20 lat Poznania w UE


Nie można też zapomnieć o inwestycjach towarzyszących Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. PKM to wspólne przedsięwzięcie miasta, kilku powiatów, województwa i kilkudziesięciu gmin, solidarnie przez nie finansowane. Dodatkowo dzięki wsparciu unijnych funduszy miasto przystosowuje infrastrukturę tak, by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości kolei – np. budując węzeł przesiadkowy przy ul. Grunwaldzkiej.

Korzyści płynące z unijnego wsparcia można wymieniać długo. Centrum Szyfrów Enigma, Wartostrada, zmodernizowana Biblioteka Raczyńskich oraz wnętrza dawnego zamku cesarskiego – to tylko niektóre przykłady. Ale dofinansowanie płynie nie tylko na twarde inwestycje – z obecności Poznania w Unii Europejskiej na co dzień korzystają uczniowie, którzy mogą zdobywać wiedzę w ocieplonych i wyremontowanych szkołach, pacjenci poznańskich szpitali, którzy leczeni są supernowoczesnym sprzętem czy przedsiębiorcy korzystający z bezpłatnych szkoleń.

Przez ostatnie 20 lat stolica Wielkopolski rozkwitła. Dzięki obecności w Unii Europejskiej Poznań stał się prawdziwie europejskim miastem, które dobrze wykorzystało swoją szansę. Wsparcie finansowe, jakie otrzymało miasto, jest ogromne, ale przynależność do UE, bycie częścią systemu wartości, który tworząca ją międzynarodowa społeczność wypracowała i który chroni – jest bezcenne. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz