100 lat Uniwersytetu Poznańskiego (ZDJĘCIA)


– Nowa ustawa z 2018 roku zawiera przepis pozwalający marzyć o powrocie do myśli założycieli, otwiera drogę do federacji – czyli sytuacji, w której poznańskie uczelnie, zarówno wywodzące się z Wszechnicy Piastowskiej, jak i te niezależne, zachowując odrębność władz, struktury, kierunków kształcenia, przyjęłyby status Uniwersytetu Poznańskiego, będącego ich federacją, skupioną wokół władzy naukowej. To byłby bardzo symboliczny uniwersytet – zauważył prof. Andrzej Lesicki.

Świętujący obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zostawią coś dla potomnych. W sąsiedztwie ławeczki Heliodora Święckiego – pierwszego rektora Wszechnicy Piastowskiej wmurowano kapsułę czasu. Trafiły do niej listy do przyszłych władz uczelni i wiele pamiątek, które mają przekazać przyszłym pokoleniom wiedzę na temat czasów, w jakich żyliśmy. Kapsuła czasu ma zostać otwarta podczas uroczystości 200-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Złote pieczęcie dla poznańskich uczelni

Korzystając z okazji, jaką są uroczyste obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, prezydent miasta odznaczył cztery uczelnie, wywodzące się z Uniwersytetu Poznańskiego, złotymi pieczęciami Miasta Poznania.

– Przyjmijcie je jako wyraz uznania dla 100-letniego dorobku uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego: Powołanie 100 lat temu Wszechnicy Piastowskiej stanowi bez wątpienia jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Poznania i regionu – powiedział Jacek Jaśkowiak. – Mamy świadomość, że tradycje akademickie innych polskich czy europejskich miast sięgają znacznie głębiej. W czasach, gdy w Poznaniu pragnienie wiedzy i talent organizacyjny naszych przodków skutecznie tłumił pruski zaborca, swój dorobek naukowy i prestiż budowały już uniwersytety w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Na tym tle nasz „stulatek” wypada bardzo młodo. Nie zmienia to jednak faktu, że dla nas, mieszkanek i mieszkańców Poznania oraz Wielkopolski, jest on źródłem wielkiej dumy. Tym większej, że – czerpiąc ze wspaniałych tradycji Akademii Lubrańskiego i Kolegium Jezuickiego – w ciągu zaledwie 100 lat staliśmy się silnym miastem akademickim i wiodącym ośrodkiem uniwersyteckim w kraju.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz