Aktywni lokalnie nagrodzeni (GALERIA)


Już po raz trzynasty w Tarnowie Podgórnym odbył się Koncert Noworoczny pod patronatem wójta Tadeusza Czajki. Tym razem zatytułowany był „Battaglia la musica”. Wręczono także statuetki „Aktywni lokalnie”.

 

Galeria zdjęć – część 1 – zobacz tutaj kliknij

Koncert Noworoczny w Tarnowie Podgórnym na zdjęciach cz. 2: zobacz tutaj kliknij

W sobotę (14 stycznia) w hali OSiR zabrzmiały Marsz Radetzky’ego oraz najpiękniejsze melodie muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. A to za sprawą występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa, Orkiestry Dętej „Da Capo” pod dyrekcją Krzysztofa Zaremby i Teatru Tańca Sortownia, którego choreografem jest Piotr Bańkowski.

Impreza rozpoczęła się częścią oficjalną, podczas której wójt Tadeusz Czajka wręczył wyróżnienia „Aktywny Lokalnie” osobom, które swoją pracą i zaangażowaniem szczególnie przysłużyły się tarnowskiej społeczności. Nie zabrakło łez wzruszenia, gromkich braw, ani muzycznych upominków dla wyróżnionych.

Pierwsza ze statuetek powędrowała do rąk Heleny Łeszyk, która przez 24 lata była radną Gromadzkiej i Gminnej Rady Narodowej, a następnie radną Rady Gminy Tarnowo Podgórne pierwszej kadencji. W 1965 roku została wybrana sołtysem Przeźmierowa i pełniła tę funkcję przez 33 lata. – Uczestniczyła w organizowaniu wszystkich społecznych komitetów, powstających na rzecz rozwoju infrastrukturalnego Przeźmierowa – mówiła w laudacji szefowa promocji gminy Agnieszka Rzeźnik. – Będąc przez 18 lat sekretarzem Komitetu Rodzicielskiego przy Szkole Podstawowej dbała o tworzenie jak najlepszych warunków dla nauki i wychowywania kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Wytrwale aktywizowała i zachęcała mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz podnoszenia komfortu życia w Przeźmierowie. Potrafiła jednoczyć różne grupy pokazując, że najważniejszym celem dla wszystkich zawsze powinno być ogólne dobro społeczeństwa. Zachęcała do pielęgnowania sąsiedzkich relacji poprzez spotkania, rozmowy i wspólne spędzanie wolnego czasu. Współtworzyła i aktywnie działała w Kole Gospodyń Wiejskich, które stanowiło miejsce integracji i wzajemnego wsparcia dla mieszkanek Przeźmierowa. Zaangażowanie w bezinteresowną pracę na rzecz społeczności lokalnej wyniosła  z domu rodzinnego, a potem zaszczepiła swoim dzieciom, które dzisiaj również działają społecznie.Pozostaje osobą otwartą na potrzeby drugiego człowieka, zainteresowaną rozwojem Przeźmierowa. Bez wątpienia jest skarbnicą wiedzy na temat najnowszej historii tej miejscowości.

Drugą statuetkę otrzymał Kazimierz Szulc, który od 34 lat aktywnie społecznie uczestniczy w życiu Gminy Tarnowo Podgórne. Przez trzy kadencje członek rady sołeckiej Tarnowa Podgórnego. Założyciel i działacz społecznych komitetów wodociągowania i gazyfikacji Gminy. Inicjator wielu inwestycji realizowanych społecznie.  Zaangażowany w rewitalizację zabytkowego tarnowskiego kościoła pw. Wszystkich Świętych w latach 1987 – 1989 oraz 2010 – 2014. Inicjator odbudowy poniemieckiego cmentarza ewangelickiego w Tarnowie Podgórnym i przekształcenia go w Park Pamięci, autor książki dokumentującej te działania. Członek zespołu pracującego nad opracowaniem dziejów gminy Tarnowo Podgórne – współautor historii parafii katolickiej i ewangelickiej. Ściśle związany z tarnowską parafią, od 1983 roku członek Rady Duszpasterskiej. Inicjator i przewodniczący komitetu rozbudowy cmentarza parafialnego, na którym według jego pomysłu postawiono Pomnik Żołnierza. Promotor polsko-niemieckich kontaktów na rzecz partnerstwa między narodami w ramach Stowarzyszenia Pojednanie Tarnowo Podgórne – Blitzenreute i Związku Niemieckiej Młodzieży Katolickiej. Szczególnie zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym. Inicjator i organizator piętnastu cykli letnich wczaso-rekolekcji, odbywających się w parafii w Tarnowie Podgórnym w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Współzałożyciel utworzonego w 2008 roku Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR, którego był prezesem w latach 2012 – 2016. Nieustannie podejmuje działania na rzecz integracji  środowiska osób niepełnosprawnych, jest współorganizatorem i promotorem wielu ważnych wydarzeń w Stowarzyszeniu. Z zamiłowania fotograf i dokumentalista życia lokalnej społeczności.

Wyróżniono także trzy osoby zawodowo zasłużone dla gminy Tarnowo Podgórne, które zakończyły wieloletnią pracę. To skarbnik Urzędu Gminy Justyna Witkowiak, prezes Tarnowskiej Gospodarki Komunalnej Edward Sobański oraz komendant policji Waldemar Kocurek.

W drugiej części na publiczność czekały wyłącznie wrażenia artystyczne.

Zdjęcia Adam Michta

Dodaj komentarz