3 sposoby, jak odbudować swoje finanse osobiste


Niezależnie od tego, czy nieustannie dbamy o zapewnienie sobie płynności finansowej, czy żyjemy z dnia na dzień, mogą zdarzyć się sytuacje, w których nasz budżet domowy zostaje poważnie zachwiany. Przeważnie za takie komplikacje odpowiadają nieprzewidziane zdarzenia. Czasami jest to choroba lub wypadek, innym razem utrata pracy lub nietrafiona inwestycja. Powodem naszych finansowych problemów może być również nadmierne zadłużenie. Utrata pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego i innych pomniejszych zobowiązań może poważnie naruszyć nasze zasoby finansowe. Co możemy zrobić, aby odbudować finanse osobiste? Jak wyjść z ekonomicznego impasu? Podpowiadamy.

3 sposoby, jak odbudować swoje finanse osobiste

Od czego zacząć odbudowę swoich zasobów finansowych

Bez względu na to, co jest przyczyną twoich finansowych trudności, pierwszą rzeczą, która należy zrobić, jest zdefiniowanie problemu. Niestety wiele osób, które wpadło w finansowe tarapaty, oddala ten temat od siebie, żyjąc tak, jakby nic złego się nie wydarzyło. Takie zachowanie doprowadza do pogłębienia i narastania problemu. Wyparcie nie pozwala również na jego świadome rozwiązanie. Dlatego, warto dokładnie obliczyć, ile pieniędzy potrzebujesz, aby utrzymać siebie i rodzinę – jeśli ją posiadasz. Kolejny krok to obliczenie, jak wysokie jest twoje zadłużenie i jakie masz opóźnienia w spłatach. Dotyczy to zarówno niespłaconych zobowiązań wobec banków i firm pozabankowych, jak i wobec dostawców i operatorów mediów, czy opłat za mieszkanie (czynsz, najem).

Choć niekiedy otrzymana kwota może być przytłaczająca, to tylko jeśli w pełni uświadomisz sobie problem, będziesz mógł mu zaradzić i podjąć odpowiednie kroki. Czasami trudno jest samodzielnie znaleźć rozwiązanie, stąd warto swoim problem podzielić się z inną osobą. Może nią być członek rodziny lub bliski znajomy, który jest biegły w finansach. Jeśli nie znasz nikogo z takimi umiejętnościami, możesz sięgnąć po wsparcie specjalisty lub edukować się na własną rękę czytając fachową literaturę.

3 sposoby, jak odbudować swoje finanse osobiste

Obliczyłeś już swoje finansowe potrzeby, a także uświadomiłeś sobie skalę swojego zadłużenia. W zależności od tego, jak kształtuje się twoja sytuacja, możesz wybrać jeden lub więcej sposobów na odbudowanie swoich finansów osobistych. Poniższe propozycje należy dopasować do swoich możliwości i do swoich potrzeb.

Konsolidacja zadłużenia

Wysokie zadłużenie może mocno obciążać twoje finanse. Jeśli obecnie spłacasz kilka różnych zobowiązań finansowych, warto zastanowić się nad połączeniem ich w jedno większe zobowiązanie. Takie możliwości daje kredyt lub pożyczka konsolidacyjna. Jest to forma kredytu lub pożyczki, dzięki której możesz płacić jedną niższą ratę, zamiast kilku odrębnych – po zsumowaniu przeważnie wyższych rat. Jak to możliwe? Podpisując umowę na kredyt konsolidacyjny, bank spłaca w twoim imieniu wszystkie twoje obecne kredyty i pożyczki. Twoją rolą jest zwrócić pieniądze do banku, który udzielił ci konsolidacji. Na ogół twoja nowa rata będzie niższa ze względu na wydłużenie okresu kredytowego. Innymi słowy, im dłuższy będzie okres kredytowania, tym nowa rata będzie niższa. Dzięki temu zabiegowi nie tylko odciążysz swój budżet domowy, ale także będziesz musiał pamiętać o jednej racie do spłaty zamiast kilku, w różnych terminach. Spłata kilku zobowiązań w miesiącu wymaga ciągłego monitorowania kalendarza. Zapominanie o terminie płatności wiąże się niemal każdorazowo z dodatkowymi odsetkami za opóźnienia. Przy kilku zaległościach kwota może być całkiem spora.

Jakie zobowiązania można skonsolidować? Tak naprawdę wiele zależy od instytucji, którą wybierzesz. W zależności od banku możesz skonsolidować jedynie kredyty i produkty bankowe lub zarówno kredyty, jak i pożyczki pozabankowe. Niektóre banki konsolidują już dwa odrębne zobowiązania, inne wymagają np. 3 lub 4 różnych zobowiązań finansowych. Do konsolidacji można włączyć duże kredyty, takie jak kredyt hipoteczny, czy kredyt na samochód, a także mniejsze zobowiązania jak debet na koncie, czy pożyczka dla zadłużonych. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, który bank, lub którą firmę pożyczkową wybierasz.

Pamiętaj także o tym, że kredyt konsolidacyjny wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej i historii kredytowej. Jest to zatem rozwiązanie dla osób, które zaczynają mieć problemy ze spłatą swoich długów, ale jeszcze wywiązują się z nich w wyznaczonym terminie.

Wdrożenie oszczędności

Niekiedy za kłopoty finansowe nie możemy obwiniać losu, lecz swój dość luźny stosunek do wydatków. Wakacje na kredyt, telefon na raty, nowa konsola z limitu odnawialnego w koncie? Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Co więcej, nadmierne wydawanie pieniędzy i życie na kredyt nie jest domeną osób, które zarabiają niewiele. Bardzo często zadłużają się osoby, których dochody przewyższają średnią krajową, a ich zdolność kredytowa pozwala na zaciąganie kilku zobowiązań jednocześnie. Bez wątpienia takim sytuacjom sprzyjają również płatności bezgotówkowe i zakupy w Internecie, po których często nie sprawdza się salda konta. W tym przypadku należy jak najszybciej ograniczyć swoje wydatki i wdrożyć plan oszczędnościowy.

Kontrola wydatków jest korzystna w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy jesteśmy w trudnej sytuacji, czy nie. Bez wątpienia, jeśli jesteśmy pod przysłowiową kreską, redukcja kosztów wydaje się koniecznością. Jak możemy tego dokonać? Przede wszystkim warto gromadzić rachunki za każdy, nawet najdrobniejszy wydatek. Kolejnym krokiem jest spisanie wszystkich swoich wydatków. Możesz to zrobić w przeznaczonym do tego celu zeszycie, w arkuszu kalkulacyjnym lub aplikacji na telefonie. Dzięki temu, że wydatki będą pogrupowane, odkryjesz swoje zakupowe zwyczaje. Zastanów się, czy każdy nowy nabytek związany jest z koniecznością, czy często kupujesz pod wpływem impulsu, by np. poprawić sobie nastrój lub wynagrodzić się za jakieś osiągniecie. Po analizie wyszukaj sposobu, by jak najbardziej ograniczyć koszty. Dobrym sposobem jest planowanie i prowadzenie budżetu domowego. Więcej na temat budżetowania i finansów przeczytasz na blogu strony internetowej lendup.pl.

Dodatkowe dochody

Jedną z podstawowych czynności, które możesz zrobić, będąc w kryzysowej sytuacji, jest zwiększenie swoich dochodów. Choć nie zawsze jest to łatwe, często dopiero faktyczne opały zmuszają do przejęcia inicjatywy i kreatywnego podejścia do dodatkowego źródła dochodu. Pierwszą opcją jest staranie o podwyżkę. Choć to sytuacja przeważnie niezależna od nas. Innym sposobem na dorobienie do pensji są nadgodziny lub dodatkowe zlecenie od przełożonego. Jeśli te opcje nie są możliwe do realizacji, zastanów się, za jakie twoje umiejętności, ktoś z chęcią zapłaci? Może jesteś złotą rączką, pieczesz wyśmienite ciasta lub masz dryg nauczycielski? Warto wyjść do szerszego grona i ogłosić swoje usługi na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Kolejną formą szybkiego zarobku jest sprzedaż. W większości polskich domów znajdziemy meble, ubrania, czy inne przedmioty, które można puścić w obieg. W Internecie jest wiele portali sprzedażowych, dzięki którym możesz zarobić dodatkowe pieniądze. Najważniejsze, abyś się nie poddawał i zaczął działać.

Dodaj komentarz