160 lat Aquanetu


29 marca 1865 r. poznański magistrat zatwierdził „zaprowadzenie wodociągów miejskich”. Była to przełomowa decyzja, dzięki której w ramach miasta powstała nowoczesna, zorganizowana struktura odpowiedzialna za dostawę wody, a w nieco dalszej perspektywie skanalizowanie miasta. Spółka Aquanet chce świętować jubileusz 160-lecia poznańskich wodociągów razem z mieszkańcami.

160 lat Aquanetu

Już w średniowieczu mieliśmy rurmistrzów i nosiwodów. Wodę czerpano wówczas drewnianymi rurami głównie z Bogdanki. W 1847 r. hrabia Edward Raczyński wybudował drewniane wodociągi, w których płynęła woda ze wzgórz winiarskich. Jednak liczba mieszkańców rosła, a warunki sanitarne się pogarszały. Mieszkańcy coraz głośniej wyrażali swoje niezadowolenie, a problem dostrzegały też niemieckie władze Poznania. Poskutkowało to podjętą w 1865 r. uchwałą, która dała podwaliny pod budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

Wtedy ruszyła też budowa Wasserwerke przy Grabenstrasse, czyli Zakładu Wodociągowego przy Grobli. Obiekt zaczął działać już rok później, a w kolejnych latach był wielokrotnie modernizowany. Tak zaczęła historia, którą dziś kontynuuje spółka Aquanet.

– Dziś to nowoczesne i sprawne przedsiębiorstwo, które należy do ścisłej czołówki firm z branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dzięki współpracy z Aquanetem sprawnie zinwentaryzowaliśmy i wymieniliśmy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w centrum miasta. Spółka aktywnie inwestuje też w nowe technologie, razem z Veolią Poznań szukając sposobów na odzyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych. Teraz stoją przed nią kolejne wyzwania związane ze skutecznym zatrzymaniem wody w mieście i budową zbiorników retencyjnych. Jestem przekonany, że one również zakończą się sukcesem.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz