Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że od 27 czerwca wprowadzone zostają zmiany w przystankach na obszarze Poznania, Lubonia, Puszczykowa oraz gminy Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Mosina, Rokietnica.
Poznań:
Przystanki „na żądanie” przemianowane na stałe:
- Katowicka – na ulicy Baraniaka,
- Sempołowskiej – na ulicy Opolskiej,
Przystanki stałe przemianowane „na żądanie”:
- Będzińska – na ulicy Opolskiej,
- Bielniki – na ulicy Droga Dębińska,
- Bożeny – na ulicy Warszawskiej,
- Buczka – na ulicy Leszczyńskiej,
- Chemiczna – na ulicy Bałtyckiej oraz Hlonda,
- Chojnicka – na ulicy Słupskiej,
- Chrzanowska – na ulicy Ostrowskiej,
- Cieszyńska – na ulicy Opolskiej,
- Czekalskie – na ulicy Krańcowej,
- Deszczowa – na ulicy Morasko,
- Dojazd – na ulicy Dojazd i Alejach Solidarności,
- Dolna Wilda – na ulicy Dolna Wilda,
- Drużynowa – na ulicy Góreckiej,
- Fabianowo – na ulicy Głogowskiej (droga serwisowa),
- Folwark Edwardowo – na ulicy Bukowskiej,
- Forteczna – na ulicy Fortecznej,
- Gałczyńskiego – na ulicy Strzegomskiej,
- Górska – na ulicy Smołdzinowskiej,
- Instytut MR – na ulicy Biskupińskiej,
- Junikowo Stacja – na ulicy Grunwaldzkiej dla linii nr 716,
- Krzesiny Wiadukt – na ulicy Tarnowskiej,
- Lokomotywownia – na ulicy Kobylepole,
- Lubieńska – na ulicy Zakopiańskiej,
- Lutycka I – na ulicy Lutyckiej,
- Lutycka II – na ulicy Lutyckiej,
- Nad Jeziorem – na ulicy Chojnickiej,
- Nad Krzesinką – na ulicy Krzywoustego (droga serwisowa),
- Nowe Kotowo – na ulicy Głogowskiej (droga serwisowa),
- Okopowa – na ulicy Fortecznej,
- Os. Rusa/Szpital – na ulicy Szwajcarskiej w kierunku pętli Franowo ,
- Owcza – na ulicy Złotowskiej,
- Perzycka – na ulicy Perzyckiej,
- POD Ławica – na ulicy Złotowskiej,
- POD Rusałka – na ulicy Koszalińskiej,
- Przełęcz – na ulicy Czechosłowackiej,
- Rakoniewicka – na ulicy Czechosłowackiej,
- Rydzowa – na ulicy Starołęckiej,
- Sanocka – na ulicy Pokrzywno,
- Siewierska – na ulicy Tarnowskiej,
- Sobiesława – na ulicy Browarnej,
- Spławska – na ulicy Ostrowskiej,
- Starołęka Wielka – na ulicy Starołęckiej dla linii nr 527,
- Strzeszyńska I – na ulicy Strzeszyńskiej,
- Strzyżowska – na ulicy Pokrzywno,
- Sucholeska – na ulicy Strzeszyńskiej,
- Synów Pułku – na ulicy Strzeszyńskiej,
- Szczawnicka – na ulicy Szczawnickiej,
- Szpital Rehabilitacyjny – na ulicy Słupskiej,
- Świerczewo – na ulicy Opolskiej i Leszczyńskiej,
- Tarczowa – na ulicy Góreckiej,
- Termy – na ulicy Termalnej (tylko przystanki autobusowe),
- Tomaszowska – na ulicy Czernichowskiej,
- Truskawiecka – na ulicy Druskienickiej,
- Turystyczna – na ulicy Kierskiej,
- Wiadukt – na ulicy Torowej,
- Wiankowa – na ulicy Baraniaka,
- Wołkowyska – na ulicy Baraniaka,
- Zaklikowska – na ulicy Ożarowskiej,
- Zawady – na ulicy Zawady, Podwale i Hlonda (tylko przystanki autobusowe),
- Zgorzelecka – na ulicy Bukowskiej,
- Ziemowita – na ulicy Browarnej,
- Żeglarska – na ulicy Starołęckiej.
Przystanki „na żądanie” obowiązujące od 27 czerwca na terenach poszczególnych gmin:
Gmina Dopiewo:
- Dąbrowa: Krótka, Poprzeczna, Szkolna,
- Dąbrówka: Las,
- Dopiewo: Ośrodek Zdrowia, Polna,
- Gołuski: Szkolna,
- Konarzewo: Os. 25-lecia,
- Palędzie: Leśna, Nowa,
- Skórzewo: Szarotkowa,
- Zakrzewo: Bukowska, Sportowa, Świerkowa, Zacisze.
Gmina Komorniki:
- Chomęcice: Podgórna, Szkoła,
- Głuchowo: Morelowa, Spokojna, Stawna (na ulicy Komornickiej przy sklepie), Tęczowa,
- Komorniki: Fabianowska, Jałowcowa, Jeziorna (na ulicy Poznańskiej), Kolejowa, Ks. Wawrzyniaka, Lubońska, Magazynowa, Nowa, Os. Parkowe, Wirowska, Wiśniowa,
- Łęczyca: Dworcowa, Łęczycka, WPN,
- Plewiska: Boisko, Podgórna, Południowa, Słoneczna, Szkolna, Wołczyńska, Zachodnia,
- Rosnowo: Rosnowo,
- Rosnówko: Dom Kultury,
- Szreniawa: Dworcowa, Nowa,
- Walerianowo: Brzozowa, Bukowa,
- Wiry: Brzoskwiniowa, Laskowska, Nowa, Południowa, Wirowska,
Gmina Kórnik:
- Borówiec: Deszczowa, Las, Łąkowa, Pod Borem, Rekreacyjna,
- Jaryszki: Działki, Składowa,
- Kamionki: Lisia, Lotnicza, Łąkowa, Platanowa, Polna,
- Koninko: Drukarska, Dziennikarska, Las, Pisarska,
- Szczytniki: Nad Wodą, Sarnia,
- Żerniki: Skrzyżowanie.
Luboń:
- Buczka – na ulicy Buczka,
- Cmentarz – na ulicy Cmentarnej,
- Dębiecka – na ulicy Armii Poznań,
- Dworcowa – na ulicy Fabrycznej,
- Factory Outlet – na ulicy Dębieckiej,
- Klonowa – na ulicy Wojska Polskiego,
- Kwiatowa – na ulicy Kwiatowej,
- Leśna – na ulicy Armii Poznań,
- Niepodległości – na ulicy Powstańców Wielkopolskich,
- Okrzei – na ulicy Pułaskiego,
- Ośrodek Kultury – na ulicy Jana III Sobieskiego,
- PKP – na ulicy Dworcowej,
- Podgórna – na ulicy Jana III Sobieskiego,
- Polna – na ulicy Kwiatowej,
- Poprzeczna – na ulicy Poprzecznej,
- Przemysłowa – na ulicy Niepodległości,
- Puszkina – na ulicy Żabikowskiej,
- Rydla – na ulicy Walki Młodych,
- Studzienna – na ulicy Studziennej,
- Szkolna – na ulicy Wojska Polskiego,
- Świerkowa – na ulicy 11 Listopada,
- Traugutta – na ulicy 11 Listopada i Traugutta,
- Walki Młodych – na ulicy Walki Młodych.
Likwidacji ulega przystanek: Luboń/Kocie Doły.
Gmina Mosina:
- Babki: Babki, Babicka, Jednostka Wojskowa, Ośrodek Zdrowia,
- Czapury: Głuszynka, Gromadzka, Stacja Energetyczna, Warta,
- Daszewice: Leśna, Lipowa,
- Dymaczewo Nowe: Dymaczewo Nowe,
- Dymaczewo Stare: Dymaczewo Stare,
- Krosinko: Krosinko, Ludwikowska,
- Mosina: Rondo,
- Wiórek: Podleśna,
Puszczykowo:
- Dworcowa – na ulicy Dworcowej,
- Dworzec Kolejowy – na ulicy Poznańskiej,
- Nadwarciańska – na ulicy Nadwarciańskiej,
- Nadwarciańska Las – na ulicy Nadwarciańskiej,
- Źródlana – na ulicy Poznańskiej,
Gmina Rokietnica:
- Bytkowo: Pawłowicka, Porzeczkowa,
- Cerekwica: Przybrodzka,
- Kiekrz: Czereśniowa, Czysta, Polna, Starzyńska,
- Krzyszkowo: Koszycy,
- Mrowino: Gniewka, Kopernika, Leszka, Park, Towarowa,
- Napachanie: Park, Starzyńska,
- Pawłowice: Pawłowicka,
- Przybroda: Kolejowa,
- Rokietnica: Boczna, Golęcińska, Leśna, Mickiewicza, Rolna, Spokojna, Topolowa, Trakt Napoleoński,
- Rostworowo: Jodłowa, Sobocka,
- Sobota: Kasztanowa, POZ BRUK,
- Żydowo: Pętla (tylko dla kursów z/do Przecławia).
Pozostałe przystanki na terenie Lubonia, Puszczykowa oraz gminy Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Mosina, Rokietnica będą traktowane jako stałe.
Przystanki, które do tej pory były „stałe”, a z dniem 27 czerwca staną się przystankami „na żądanie”, zostały wybrane w wyniku przeprowadzonej analizy wymiany pasażerskiej. To miejsca, w których wsiada/wysiada najmniej pasażerów albo ruch odbywa się w wybranych godzinach. Zmiany mają na celu usprawnienie przewozów (liczba przystanków nie zwiększa się).
Prosimy pasażerów, którzy będą wysiadać na wskazanych powyżej przystankach, by – jak zawsze w przypadku przystanków „na żądanie” – sygnalizowali chęć opuszczenia autobusu naciskając właściwy przycisk wewnątrz pojazdu. Natomiast pasażerowie oczekujący na tych przystankach na przyjazd autobusu powinni stanąć w takim miejscu, by być widocznym dla kierowcy i zasygnalizować ręką intencję wejścia do pojazdu.
Przypominamy, że przystanki „na żądanie” są wliczane do opłaty za przejazd z tPortmonetki. Przystanki „na żądanie” są uwzględniane również przy okresowych biletach trasowanych:
6-, 18- i 24-przystankowych.