nie tylko z grami i rebusami, ale też zawierające mnóstwo informacji np. o drzewach i grzybach. Można zajrzeć do wnętrza jednego z drzew, zobaczyć dzięcioły, a nawet wilka. Nie ma problemu, żeby po wiosce spacerować bez przewodnika. Wszędzie są tablice informacyjne, które wystarczy czytać, by dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek na temat ptaków i zwierząt.

– Ideą tego projektu jest połączenie zabawy, przygody, aktywności outdoorowej z nowoczesną, interaktywną formą nauki. Takiego projektu nikt do tej pory nie zaproponował. Sami mamy dzieci w różnym wieku i chcemy razem z nimi spędzać jak najwięcej czasu. Projektując Podniebną Wioskę, naszym podstawowym założeniem było, stworzenie atrakcji dla szerokiej grupy odbiorców. To jest wyjątkowość tego projektu – mówi Józef Sadłocha.

Osoby korzystające z wioski poruszają się w jednym, określonym kierunku po głównej trasie zwiedzając wiszące domki. Uczestnicy nie muszą mieć sprzętu alpinistycznego, gdyż poruszają się po stabilnych i komfortowych mostach (kładkach) z poręczami i siatkami bezpieczeństwa. Obiekt może jednocześnie pomieścić ponad 200 osób. Atrakcja dedykowana jest dla rodzin, ale również ze względu na edukacyjny charakter, dla grup szkolnych, wycieczek turystycznych, półkolonii itp.

Park edykacyjno-rozrywkowy DELI Park czynny jest codziennie. Zwiedzanie Podniebnej Eko-Wioski wliczone jest w cenę biletu. Oprócz niej dzieci z opiekunami mogą obejrzeć także miniatury najsłynniejszych budowli z całego świata, zwierzęta w nimi zoo, gigantycznego naturalnych rozmiarów mamuta z mamucim dzieckiem i wielkie owady, rzadkie rośliny. Można także m.in. przejechać się kolejką, pobawić na odkrytym placu zabaw, albo wejść do budynku, w którym mieści się multimedialny świat gier i nauki. W DELI Parku dzieci mogą brać udział w różnych warsztatach od ekologicznych po kulinarne, urządzać swoje urodziny czy imieniny, ciekawie spędzać czas podczas letniego wypoczynku. Lista atrakcji stale się wydłuża, bowiem przybywają kolejne miniatury, owady, zwierzęta. Są pomysły na uatrakcyjnienie dzieciom czasu, który spędzają nie tylko na zabawie, ale też na poznawaniu świata i nauce. DELI Park to 6 hektarów świetnej, mądrej rozrywki dla całych rodzin.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku – kliknij tutaj.

Elżbieta Podolska

Zdjęcia Elżbieta Podolska i Sławomir Lechna

1 komentarz

  1. Natalia pisze:

    Witam, chciałabym wziąść udział w konkursie
    Pozdrawiam
    Natalia

Dodaj komentarz