„Rycerskość wieśniacza” i „Pajace” w Teatrze Wielkim


Zapraszamy Państwa na wieczór pełen wrażeń w poznańskim Teatrze Wielkim. Na jego scenie po raz kolejny pokazane zostaną dwie słynne włoskie jednoaktówki: „Rycerskość Wieśniacza” w reż. Leszka Mądzika i „Pajace” w reż. Krzysztofa Cicheńskiego.

Cavalleria 4

„Rycerskość wieśniacza” to wzruszająca opera o miłości, zazdrości i zdradzie. W niezwykłej inscenizacji Leszka Mądzika oświetlenie gra równie istotną rolę, co aktorzy. Z jednej strony oczarowuje, z drugiej – mrozi krew w żyłach. Konwencja werystyczna sprawia, że tematy z pozoru oczywiste i wyeksploatowane stają się tutaj bardzo żywe, niebanalne i skomplikowane.

„Rycerskość wieśniaczą” cechuje wyjątkowa estetyka, nie prowadząca przy tym wcale do przekłamania treści, do deficytu weryzmu w weryzmie. Cały dramatyzm libretta oddany został w interpretacji muzycznej oraz w gestach aktorów śpiewaków – nielicznych i raczej skromnych jak na operową scene, ale bardzo wyraźnych i w pełni podporządkowanych muzycznotekstowej narracji.
Magdalena Lubocka, www.kultura.poznan.pl .
Trailer przedstawienia:

„Pajace” to przede wszystkim opowieść o teatrze. Bohaterami są aktorzy, których życie prywatne zaczyna się przenikać z relacjami postaci granych przez nich na scenie. Całość musi się zakończyć tragedią…

Pagliacci Pajace 1

W zupełnie inny świat przeniósł widzów młody reżyser Krzysztof Cicheński, który postawił na uwspółcześnienie Pajaców” i był to strzał w dziesiątkę. Zamiast tradycyjnych postaci pajaców zobaczyliśmy na scenie społecznych outsiderów (…). Akcja toczy się w opuszczonym budynku, w którym schronienie znaleźli squatersi – pajace. Realistyczna dekoracja buduje specyficzną aurę dla wydarzeń (…). Cicheński podejmuje ważny wątek krytyki społecznej. Wiejską publiczność comedii dell’arte zamienia w wytworne, współczesne towarzystwo, żądne taniej sensacji, pozbawione ambicji przeżywania wyższych wartości artystycznych (…). Trudno o bardziej przemyślaną i konsekwentną wizję reżyserską, aktualną i ważną dla współczesnego odbiorcy (…).
Adam Olaf Gibowski

Trailer przedstawienia:

Oba spektakle poprowadzi Bassem Akiki dyrygent pochodzenia polsko-libańskiego, w ostatnich latach doceniony nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

19 marca, sobota, godz. 19:00

20 marca, niedziela, godz. 18:00

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
www.opera.poznan.pl

Biuro Obsługi Widzów: 61 65 90 280 (pon-pt, 8:00-16:00).

Kasy Teatru czynne pon-sob 13:00-19:00, niedziele (w dniu spektaklu) 16:00-18:00, tel. 61 65 90 231.

Bilety dostępne także na www.bilety.opera.poznan.pl.

 

Dla naszych Czytelników mieliśmy pięć podwójnych zaproszeń na oba spektakle. Konkurs rozstrzygnęliśmy 17 marca.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Fot. Marta Stawska-Puchalska

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz