10 pomysłów na weekend w Poznaniu


Wszystko wskazuje na to, ze czeka nas bardzo pogodny weekend. Prognozy wskazują, że w sobotę, w ciągu dnia termometry pokażą 9, a w niedzielę nawet 15 stopni Celsjusza. Nie przewiduje się też opadów deszczu. Podpowiadamy, co robić w tak ładną pogodę.

Słonie, foki i podróż kolejką

Wiele atrakcji czeka na poznaniaków w weekend w Nowym Zoo. W sobotę, o godz. 11 można będzie wysłuchać opowieści o słoniach, a o godz. 12.15 zobaczyć trening medyczny fok Nelly i Wiki. Nudzić nikt nie będzie się też w niedziele. O godz. 11.30 w Pawilonie Zwierząt Nocnych będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o galago sengalskim, a o godz. 12.15 ponownie zobaczyć trening fok. Na najmłodszych czeka dodatkowa niespodzianka. Z powodu wyjątkowo ładnej pogody w niedziele uruchomiona zostanie kolejka. Przejażdżki z przewodnikiem będą się odbywać co godzinę – od 9.30 do 14.30.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/Zoo-Pozna%C5%84-Official-Site-1475315479348773/

Sporo będzie działo się w weekend także w Starym Zoo. W niedzielę, o godz 13 w pawilonie zwierząt zmiennocieplnych otwarty zostanie uroczyście nowy wybieg. Pracownicy ogrodu opowiedzą wiele ciekawostek o swoich podopiecznych – kajmanach i krokodylach.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/starezoopoznan/

 

Maniacka Dziesiątka

W weekend teren wokół jeziora Maltańskiego opanują biegacze. W niedzielę odbędzie się bieg „Recordowa Dziesiątka”, która jest kontynuacją biegu „Maniacka Dziesiątka”. Zawodnicy wyruszą w samo południe. Start biegu ulokowano na ul. abpa A. Baraniaka, a metę na terenie toru regatowego Malta. Uczestnicy zabawy będą mieli do pokonania dystans 10 km. Na trasie dopingować ich będą zespoły muzyczne. Dla zdobywców sześciu pierwszych miejsc (w kategoriach kobiet i mężczyzn) przewidziano nagrody finansowe. Spróbować swoich sił w biegu na 100, 250 i 500 metrów będą mogli też najmłodsi poznaniacy. Ich poczynaniom przyglądać się będzie gość specjalny – wybitny sportowiec i założyciel Akademii Lekkoatletycznej, Marcin Urbaś, który wcieli się w rolę łowcy młodych talentów.

Biuro zawodów będzie czynne w sobotę – w godz. 16-21 oraz niedzielę – od godz. 7.30 do 11.

Więcej informacji na stronie: http://maniacka.kbmaniac.pl/

Spektakl „Spójrz na mnie”

Miłośnicy teatru, spragnieni nowych wrażeń, mogą wybrać się w weekend do Centrum Kultury Zamek. W sobotę, o godz. 19, w Sali Wielkiej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Spójrz na mnie” – w reżyserii Adama Ziajskiego. Na scenie, oprócz artystów z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, zaprezentują się niewidomi aktorzy. Widzowie będą odbierać przedstawienie głównie słuchem – na czas spektaklu otrzymują słuchawki.

Adam Ziajski postanowił zbudować swój spektakl na doświadczeniu niewidzenia. Przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z osobami niedowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. Spośród nich wybrał bohaterów spektaklu- reportażu teatralnego, którzy wystąpią na scenie obok aktorów Teatru Śląskiego. Spróbują przedstawić na scenie świat, którego nie da się zobaczyć.

Więcej informacji: http://ckzamek.pl/wydarzenia/2733-teatr-powszechnyspojrz-na-mnie-rez-adam-ziajskitea/

Rodzinne czytanie

Najmłodsi poznaniacy, wraz z rodzicami, mogą wybrać się w sobotę do Biblioteki Raczyńskich (Biblioteka dla Dzieci, pl. Wolności 19 – wejście od Al. Marcinkowskiego 23). O godz. 11 rozpocznie się tam Rodzinne czytanie z asz.teatrem. Dzieci poznają bohaterów bajki „Żabek i Ropuch” Arnolda Lobela. To historia o dwóch przyjaciołach, którzy bardzo się od siebie różnią. Dzieło uchodzi zaklasykę amerykańskiej literatury dziecięcej. Wstęp wolny.

Więcej informacji: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=2551&Itemid=100

 

Ach, ten gorset…

W co ubierały się elegantki w Poznaniu w XIX wieku? Co nosili ówcześni dandysi? Skąd mieszkanki Poznania wiedziały, jakie parasolki, wachlarze i torebki są najmodniejsze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w sobotę w filii Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach (ul. Rubież 14a/37). O zmianach stylu życia i idących za nimi zmianami fasonów, a także o tym, co można było wyczytać ze stroju, opowiedzą autorki książki „Ach, ten gorset!” Karolina Tomczyk-Kozioł i Agnieszka Urbańska. Wykładowi będzie towarzyszył pokaz strojów. Wydarzenie pt. „Ach, ten gorset!” Spotkanie o modzie nie tylko XIX-wiecznej” rozpocznie się o godz. 12. Wstęp wolny.

Więcej informacji: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2511&Itemid=100

Koncert z okazji Dnia Kobiet

W niedzielę, w Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1) odbędzie się Koncert z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu Orkiestry Amadeus. Na scenie wystąpi rodzinny duet – Krzysztof i Jakub Jakowicz, a także młoda, utalentowana skrzypaczka Ines Issel Burzyńska. Artystów poprowadzi dyrygentka Agnieszka Duczmal. Występ rozpocznie się o godz. 18. Bilety w cenie 30, 40 i 50 zł można kupić w Centrum Informacji Miejskiej lub za pomocą strony internetowej: https://www.bilety24.pl/. Mecenasem koncertu jest Miasto Poznań.

Więcej informacji: http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/events/2018-03-11/koncert-z-okazji-dnia-kobiet-w-wykonaniu-orkiestry-amadeus,100220.html

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok

W niedzielę na INEA Stadionie Lech Poznań zmierzy się z Jagiellonią Białystok. Mecz rozpocznie się o godz. 15.30. Poznański klub zaprasza na trybuny także młodzież szkolną. W ramach akcji „Kibicuj z klasą” potyczkę będą mogły bezpłatnie obejrzeć grupy zorganizowane dzieci i młodzieży w wieku do 16. roku życia. Informacje o biletach: http://www.ineastadion.pl/aktualnosci.html.

Więcej o akcji „Kibicuj klasą”:  https://www.lechpoznan.pl/en/aktualnosci,2,kibicuj-z-klasa-podczas-meczu-lpojag,29967.html

Wycieczka z przewodnikiem

Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o zasłużonych Wielkopolanach XIX wieku, mogą wziąć udział w niedzielnej wycieczce z przewodnikiem. Spacer rozpocznie się o godz. 11, przedPałacem Działyńskich (Stary Rynek 78). Podczas wycieczki uczestnicy poznają historię takich postaci, jak Klaudyna Potocka, Emilia Sczaniecka, Tytus Działyński, Edward Raczyński, Karol Marcinkowski i wielu innych. Organizatorem akcji jest grupa przewodników PoPoznaniu.pl.

Wycieczki prowadzone są w konwencji „free walking tour”. Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbywają się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Po jego zakończeniu można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Więcej informacji: http://popoznaniu.pl/

Słoń Trąbibombi

Czy żyrafa ma długą szyję? Czy krokodyle mieszkają tylko nad Nilem? Nad tym wszystkim dzieci będą zastanawiać się wspólnie ze Słoniem Trąbibombim. Przedstawienie z tym tytułowym bohaterem będzie można zobaczyć w niedzielę, o godz. 10.30 na Scenie Nowej CK Zamek. Sztuka, inspirowana wierszami Jana Brzechwy, została wzbogacone o brzmienie instrumentów perkusyjnych. Spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 1-5 lat. Bilety w cenie 16 zł można nabyć w kasie CK Zamek lub przez serwis internetowy Bilety24.pl.

Więcej na ten temat: http://teatratofri.pl/slon-trabibombi-scena-nowa/

Otwarcie Pawilonu

Koncert duetu BNNT, występ Wojciecha Bąkowskiego i queerowy performance Belli Ćwir zainaugurują w piątek otwarcie Pawilonu (ul. Ewangelicka 1) – dawnej Nowej Gazowni. Zabawa rozpocznie się o godz. 20. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. To nie koniec atrakcji. W sobotę, o godz. 19 na gości czeka pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Muzykanci II, w reżyserii Agaty Biskup i Przemysława Czapurko. Inspiracją do powstania produkcji stało się arcydzieło sztuki filmowej – „Muzykanci” Kazmierza Karabasza z 1960 r. Po seansie zaplanowana została dyskusja. Wstęp wolny.

Szczegółowy program wydarzeń, które odbędą się w Pawilonie, można znaleźć na: http://www.pawilon.org/

źródło poznan.pl

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz