100 lat Uniwersytetu Poznańskiego (ZDJĘCIA)


Jak zwrócił uwagę prezydent Poznania, to nasze uczelnie pozwoliły rozwijać się liderom, którzy podjęli misję rekonstrukcji Ojczyzny w oparciu o wartości demokratyczne. Ukierunkowali nas na Europę, gdzie filary państwowości stanowią wolność, pluralizm, prawa i swobody obywatelskie. Wśród nich były takie osobistości, jak Premier Hanna Suchocka, Profesor Krzysztof Skubiszewski, Jan Nowak-Jeziorański, Stanisław Barańczak, Profesor Zygmunt Ziembiński, Profesor Maciej Zieliński i wielu innych, znakomitych akademików i absolwentów.

– To oni, ukształtowani przez poznańskie uczelnie, przyczynili się do sukcesu w dziejowym momencie transformacji ustrojowej. Korzystajmy z tego potencjału także teraz! W obliczu obecnych rewolucyjnych zmian politycznych, doceniam odwagę środowiska akademickiego i jego głos w sprawach dla naszego kraju fundamentalnych. Pobudzanie aktywności obywatelskiej, zachęcanie do działania na rzecz wspólnoty oraz krzewienie takich wartości, jak humanizm, godność człowieka, praworządność i proeuropejskość to niezwykle istotna rola Uczelni. Jesteście Państwo środowiskiem niezależnym, odważnym i broniącym prawdy – mówił Jacek Jaśkowiak. – Miasto i środowisko akademickie łączy szczególna więź. Jako władze Poznania, chcemy być partnerem dla czołowych poznańskich uczelni oraz wspierać je w dążeniach do wzmacniania roli nauki i wiedzy w rozwoju naszego regionu i kraju. Wierzę, że społeczność akademicka Poznania sprosta tym wyzwaniom i swój potencjał wykorzysta jak najlepiej, rozsądnie czerpiąc z dotychczasowego dorobku. Życzę wielu kolejnych, znaczących osiągnięć. Patrzcie w przyszłość z odwagą i bez kompleksów – tak, jak to robili twórcy idei Uniwersytetu Poznańskiego – zakończył prezydent Poznania.

W uroczystych obchodach 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego wzięli udział znamienici goście – parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy polskich i zagranicznych uczelni, przedstawiciele wielu instytucji oraz przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk.

– Uniwersytet to europejski problem. W latach spokoju wydaje się, że jest to tylko uczelnia, gdzie uczą się studenci, wykładają profesorowie i doktorzy, ale bywają momenty, gdy uświadamiamy sobie, że uniwersytety to rdzeń Europy – gwarancja wolności, przestrzeń publiczna, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać. Pamiętamy, ile dyskusji wywołała decyzja o likwidacji Uniwersytetu Środkowej Europy w Budapeszcie. Liderzy o różnych poglądach na świat, politykę, wolność zabrali głos w tej sprawie. Głos w sprawie zależności między władzą polityczną, a uniwersytetem, granicą wolności, odpowiedzialności za słowo. Pytanie kluczowe brzmi, ile wolności na polskich uczelniach? Po co nam tak naprawde uniwersytety? Czy uniwersytety mają możliwości realizować w pełni tzw. trzecią misję – organizowania życia publicznego poza wykładami – pytał przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. – Misja uniwersytetu to istota europejskości. Europa będzie Europą, a Polska będzie wolnościową demokracją – taką, o jaką walczyliśmy, póki nikt nikogo nie będzie straszył, prześladował, więził za przekonania, ekspresję myśli czy artystyczną wrażliwość.

Historia szkół wyższych w stolicy Wielkopolski zaczęła się w 1919 r. – od powołania do życia Wszechnicy Piastowskiej, rok później przemianowanej na Uniwersytet Poznański. Od 1955 r. uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wcześniej, bo w latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademię Wychowania Fizycznego. Z racji wspólnych korzeni, w wielkim świętowaniu biorą udział wszystkie wymienione uczelnie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz