300 lat Bambrów w Poznaniu


Delegacja Bambrów przeszła też pod pomnik Bamberki, by tradycyjnie udekorować go girlandą. Następnie cały korowód udał się na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, gdzie rozpoczęła się biesiada, mająca uczcić przybycie gości.

– To już 300 lat odkąd Bambrzy przybyli do Poznania – podkreślała Katarzyna Kierzek-Koperska. – To była grupa, która nie tylko mocno ugruntowała się w naszym mieście, ale też wiele tu wniosła: własną kulturę, kuchnię, gospodarność. Bambrzy wykazali się też ogromną lojalnością w czasach, gdy zmuszano ich do germanizacji. Za to wszystko im oraz ich potomkom należą się podziękowania.

Na Wolnym Dziedzińcu na gości czekała nie tylko biesiada: przygotowano też wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak wyglądało życie bamberskich osadników 300 lat temu, poznać tajniki wyrobu tkanin czy spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy.

– Jestem mile zaskoczony tym, jak wiele ludzi zgromadziło się tu, by obchodzić 300-lecie Bambrów w Poznaniu – podkreślał Wolfgang Metzner. – Bardzo dziękuję Towarzystwu Bambrów Poznańskich za tak wspaniałe przygotowanie tej uroczystości. Cieszę się, że dziś figura Bamberki została upiększona tak wspaniałym wieńcem. Niech żyje przyjaźń między Poznaniem a Bambergiem!

Podczas uroczystości Zarząd Fundacji Rozwoju Miasta Poznania przyznał nagrodę Arlecie Kolasińskiej z Fundacji Puenta, która zorganizowała korowód.

Niedzielny korowód był częścią zaplanowanych na cały rok obchodów 300. rocznicy przybycia Bambrów do Poznania. Kolejna odsłona już 5 października – wtedy odbędzie się konferencja naukowa „300 lat Bambrów w Poznaniu. Dziedzictwo kulturowe małych wspólnot migracyjnych w Polsce”. 19 października będzie można posłuchać koncertu jubileuszowego w Auli UAM, a 29 października odbędzie się uroczysta msza święta w katedrze poznańskiej. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz