26. Dni Łazarza: Święto dzielnicy z atrakcjami dla każdego


Tegoroczne Dni Łazarza zagoszczą w parkach, ulicach, szkołach, klubach, a także na ścianie jednego z bloków przy rynku Łazarskim i… talerzach.

Dni Łazarza - fot_Klub Krąg

W tym roku Dni Łazarza odbędą się już po raz 26. i potrwają od 27 maja do 2 czerwca.

– Podczas tegorocznej edycji szczególny akcent chcemy położyć na przypadającą w tym roku 25. rocznicę samorządu terytorialnego, m.in. dlatego Dni Łazarza zainaugurujemy 27 maja, bo właśnie tego dnia przypada dokładnie rocznica pierwszych wyborów do Rady Miasta Poznania – wyjaśnia Janusz Heller, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Łazarza.

Parada Łazarska z nową trasą

Organizatorzy chcą, aby w inauguracji imprezy wzięli udział radni pierwszej kadencji. Do idei samorządności będzie też nawiązywać prezentacji działalności samorządów szkolnych miejscowych szkół, a także tradycyjna Parada Łazarska, która jak co roku przejdzie ulicami dzielnicy.

Barwny korowód z działem uczniów okolicznych szkół, harcerzy orkiestry dętej, zabytkowych pojazdów i mieszkańców wyruszy w czwartek, 28 maja o godz. 17 już tradycyjnie z dziedzińca Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 przy ul. Wyspiańskiego, ale tym razem nie zakończy się przed gmachem VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Głogowskiej, lecz przed wejściem na pływalnię w parku Kasprowicza.

Łazarz na starych zdjęciach i filmach

Tego samego dnia o godz. 19 w Akademii Umiejętności przy ul. Matejki 56 nastąpi uroczysty wernisaż wystawy „Wirtualny Łazarz”, na której będzie można obejrzeć historyczne zdjęcia dzielnicy. Najstarsza prezentowana fotografia pochodzi z XIX wieku.

– W sumie na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć, które przekazały nam Międzynarodowe Targi Poznańskie, Palmiarnia, a także osoby prywatne, w tym pasjonat fotografii znany w Internecie jako „Łazęga Poznańska” – mówi Roman Modrzyński, jeden z pomysłodawców projektu „Wirtualny Łazarz”.

Uzupełnieniem wystawy będzie pokaz multimedialny zdjęć Łazarza wykonanych w latach 60. przez Jana Kurka. Wyjątkowość prezentacji polega na tym, że zdjęcia zostaną wyświetlone na ścianie bloku przy skrzyżowaniu rynku Łazarskiego z ul. Lodową. Do zdjęć nagrano komentarz Jacka Hałasika. W ten sposób powstał podzielony na trzy 15-minutowe części film pt. „Trzy oblicza starego Łazarza”. Pokaz nie byłby możliwy bez wsparcia firmy e-xon, jednej z najprężniej rozwijających się firm multimedialnych na poznańskim rynku, która zgodziła się przeprowadzić pokaz bezpłatnie.

– Jako firma z ogromną wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie multimediów oraz firma poznańska, zakorzeniona na stałe w tym mieście, nie wahaliśmy się wesprzeć lokalnego wydarzenia – wyjaśnia Marcin Walczak z firmy e-xon.

Pokaz rozpocznie się w niedzielę, 31 maja o godz. 22 i potrwa około 45 minut.

Festyn i wspólne robienie ogromnej pajęczyny

Podczas tegorocznych Dni Łazarza nie zabraknie też wielu stałych punktów imprezy takich jak turnieje piłkarskie dla młodzieży szkolnej czy konkursy piosenki dla przedszkolaków.

W sobotę, 30 maja w parku Wilsona odbędzie się Festyn Łazarski, podczas którego wystąpią zespoły muzyczne (w tym m.in. kapela Junki z Buku) i taneczne – całość poprowadzi na scenie Jacek Hałasik. Starsi będą mogli wziąć udział w symultanie szachowej, a na dzieci będzie czekał dmuchany zamek i animacje przygotowane przez Warsztaty Agaty.

– Wszystkich niezależnie od wieku zapraszam do udziału w happeningu „Zamotany park Wilsona” polegającego na tym, że będziemy do siebie rzucać kolorową włóczkę, tworząc w ten sposób „sieć pozytywnych powiązań” – mówi Agata Nowaczyk-Łokaj. – Powstała w ten sposób pajęczyna może mieć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Wszystko zależy od liczby uczestników.

Niedziela na sportowo

Po sobocie w parku Wilsona główną areną niedzielnych wydarzeń będzie park Kasprowicza. Ten dzień będzie dedykowany przede wszystkim tym, którzy Dni Łazarza chcą spędzić aktywnie. Od godz. 10 rozpoczną się pierwsze starty w ramach VI Begu Łazarskiego (rejestracja zawodników od godz. 9). Od godz. 10 do 13 będą trwały też otwarte zajęcia fitnessowe – każdy chętnie będzie mógł spróbować swoich sił w zumbie, jodze czy nordic walking.

W niedzielę warto jednak będzie ponownie wybrać się do parku Wilsona, gdzie o godz. 16 rozpocznie się koncert galowy m.in. Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. W planach są też występy akrobatyczne uczniów z Zespołu Szkół nr 8.

Co gotowano w poznańskich domach 100 lat temu?

Podczas tegorocznych Dni Łazarza będzie oferta dla ducha, ciała i… żołądka. W Akademii Umiejętności „Kulinarne Przygody” przy ul. Matejki 56/4 odbędą się warsztaty kuchni wielkopolskiej. W ich trakcie będzie można nauczyć się przyrządzania potraw, jakie gotowało się w poznańskich domach… 100 lat temu.

– Jeden z mieszkańców znalazł u siebie w domu książki kucharskie swojej babci. Jedna z książek dosłownie rozsypała się w rękach, ale udało się ją zeskanować. To prawdziwy skarb, w dodatku książka została napisana gwarą poznańską. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku – mówi Jolanta Kaźmierczak z Akademii Umiejętności.

Podczas bezpłatnych warsztatów uczestnicy nauczą się przyrządzać m.in. pieróg łazarski z kapustą, pyrczankę (kiełbasę z… ziemniaków) i zupę korbolową (z dyni). Liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona, dlatego warto się zapisać, wysyłając zgłoszenie na adres info@kulinarneprzygody.com.pl.

Dni Łazarza zakończą się we wtorek, 2 czerwca uroczystością przyznania tytułu „Człowieka Roku Łazarza 2015”.

Szczegółowy program Dni Łazarza jest dostępny na stronie: http://www.klubkrag.pl/?menu=3&ID=27&ID1=2.

Dodaj komentarz