10 rzeczy, które warto wiedzieć o przewozie roweru autobusem lub tramwajem


Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a na ulicach coraz częściej pojawiają się rowerzyści. W odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości przewozu rowerów w autobusach i tramwajach na liniach organizowanych przez ZTM przygotowaliśmy  krótki poradnik. Zdarza się, że rowerzysta staje przed koniecznością przewiezienia swojego jednośladu autobusem bądź tramwajem. Jest to możliwe w niemal wszystkich pojazdach MPK Poznań   (poza najkrótszymi autobusami i najstarszymi tramwajami, w których ze względów technicznych i bezpieczeństwa jest to wykluczone) oraz w części autobusów pozostałych operatorów. Przypominamy zasady pozwalające bezpiecznie przewieźć rower, życząc jednocześnie udanych wycieczek rowerowych.

tramwaj 12
10 rzeczy, które warto wiedzieć o przewozie roweru autobusem lub tramwajem:

1. Na liniach organizowanych przez ZTM rower możesz przewozić tylko w pojazdach odpowiednio oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych.
Przypominamy, że każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez ZTM jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

2. W autobusie i tramwaju ustawiasz rower tylko w wyznaczonym i oznakowanym piktogramem miejscu.

3. Prawidłowo zabezpiecz rower.

Jeśli pojazd jest wyposażony w uchwyt do koła roweru – rower ustaw przeciwnie do kierunku jazdy, umieszczając przednie koło w uchwycie.

Jeśli pojazd nie jest wyposażony w uchwyt, wykorzystaj pasy mocujące: Rower ustaw przodem do kierunku jazdy, oprzyj go o poziomą poręcz i przypnij w dwóch miejscach pasami mocującymi tak, aby odległość między rowerem a poręczą była jak najmniejsza.4.    Zwracaj uwagę, aby rower przewozić w sposób niezagrażający bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, niestwarzający możliwości wyrządzenia szkody, nieprzeszkadzający współpasażerom i nienarażający ich na niewygody.
5. Przez całą podróż nadzoruj rower. Ponosisz odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe na skutek przewożenia roweru.

6. Jeśli w pojeździe pojawi się osoba niepełnosprawna na wózku lub rodzic z dziecięcym wózkiem – ustąp miejsca i wysiądź z pojazdu (nie możesz przewozić roweru nie zabezpieczając go w wymagany sposób).

7. Przewóz roweru na liniach organizowanych przez ZTM Poznań nie podlega opłacie.

8. Osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w pojeździe mogą zostać niedopuszczone do przewozu lub wyproszone z pojazdu.

9. Pamiętaj! Możliwość przewozu roweru to przywilej, dlatego korzystając z niego, należy pamiętać o wzajemnym szacunku i zachowaniu dobrych relacji między wszystkimi uczestnikami podróży.

10. Każdy pasażer powinien też wiedzieć, że ewentualne skargi i wnioski można składać osobiście lub pisemnie w Punktach Obsługi Klienta ZTM, a także za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie www.ztm.poznan.pl lub na adres elektroniczny: ztm@ztm.poznan.pl.

Skargi i wnioski pasażerów w sprawach związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej rozpatrują także właściwi operatorzy (przewoźnicy) w zakresie ich kompetencji.

Dodaj komentarz