Rekordowe obchody Powstania Wielkopolskiego w Dopiewie


96 rocznicę Powstania Wielkopolskiego w gminie Dopiewo obchodzono już 17 grudnia w oryginalny sposób, bez zadęcia, na wesoło i z szacunkiem dla dokonań powstańców.

 

Patronat nad wydarzeniem sprawował „Nasz Głos Poznański”. Mieszkańcy gminy Dopiewo uczestniczyli w akcji typu flash mob „Zbiórka Powstańcza” przed budynkiem dworca PKP. Następnie w przemarszu do GOSiR Dopiewo, gdzie utworzyli żywą flagę, a w zasadzie „Żywą Szachownicę Lotnictwa Polskiego”. Przed rokiem układali „Żywą Flagę Powstania Wielkopolskiego” stworzyło 507 osób, w tym aż 553 osoby stworzyły „Żywą Szachownicę Lotnictwa Polskiego”. 

Zbiórkę przed dworcem przeprowadzono dlatego, że w grudniu 1918 r. na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, rozpoczęto w Dopiewie formowanie oddziału powstańczego powiatu zachodnio – poznańskiego.

Dzieci i młodzież własnoręcznie wykonały chorągiewki powstańcze, które przyniosły ze sobą przed dworzec. Z tuby zabrzmiało: Chodźcie bliżej, wybuchło powstanie w Poznaniu! – po czym rozległa się syrena.

„Powstańców” przywitał wójt Adrian Napierała, wskazując udział mieszkańców gminy w wydarzeniach lat 1918-1919. Tło historyczne przybliżył Eligiusz Tomkowiak, regionalista, mieszkaniec gminy. Oprócz delegacji szkół z terenu całej gminy Dopiewo udział wzięli radni: Tadeusz Bartkowiak, Wojciech Dorna, Ryszard Pawelec, Jan Bąk.

Powodem, dla którego w tym roku tworzono znak polskiego lotnictwa było zdobycie przez powstańców pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy lotniska „Ławica”. W 1919 r. wyleciały z niego pierwsze samoloty w polskich barwach, kierując się na zachód. Zbombardowały Frankfurt, zrzucając 900 kg bomb – w odwecie za wcześniejszą akcję Niemców.

Uczestnicy zbiórki przemaszerowali do hali GOSiR. Na przodzie szli samorządowcy. Do przybyłych, na miejscu, dołączyły dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Dopiewie, a na końcu nawet przedszkolaki. W obchodach wzięło udział 13 gości Gimnazjum w Dopiewie z Ukrainy, ze szkoły w Mościsku.

W czterech miejscach na parkiecie hali sportowej, dziesiątkami uformowane zostały kwadraty z uczestników – dwa białe i dwa czerwone. Wcześniej otrzymali oni od koordynatorów grup kartki A3, które w finale połączyły się w szachownicę lotniczą. Cztery grupy symbolizowały także cztery kompanie, jakie uformowano z ochotników z powiatu zachodnio – poznańskiego. Z kartonami w dłoniach stanęli na parkiecie hali wszyscy – i dzieci, i młodzież, i wójt z radnymi oraz koordynatorzy, nauczyciele i osoby, które mimo wczesnej pory, postanowiły się włączyć w to przedsięwzięcie rozpoczynające obchody w Wielkopolsce, jak przed rokiem.

Nasz Głos Poznański objął wydarzenie patronatem.

Przypominamy, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27.12.1918 r. Było jednym z nielicznych zwycięskich polskich powstań. Centralne obchody odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

Adam Mendrala

Fot. Beata Spychała, Adam Mendrala

Dodaj komentarz