Sobota z Enigmą – gra miejska na Św. Marcinie


W sobotę, 6 września na ul. Św. Marcin (i w okolicy) moc atrakcji upamiętniających genialnych matematyków. Sobota z Enigmą, czyli gra miejska Łamacze Szyfrów, inauguracja gry turystycznej, bezpłatne wycieczki tematyczne „Śladami Enigmy w Poznaniu” a dla najmłodszych cykl gier i zabaw podwórkowych „Jak bawili się matematycy jak byli szczunami”.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Gra miejska startuje o godzinie 10.00 przy pomniku kryptologów na Św. Marcinie. O godzinie 11.00 briefing przy fontannie w parku Mickiewicza z udziałem prezydenta Ryszarda Grobelnego i Szymona Dąbrowskiego z portalu gramiejska.pl. W tle największa w Poznaniu gra w statki. A o godzinie 12.00 pierwsza bezpłatna wycieczka po śródmieściu śladami Enigmy – start przy LO św. Marii Magdaleny – plac Bernardyński.
75 lat temu w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom tajnych służb brytyjskich i francuskich rezultaty prac nad złamaniem kodu Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to możliwe, dzięki trzem polskim matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rajewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. To właśnie oni w 1932 roku pracując dla Biura Szyfrów – komórki Sztabu Generalnego zrzeszającej kryptologów, złamali kod Enigmy.Aby  przypomnieć o tych faktach i dać poznaniakom możliwość poszerzenia wiedzy
o tych wydarzeniach w sobotę 6 września odbędzie się w Poznaniu Dzień z  Enigmą.

 

Co nas czeka?


– Gra miejska Łamacze Szyfrów – inauguracja gry turystycznej wzbogacona animatorami

– bezpłatne wycieczki tematyczne „Śladami Enigmy w Poznaniu”

– cykl gier i zabaw podwórkowych „Jak bawili się matematycy jak byli szczunami, a jak bawiliby się dzisiaj”.
Prezydent Ryszard Grobelny: Gra Miejska po pierwsze aktywizuje mieszkańców, po drugie łączy zabawę z poszerzaniem wiedzy. A wiedza o tym, że to poznaniacy dokonali 75 lat temu czegoś, czego nie mógł dokonać nikt inny, pozwala nam być dumnym z naszego Miasta. Życzę wszystkim dobrej zabawy.

 

Czas Miejsce Działania
10.00 – 16.00 Park i plac Adama Mickiewicza 

Skwer przy. Kościele św. Marcina

 

Róg Kościuszki i Św. Marcina

 

Róg Gwarnej i Św. Marcina

Atrakcje dla dzieci pod hasłem „Jak bawili się pogromcy Enigmy jak byli szczunami i jak bawiliby się dziś?”. Podsumowaniem udziału jest odszyfrowanie elementów zagadki otrzymywanych na poszczególnych stanowiskach.
10.00 Pomnik kryptologów przed Zamkiem Cesarskim Start gry miejskiej
11.00 Park Mickiewicza Briefing
12.00 Plac Bernardyński przy LO św. Marii Magdaleny Wycieczka po śródmieściu śladami Enigmy (start przy LO św. Marii Magdaleny – plac Bernardyński)
ok. 14.30 Pomnik kryptologów przed Zamkiem Cesarskim Finał gry miejskiej
15.00 Plac Bernardyński przy LO św. Marii Magdaleny Wycieczka po śródmieściu śladami Enigmy (start przy LO św. Marii Magdaleny – plac Bernardyński)
16.00 Pomnik kryptologów przed Zamkiem Cesarskim Podsumowanie akcji i rozdanie nagród.

Gra miejska przeniesie uczestników 85 lat wstecz, kiedy to w Poznaniu odbywał się Kurs Kryptologii. Zadaniem graczy będzie udaremnienie próby
zdemaskowania najlepszych uczestników kursu, tak aby mogli oni dalej w  dyskrecji pracować nad łamaniem szyfrów. Jak zwykle zespołom przyda się  dobra znajomość miasta, spryt czy umiejętność współpracy w grupie. Ilość uczestników jest ograniczona, a zarejestrować się można za pośrednictwem strony http://www.gramiejska.pl.

Spacery z przewodnikiem ukażą Poznań lat międzywojennych ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca związane z matematykami, którzy złamali kod
Enigmy. Wycieczki rozpoczynają się o 12:00 i 15:00 na Placu Bernardyńskim, a ich zakończenie jest przewidziane w okolicy Zamku Cesarskiego.
Najmłodsi uczestnicy zabawy będą mogli w godzinach o 10.00 do 16.00 wziąć udział w dawnych i współczesnych zabawach podwórkowych. Każdy, kto weźmie
udział w pojedynczej zabawie otrzyma element szyfrowanej zagadki. Ten, kto najszybciej skompletuje i rozwiąże finałowe zadanie może liczyć na
dodatkowe nagrody.

Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Więcej informacji: www.poznan.pl oraz www.gramiejska.pl

Gra miejska przeniesie uczestników 85 lat wstecz, kiedy to w Poznaniu  odbywał się Kurs Kryptologii – mówi Szymon Dąbrowski z zespołu gramiejska.pl – zadaniem graczy będzie udaremnienie próby zdemaskowania   najlepszych uczestników kursu, tak aby mogli oni dalej w dyskrecji   pracować nad łamaniem szyfrów. Jak zwykle zespołom przyda się dobra znajomość miasta, spryt czy umiejętność współpracy w grupie.

 

Dodaj komentarz