Rozpoczął się Transatlantyk Festival Poznań!


Dziś rozpoczęła się piąta jubileuszowa edycja  TRANSATLANTYK Festival Poznań. To  międzynarodowe wydarzenie potrwa w Poznaniu od 7 do 14 sierpnia 2015 roku, natomiast w Wielkopolsce podobnie jak rok temu aż przez dwa miesiące.

 

TRANSATLANTYK Festival Poznań jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się festiwalem nowej generacji w środkowej Europie, szeroko komentowanym w krajowych i zagranicznych mediach. Kilkudziesięciotysięcznej publiczności w każdym wieku już od 4 lat zapewnia kontakt ze znakomitym światowym kinem i muzyką, legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy oraz wybitnymi przedstawicielami wszystkich zawodów filmowych i muzycznych. Olbrzymią popularnością podczas Festiwalu cieszą się prestiżowe konkursy kompozytorskie, debaty wybitnych umysłów oraz szeroko pojęta edukacja. Transatlantyk od samego początku jest festiwalem idei – otwartym, odważnym i glokalnym*. Jego program opiera się na czterech filarach, którymi są: Film, Muzyka, Edukacja & Inspiracje. Transatlantyk pojawia się w prawie każdej dzielnicy Poznania oraz w wielu miejscowościach naszego regionu i jest otwarty na wszystkie grupy społeczne.

Wśród filmowych hitów pojawi się m.in Dheepan – zdobywca Złotej Palmy w Cannes. W Poznaniu będzie miał swoją polską premierę – już dziś o g. 19. To historia bojownika Tamilskich Tygrysów, który ucieka przed wojną domową z rodzinnej Sri Lanki do Francji. Werdykt jury w Cannes spotkał się z krytyką, ponieważ zbiegł się w czasie z falą gorących dyskusji o problemach imigrantów. Członkowie jury jednak głośno odcięli się od tych zarzutów, podkreślali, że Dheepan został doceniony za „siłę obrazu”, a nie temat. – To wyjątkowo piękny film – mówił przewodniczący kapituły Ethan Coen.

W tej samej sekcji zobaczymy też kilka innych nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmów: m.in. Syna Szawła (Grand Prix w Cannes 2015) i 45 lat, nagrodzony w Berlinie.

Oprócz wypełnionej premierami sekcji Panorama będzie jak zawsze blok ze znakomitymi dokumentami, a także Konfrontacje, Sezon, Sacrum, Kino Trzeciego Wieku, Kino klasy B i nowa odsłona bloku prezentującego najważniejsze filmy festiwalu Sundance – sekcja Transatlantyk Niezależni. – Pokażemy w sumie ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach – mówi Jan A.P. Kaczmarek. Pokazy odbywać się będą w Multikinie 51, kinie Muza, najmniejszym w Poznaniu kinie Raj i po raz pierwszy także w kinie Rialto.

Na poznański festiwal przyjechali filmowi twórcy zza oceanu, wśród nich m.in. aktor Joe Pantoliano, znany z takich filmów i seriali, jak Matrix, Rodzina Soprano, Ścigany, Imperium Słońca oraz aktorka Sean Young (Łowcy androidów Ridleya Scotta, Diuna Davida Lyncha, Wall Street Olivera Stone’a czy Alicja Woody’ego Allena). Spotkają się z widzami, poprowadzą warsztaty.

Część muzyczna Transatlantyku to przede wszystkim dwa konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. A także dwa koncerty na otwarcie i finał festiwalu. Pierwszy z nich (Gala Otwarcia – dziś o g. 20) będzie poświęcony twórczości tragicznie zmarłego w tym roku kompozytora muzyki filmowej Jamesa Hornera. Na zakończenie, 14 sierpnia, dla festiwalowej publiczności wystąpi zespół Kwadrofonik.

Od 31 lipca na placu Wolności działa Łóżkoteka, czyli poszerzona w tym roku o dodatkowe działania sekcja Kino Łóżkowe. Jej główną atrakcją są oczywiście projekcje filmów w imponujących łóżkach rozstawionych na placu.

 

 4 edycje TRANSATLANTYK Festival Poznań w liczbach:

  • ponad 250 000 uczestników,
  • 589 filmów,
  • 1037 seansów filmowych,
  • 230 polskich premier,
  • prawie 500 gości prowadzących warsztaty, spotkania, Master Classes,
  • 275 godzin warsztatów.
  • wyjątkowe koncerty polskich i zagranicznych artystów.

 

Dodaj komentarz