Pociągiem retro z Lubonia do Gniezna


Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia  postanowiło dość nietypowo uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i zaprasza 27 grudnia na inscenizacje historyczne w Luboniu oraz Gnieźnie połączone z przejazdem zabytkowym pociągiem retro Powstaniec.

powstanie wielkopolskie 2014 powstanie wielkopolskie

W tym roku postanowioni dość nietypowo uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego szczególny oraz wyjątkowo skuteczny zryw niepodległościowy w dziejach naszego kraju. W ciągu jednego dnia odbędą się dwie, związane z nim, inscenizacje historyczne, a wspólnym łącznikiem będzie pociąg „Powstaniec” zestawiony z zabytkowego parowozu Ol49-69 oraz dwuosiowych wagonów pasażerskich 3 klasy z drewnianym wyposażeniem z parowozowni w Wolsztynie.

Pierwsza z inscenizacji odbędzie się w Luboniu około godz. 11.15 w pobliżu pomnika Siewcy oraz bocznicy Luvena S.A (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza). W jej trakcie będzie można obejrzeć zatrzymanie przez powstańców oraz rozbrojenie wojskowego pociągu z żołnierzami pruskimi. Nie zabraknie też rozmów pertraktacyjnych oraz potyczki obu oddziałów.

Następnie pociąg z pasażerami (zainteresowani wsiądą do niego od razu po inscenizacji) o godz. 12.17 wyruszy z Lubonia poprzez Poznań Główny do Gniezna (przyjazd godz. 14.30). Jego oprawę będą stanowić między innymi członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia w strojach cywilnych oraz mundurach poznańskiego garnizonu. O godz. 15.00 na gnieźnieńskim dworcu Winiary będzie miała miejsce inscenizacja potyczki oddziału niemieckiego broniącego budynków z powstańcami. W drogę powrotną pociąg wyruszy o godz. 16.00 i w Luboniu skład znajdzie się o godz. 19.14.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, Instytut Rozwoju i Promocji Kolei w ramach Markowego Produktu Turystycznego Turkol – Turystyka Kolejowa, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, Urząd Miasta Luboń, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, współpraca: Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rex, GRH Drużyna Szturmowa Bydgoszcz, GRH Garnizon Gniezno, GRH Dragoner 1918, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, a także Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection oraz PKP Cargo.

Cena biletu na trasie Luboń-Gniezno-Luboń wynosi 59 zł, obowiązują też zniżki dla dzieci oraz młodzieży i wówczas jest to 37,17 zł (dzieci do lat 4 mają przejazd bezpłatny).

Ze względu na okres świąteczny i problemy związane z możliwością wykonania przelewów bilety będzie można kupić jedynie w pociągu po inscenizacji za gotówkę (wagony 1-2).

Uczestnictwo w inscenizacjach jest oczywiście bezpłatne!

Przemysław Maćkowiak

Dodaj komentarz