Profesjonalne uprawianie sportu wymaga solidnych przygotowań, ale amatorska aktywność fizyczna z założenia powinna być dla każdego. To sposób na zachowanie zdrowia, ale też niewyczerpane źródło endorfin. Wiele osób planujących przygodę ze sportem ma jednak opory. Czy zaawansowani biegacze w parku nie będą się ze mnie śmiać, gdy dostanę zadyszki po kilkuset metrach truchtu? Czy na siłowni nie będą komentować mojej nieidealnej sylwetki? Czy można tak po prostu wyjść z domu i zacząć uprawiać sport, bez żadnego przygotowania? W kwestii wzbudzania sensacji w obiekcie sportowym nie masz się czym przejmować – po pierwsze dlatego, że wszyscy są skoncentrowani na własnych aktywnościach, a po drugie dlatego, że każdy ze sportowców był kiedyś na początku drogi i doskonale rozumie, z czym się mierzysz. Nie wszystkie dyscypliny wymagają też większych przygotowań. Sprawdź, jakie sporty są przyjazne dla początkujących.
Bieganie – minimal dla każdego
Nie ma chyba bardziej wszechstronnego i mniej kosztochłonnego sportu, niż bieganie. Jedyne, co musisz kupić, to sportowe buty oraz wygodna, oddychająca odzież (ciekawych modeli szukaj tutaj: https://attiq.net/14-koszulki), a także kilka niedrogich akcesoriów, jak czapka czy bidon.
Ogromną zaletą joggingu jest pełna kontrola, jaką masz nad każdym treningiem. Sam wybierasz trasę, sam dostosowujesz prędkość. Jeśli w trakcie stwierdzisz, że podszedłeś do zadania zbyt ambitnie, możesz zrobić sobie przerwę, przejść z biegu w marsz albo po prostu skrócić trasę. Bieganie jest również tą dyscypliną, w której najłatwiej obserwować postępy – jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, szybko dostrzeżesz, jak zwiększa się Twoja wydolność.
Jazda na rowerze – łatwe dostosowanie poziomu zaawansowania
Duże możliwości indywidualizacji daje również jazda na rowerze. Tutaj koszt wejścia jest nieco większy – przede wszystkim musisz mieć oczywiście rower. Miejskie modele z wypożyczalni nadają się raczej do jazdy rekreacyjnej, ale na początek i one wystarczą. Gdy trasy zaczną się wydłużać powyżej 10 km, potrzebna okaże się ergonomiczna i przewiewna odzież sportowa (koszulek na rower szukaj tutaj: https://attiq.net/26-koszulki).
Podobnie jak w przypadku biegania, także i trasę rowerową z łatwością dostosujesz do swoich możliwości. W trakcie możesz ją też stosunkowo łatwo korygować albo zrobić sobie przerwę na nabranie sił. Dobrze jest także poznać podstawy budowy roweru – aby w razie przebicia dętki czy spadnięcia łańcucha nie musieć liczyć na pomoc przechodniów, ale poradzić sobie z naprawą samodzielnie.
Nordic walking – nie tylko dla seniorów
Od kilkunastu lat w Polsce karierę robią „kije”, czyli nordic walking. W powszechnym mniemaniu jest to raczej sport dla seniorów – spokojny i mało wymagający. To tylko część prawdy – podobnie jak jogging i kolarstwo, nordic walking nie wymaga przygotowań treningowych. Można rozpoczynać od łatwych, płaskich tras, pokonywanych w powolnym tempie. W tym kontekście jest to rzeczywiście idealny sport dla osób starszych, a także z dużą nadwagą czy osłabionych po chorobie. Z drugiej strony dynamiczny marsz z kijkami po nierównej i stromej trasie może być naprawdę wymagający – wszystko zależy od Twoich możliwości.
Poza samymi kijkami warto też pomyśleć o odpowiedniej odzieży. Powinny to być ciuchy sportowe zapewniające odpowiednią wentylację. Codzienna koszulka bawełniana czy ulubione spodnie od dresu niestety się nie sprawdzą – będą chłonąć wilgoć, co nie jest ani komfortowe, ani zdrowe. Ubrań dobrych na nordic walking po parku i po górach szukaj na https://attiq.net/7-skitoury-i-turystyka.
Aerobik – na siłowni i w domu
Nie bardzo wyobrażasz sobie aktywność fizyczną na zewnątrz w deszczu albo w niskich temperaturach? Nie pozwól, aby kiepska pogoda uziemiła Cię na kanapie! Wiele sportów można uprawiać również pod dachem. Dla początkujących polecane są zwłaszcza zajęcia z aerobiku. Trener pokaże ćwiczenia wspierające poszczególne partie mięśni albo poprawiające ogólną wydolność. Zajęcia w grupie mają tę dodatkową korzyść, że podbijają motywację. Stałe ich godziny wyrabiają nawyk regularności.
Tabaty, treningi aerobowe czy siłowe możesz wykonywać także w domu, ale pod jednym warunkiem: musisz mieć pewność, że robisz to prawidłowo. Lepiej więc skorzystać na początek z konsultacji fachowca, aby nie zrobić sobie krzywdy czy nie utrwalić niekorzystnych postaw czy ruchów. Ostrożnie podchodź do kursów online – nie zawsze masz pewność, czy za ich przygotowaniem stał profesjonalista.