Zobacz wystawę „Ogród Jordanowski nr 2 wczoraj i dziś”


Ogród Jordanowski Nr 2 znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i Przybyszewskiego w Poznaniu zaprasza na wystawę archiwalnych zdjęć „Ogród Jordanowski Nr 2 wczoraj i dziś”. Mało kto wie, że jeszcze przed wojną w tym miejscu znajdowała się stacja nadawcza Radia Poznańskiego.

Najważniejsze wydarzenia z historii Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 w Poznaniu:

1927 r. – Na terenie u zbiegu alei Przybyszewskiego i obecnej ul. Bukowskiej powstaje stacja nadawcza Radia Poznańskiego.

1945 r.  – Na pustym placu po zlikwidowanych masztach poznańskiej rozgłośni radiowej powstaje „Plac Gier i Zabaw”.

Maszty Radia Poznańskieg - NAC

Lata 50-60.  – Młodzież przebywająca na terenie „Placu Gier i Zabaw” miała do dyspozycji piaskownice, huśtawki, boisko z bramkami do gry w piłkę nożną i duży wybetonowany plac, na którym w okresie zimowych mrozów organizowano lodowisko. Natomiast wewnątrz baraku pełniącego funkcję świetlicy i zarazem pomieszczeń administracyjnych, socjalnych, młodzież mogła korzystać ze stołu tenisa stołowego oraz gier świetlicowych. Z tak wyposażonej placówki korzystała młodzież głównie z tzw. „starych” Jeżyc, Grunwaldu i Ogrodów. Zdarzało się, że dojeżdżano również z bardziej odległych części miasta.

Lata 70-80. – Mimo trudnych warunków lokalowych placówka prowadziła ożywioną działalność. Odbywały się w niej turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, gier w szachy, warcaby, scrabble, letnie spartakiady, różnego rodzaju konkursy w tym wiedzy o Poznaniu, rysunkowe, czytelnicze, wokalne oraz baliki. Organizowano też konkursy ze znajomości przepisów ruchu drogowego i egzaminy na kartę rowerową. Dużą popularnością cieszyły się festyny sportowo-rekreacyjne organizowane z okazji Dnia Dziecka.

1987 r. – W okresie wakacji letnich placówka zorganizowała rekordowe kolonie dla dzieci z dzielnic: Jeżyce, Grunwald i Ogrody.

Ogród Jordanowski Nr 2 w Poznaniu - PRL (2)

1992 r. – Decyzją nr 29/92 Kuratora Oświaty z dnia 27 lutego 1992 r. „Plac Gier i Zabaw” z dniem 1.04.1992 r.  został przekształcony w placówkę oświatowo-wychowawczą o nazwie „OGRÓD JORDANOWSKI NR 2”.

2004 r. – Dyrektorem placówki została Grażyna Lück-Kubalewska, przed którą funkcję dyrektora pełnili: Lech Labiak i Anna Szymanek-Idziak.

2005 r. – Rozpoczęły się zmiany organizacyjne i prace remontowe. Odnotowano wzrost liczby wychowanków korzystających z atrakcyjnych zajęć np. koszykówka, tenis stołowy, tenis ziemny, siatkówka, scrabble, bilard, zajęcia taneczne, zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne i wiele innych.

2006 r. – W „Głosie Wielkopolskim” ukazuje się obszerny reportaż o działalności placówki. „W Ogrodzie Jordanowskim Nr 2 przy ulicy Przybyszewskiego dzieci nie nudzą się nigdy…” – pisał najpopularniejszy dziennik w Wielkopolsce.

2006 r.  – Odbyła się pierwsza Olimpiada Sportowa Przedszkolaków i Pierwszoklasistów.

Olimpiada Pierwszoklasistów i Przedszkolaków w Ogród Jordanowski Nr 2 w Poznaniu

2007 r. – Powstały plany i projekty modernizacji obiektu, w których uczestniczyli studenci Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej.

2009 r. – Rozpoczęła się modernizacja Ogrodu Jordanowskiego Nr 2.

2010 r.  – Prace budowlane na terenie placówki.

2011 r.  – 1 lipca odbył się pierwszy turniej sportowy o Puchar Dyrektora Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 na nowo oddanym boisku typu ORLIK.

2012 r. – Odbył się pierwszy KOLOROWY MECZ „Niebiesko – Czarni czyli Policjanci kontra Księża”, a na koniec wydarzenia śpiewał Wojtek Korda.

2013 r. – Odsłonięto ławeczkę legendarnego piłkarza Piotra Reissa.

2014 r.  – Odsłonięto ławeczkę Prezydenta Miasta Poznania Macieja Frankiewicza.

Ławeczka Macieja Frankiewicza w Ogród Jordanowski Nr 2 w Poznaniu

2015 r. – Odsłonięto ławeczkę doktora Henryka Jordana.

2015 r. – Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej uznały, że ORLIK na terenie Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 jest w gronie najlepiej wykorzystywanych obiektów w Polsce.

2016 r. – Odbyła się X Olimpiada Sportowa Przedszkolaków i Pierwszoklasistów.

Tomasz Woźniak, fot. NAC, Archiwum Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 w Poznaniu

Dodaj komentarz