W Wojskowym o styczniowym powstaniu


W Wielkopolski Muzeum Wojskowym można oglądać wystawę „My się śmierci nie ustraszym…” W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Kuratorem jest Alina Sokołowska.

Powstaniec styczniowy

W tym roku wypada 150 rocznica wybuchu najbardziej krwawego i najdłuższego powstania w historii Polski. Zginęło ponad 30 tysięcy powstańców. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przypomina o ludziach, którzy wówczas zginęli, ich dowódcach, ale także o dniu codziennym, jakie się toczyło.

Na wystawie można zobaczyć dzieła Artura Grottgera z cyklu Polonia – stworzonego w 1863 oraz bogaty zespół grafik pochodzących z gazet i czasopism niemieckich. W prasie niemieckiej, francuskiej, a także brytyjskiej drukowano artykuły poświęcone sytuacji w Polsce, które były ilustrowane sztychami najlepszych współczesnych grafików. Pokazywały sceny potyczek, powstańcze obozy, wsie grabione przez wojska rosyjskie. Inną grupę obiektów stanowi biżuteria patriotyczna niezwykły dowód wyrażenia postawy obywatelskiej wobec zaborcy w sposób niezawoalowany. Można zobaczyć krzyżyki, medaliki i pierścionki z czasów manifestacji warszawskich 1861 r. i „żałoby narodowej” czy komplet złoconej i czarnoemaliowanej biżuterii z napisem „BOŻE ZBAW POLSKĘ”, a także broszkę i kolczyki z trójpolowym herbem Polski, które zostały wykonane znacznie później, ale nawiązują do herbu z pieczęci Rządu Narodowego z 1863 r.

Takie pieczęcie widnieją na dokumentach władz powstańczych pochodzących ze spuścizny po generale Edmundzie Taczanowskim. Można obejrzeć wizerunki generała i jego pięknej żony Anieli z Baranowskich oraz kilka listów pisanych przez niego z powstańczych obozów. Zgromadzono również zbiór fotografii przedstawiających uczestników Powstania, znanych dowódców oddziałów, powstańców bezimiennych, a także polityków z tamtej epoki

Z licznego zbioru broni, która była wtedy używana pokazane zostały na ekspozycji kosy bojowe, karabiny kapiszonowe z bagnetami oraz pistolety. Na zakończenie będzie można zobaczyć dwa egzemplarze „Dziennika Poznańskiego” z 1864 r. informującego o przebiegu procesu berlińskiego, podczas którego osądzono uczestników powstania pochodzących z zaboru pruskiego oraz pamiątki po uwięzionych i zesłanych powstańcach.

Podczas trwania wystawy odbędzie się promocja monety wybitej z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez Narodowy Bank Polski.

Dodaj komentarz