30 lat temu oddano głos obywatelom


– W tym roku Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy skromnie ze względu na epidemię koronawirusa. Mimo to mamy wiele powodów, żeby świętować. Reforma samorządowa jest jedną z najbardziej udanych zmian ostatnich 30 lat, a samorząd stał się trwałym elementem polskiego życia publicznego – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Z okazji tego święta życzę Państwu – działaczom samorządowym, mieszkańcom, aktywistom miejskim i wszystkim tym, którzy wpływają na życie wspólnot lokalnych, jak najlepszej przyszłości. Tego, abyśmy rzeczywiście w spokojny sposób mogli wypełniać zadania, które na samorządach spoczywają. Wszystkiego dobrego – dodaje.

Samorząd to ludzie

Reforma samorządowa pozwoliła administracji publicznej otworzyć się na mieszkańców i nowe formy współuczestnictwa społecznego. W Poznaniu umożliwiła powoływanie miejskich jednostek pomocniczych – osiedli, czyli samorządowych struktur obejmujących małe rejony miasta. Pierwsze było Osiedle Smochowice, które zostało powołane już w 1991 r.

Dwie dekady później – w 2011 r. – przeprowadzono reformę miejskich jednostek pomocniczych. Powołano wtedy 42 osiedla obejmujące cały obszar Poznania. Radni osiedlowi uzyskali wówczas większe kompetencje i możliwości gospodarowania dodatkowymi pieniędzmi przyznawanymi na realizacje lokalnych zadań. Od tamtego czasu środki z budżetu Miasta dla rad osiedli zwiększyły się blisko dwukrotnie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz