65. rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. (ZDJĘCIA)


Poznański Czerwiec „56 – uroczystości w całym mieście

Obchody 65. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 rozpoczęły się w poniedziałek już o 6 rano – wtedy pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i województwa oraz kombatantów. Mieszkańców Poznania reprezentował tam Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

O godz. 9 Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, wraz z ministrami spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Bałkanów Wschodnich złożył kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami. Wiązanki przed południem złożono również pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Czerwcu 56, pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK S.A, przy dawnej zajezdni MPK na ul. Gajowej, na skwerze im. Trzech Tramwajarek, przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim oraz pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O godz. 14.15 zawyła syrena zakładowa przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A. Tam również przedstawiciele województwa i miasta złożyli kwiaty. W imieniu mieszkańców Poznania zrobił to Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta oraz Dominika Król, wiceprzewodnicząca rady miasta.

– 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu w tym miejscu rozpoczęła się polska droga ku wolności – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Robotnicy Ceglorza wyszli na ulice, by zamanifestować narastające niezadowolenie z dotychczasowych warunków pracy i z niskiego poziomu życia. Spontanicznie przyłączali się do nich mieszkańcy Poznania. Przeciwstawili się komunistycznej władzy, która ograniczała prawa obywateli. Poznański Czerwiec był pierwszym krokiem ku realizacji wizji Polski jako kraju suwerennego i demokratycznego, cywilizacyjnie przynależnego do zachodniego świata. Jednak gdy marzenia naszych przodków stały się rzeczywistością, zaczynamy dostrzegać, jak łatwo utracić to, za co przelali krew. Wyciągajmy lekcję z historii i mądrze korzystajmy z wolności. Spróbujmy tworzyć autentyczną wspólnotę i szanujmy się jako współobywatele! Jesteśmy to winni tym, którzy walczyli o chleb, godność i naszą wolność.

Mieszkańcy Poznania jako pierwsi w ówczesnej rzeczywistości Polski Ludowej, wystąpili w czerwcu 1956 roku przeciw komunistycznej władzy. Uliczny protest robotników przerodził się w wielotysięczną manifestację. Do pacyfikacji buntu komunistyczna władza posłużyła się wojskiem – w starciach zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych. AW

Czytaj także:

Poznań czci pamięć uczestników Czerwca’56 (ZDJĘCIA)

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz