Wyrok na słynne dęby na łęgach rogalińskich


Około 100 wierzb zasadzono na łęgach rogalińskich w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego dębu „Orzeł”, który jest symbolem tego miejsca przyciągającym tu rzesze fotografów krajobrazu i przyrody. Wywołało to ich protesty, bo uważają, że nasadzenia diametralnie zmieniają walory krajobrazowe tego najbardziej atrakcyjnego wizualnie fragmentu łęgów. Z biegiem czasu zasłonią one szlachetne dęby i zupełnie zdewastują magiczny krajobraz, który przyciągał tutaj artystów.

Malownicza panorama nadwarciańskich łęgów w okolicy Rogalinka to miejsce uwielbiane przez fotografów, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. To jedno z największych skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych w Europie. Ich fantazyjne kształty od lat stanowią natchnienie dla artystów i malarzy. Skąd bierze się fascynacja ogromem i majestatem tych starych drzew? W czasach pogańskich okazałe dęby uznawano za święte. Od tamtej pory niewiele się w tej kwestii zmieniło – cały czas przyciągają one swoją magią, niegdyś malarzy, obecnie fotografów.

Obszar łęgów objęty jest ochroną. W 1994 r. utworzono Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Łęgi Rogalińskie, a w 1997 roku – Rogaliński Park Krajobrazowy. W 2007 r. teren włączono do sieci Natura 2000 poprzez utworzenie strefy ochrony ptaków Ostoja Rogalińska.

Z pewnością poważnym zagrożeniem są niekorzystne zmiany klimatyczne, w tym stepowienie Wielkopolski, jak również zmiany stosunków wodnych, stres wodny, silne wiatry, uderzenia piorunów. Jednak dochodzą do tego nasilające się szkody czynione przez ludzi.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Zapraszamy do współpracy wszystkich, dla których zachowanie takich unikatowych krajobrazowo miejsc ma znaczenie na naszą grupę na fb. Każda chętna osoba do wsparcia się przyda.

Dodaj komentarz