105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie


– Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza podkreślamy związek Powstania Wielkopolskiego z odradzającą się ojczyzną i z jej wysiłkiem zbrojnym dla obrony granic. Powstańcy wielkopolscy byli również bohaterami wszystkich walk niepodległościowych. Wkład społeczeństwa wielkopolskiego w tym zakresie był ogromny. To nasza duma. Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie. Chcemy świadomość o powstaniu rozpowszechniać nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. I będziemy to konsekwentnie rok po roku dalej czynić. To dla nas wielka radość być w Warszawie, razem, w ramach wielkiej wspólnoty pamięci Powstania Wielkopolskiego – dodał Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Po przemówieniu list od Szymona Hołowni, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odczytał Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu. „Przykłady triumfu bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce dla nas wszystkich powinny być powodem do dumy, a jednocześnie zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o minionych pokoleniach” – napisał w swoim liście marszałek Sejmu.

Głos w imieniu Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza zabrał też Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Kłaniam się wszystkim tym Wielkopolanom za to, że potrafią pielęgnować tradycję i pamięć. Potraficie nadać tym uroczystościom właściwa rangę, która pokazuje, że uroczystości stają się lekcją patriotyzmu w Warszawie, Poznaniu i całej Wielkopolsce – powiedział Stanisław Wziątek.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz