„Kalkulator” sprzed pięciu wieków wykopano na Starym Rynku!


Po miesiącu badań pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mogą pochwalić się następnymi znaleziskami. Warstwy ziemi odkryły bowiem swoje kolejne skarby. Najciekawszymi z nich są monety oraz… fragment kilkusetletniego „kalkulatora”.

wykopaliska 4

Pomimo tego, że badania archeologiczne na Starym Rynku rozpoczęły się miesiąc temu, pracownicy Muzeum Archeologicznego wydobyli już wiele cennych przedmiotów, informujących o przeszłości centralnego placu miasta. Nowym odkryciem okazał się fragment kilkusetletniego „kalkulatora”. XVI-wieczny liczman norymberski jest żetonem wykonanym z brązu, który ułatwiał pracę kupcom w rozliczaniu rachunków.

Innym odkryciem jest 90 monet. Najstarsza z nich pochodzi z XV wieku. To srebrny szeląg wybity przez państwo krzyżackie na polecenie wielkiego mistrza Paula von Russdorffa. Znalezisko jest bardzo ciekawe, gdyż dotąd uważano, że stolica Wielkopolski nie znajdowała się w strefie, w której posługiwano się tymi monetami.

W przemieszanych warstwach gruzu i piachu archeolodzy odkryli już blisko 350 zabytków wydzielonych – czyli takich, które przykuwają szczególną uwagę naukowców (nie wliczając setek fragmentów naczyń ceramicznych, cegieł, dachówek itp.).

Więcej informacji na temat znalezisk można znaleźć na stronie http://www.muzarp.poznan.pl/badania-archeologiczne-starego-rynku-w-poznaniu/dziennik-wykopaliskowy/ .

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz