Ponad 800 wystawców, setki nowości produktowych, rynkowe premiery, designerskie perły producentów materiałów budowlanych, spotkania ze światowej sławy architektami, mistrzowskie pokazy i prezentacje technik montażowych – 2 lutego rozpoczyna się 25. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2016.
W programie zaplanowano wiele merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej m.in. w ramach Dni Inżyniera Budownictwa, podczas których omawiane będą zmiany w przepisach w zakresie energooszczędności w budownictwie. Tematyka energooszczędności zostanie rozwinięta podczas VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego poświęconego ekologicznemu budownictwu drewnianemu w standardzie pasywnym, ekonomicznym korzyściom budynków pasywnych i rewitalizacji istniejących budynków do standardu pasywnego. W Poznaniu pojawią się przedstawiciele sieci zakupowych i dystrybucyjnych z Europy, Afryki i Azji.
Budowlańcy na żywo
Dobre praktyki montażu okien, drzwi, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych technik montażowych, mocowań oraz narzędzi będzie można poznać w ramach interaktywnego pokazu Monteriada, organizowanego przez Związek Polskie Okien i Drzwi. W trakcie BUDMY odbędą się też zmagania młodych dekarzy i parkieciarzy o tytuł mistrza Polski. Patronat nad imprezą objął „Nasz Głos Poznański”. Zwycięzcy reprezentować będą Polskę na Mistrzostwach Świata Dekarzy i Mistrzostwach Europy Parkieciarzy. Więcej czytaj tutaj – kliknij.
Podczas BUDMY zostanie wyłoniony również nowy mistrz Polski montażu wykładzin. W Strefie Testów, można będzie wypróbować narzędzia budowlane i porozmawiać z ekspertami o ich właściwościach.
Dla miłośników architektury
Na architektów czeka Forum Architektury, w skład którego wchodzą spotkania ze światowej sławy architektami i projekt Strada di Architektura, czyli prezentacja produktów, które wyróżniają się unikatowym designem, funkcjonalnością i jakością.
Gośćmi specjalnymi będą: ośmiokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe architekt Robert Konieczny, Tomasz Konior, autor siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także Wojciech Subalski, Dariusz Herman, Piotrem Śmierzewski ze studia projektowego HS99.
ROBERT KONIECZNY
środa, 3 lutego, Sala Ziemi, Pawilon 15, godz. 14.30
Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Był ośmiokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego zwyciężając w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie. W 2007 roku jego pracownia KWK Promes znalazła się na liście 44 najlepszych młodych biur architektonicznych, wydawnictwa „Scalae”. W 2008 roku Konieczny został laureatem „Europe 40 under 40”, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies.
STUDIO PROJEKTOWE HS99
Wojciech Subalski, Dariusz Herman, Piotrem Śmierzewski
Czwartek, 4 lutego, Forum INSPIRACJE, pawilon 5, godz. 11.00
W swoich projektach HS99 stara się podkreślać wątek racjonalny we współczesnej architekturze, a piękna upatruje w prostocie i logice. Sprzeciwia się wyłącznie intuicyjnemu projektowaniu, prowadzącemu do zwolnienia autora z odpowiedzialności za swoje dzieło, a w konsekwencji do przypadkowości i chaosu, którego we współczesnym świecie jest już i tak dużo. Najważniejsze projekty pracowni to Zakrystia Podziemna przy XIV wiecznej katedrze, a także zrealizowane w latach 2009-2012 Centrum Informacji Naukowej oraz Biblioteka Akademicka na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracownia była nominowana do Nagrody im. Miesa van der Rohe.
TOMASZ KONIOR
piątek, 5 lutego, Forum INSPIRACJE, pawilon 5, godz. 11.00
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Tomasz Konior jest głównym projektantem ponad 100 obiektów, które zdobyły przeszło 30 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Współautor m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach, które otrzymało tytuł Nagrody Roku SARP 2008 oraz nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) – Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project. W 2007 roku został pierwszym polskim laureatem Leonardo Award – International Biennale of Young Architects w Mińsku, a w 2008 roku laureatem Europe 40 under 40 – Europe’s Emerging Young Architects and Designers. W 2008 roku wraz z zespołem Konior Studio wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, której realizację ukończono 1 października 2014 roku. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie w kadencji 2012–2015 pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy Zarządzie Głównym SARP. Członek i współzałożyciel Instytutu Współczesnego Miasta. Członek Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Gra miejska „Operacja di Quadro”
środa, 3 lutego, godz. 19.00.
Organizatorzy tragów BUDMA zapraszają też miłośników historii i architektury, w każdym wieku, do udziału w terenowej grze miejskiej pt. Operacja di Quadro. Zadaniem uczestników będzie uratowanie Poznania przed architektoniczną zagładą. Chętni do zabawy zostaną podzieleni na zespoły składające się z min. 3 a max. 5 osób. Ich zadaniem będzie rozwiązanie zagadek logicznych i odszukanie ukrytych wśród poznańskiej architektury wskazówek. Uczestnicy gry miejskiej przeniosą się do Poznania z połowy XVII w., by zobaczyć poznański ratusz przed słynną renesansową przebudową i spotkają architekta Giovanni Battista di Quadro. Zgłoszenia należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres: violetta.pastwa@mtp.pl. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do zabawy otrzymają potwierdzenie mailowe.
Projekt „Miejska dżungla”
Podczas targów BUDMA w pawilonie 5 będzie można zobaczyć projekt ogrodu pokazowego, który zakłada stworzenie tymczasowej przestrzeni imitującej fragment miasta. Nie będzie to utopijna idea miasta-ogrodu, ale propozycja wykorzystania małych zmian takich jak zastosowanie donic z roślinami, zielone ściany, instalacji z mchu, drewnianych placów zabaw, instalacji z ekologicznych materiałów, czy wydzielenie fragmentu trawnika do wypoczynku. W ogrodzie zaprojektowano przyjazne miejsce ze stolikami i krzesłami oraz ogrodem warzywnym, zawieszono też kolorowe witraże. Projekt ma być inspiracją dla miejskich inwestycji rewitalizacyjnych.
Projekt realizowany przy współpracy z firmą ogrodniczą GARTE.
Targi KOMINIKI
Jednocześnie na MTP odbywają się Międzynarodowe Targi Kominkowe. W programie zaplanowano m.in. prezentacje polskich producentów, strefę testów z budową kominka „na żywo”. Targi KOMINKI są jedynym targowym wydarzeniem w Polsce, którego infrastruktura wyposażona jest w nowoczesną instalację odprowadzania spalin, dzięki czemu kominki na targowej ekspozycji rzeczywiście płoną prawdziwym ogniem.
Mieliśmy dla Was 10 podwójnych zaproszeń na targi Budma. Konkurs został rozstrzygnięty.
Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku – kliknij tutaj.